Niedziele handlowe 10.12.2023 i 17.12.2023: połowa Polaków czeka na nie by kupić prezenty pod choinkę

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Zapracowani Polacy nie mają czasu na kupno prezentów, dobrze więc że w niedziele 10 i 17 grudnia handel będzie się odbywałe bez żadnych ograniczeń / Shutterstock

W końcu jest pełna jasność co do niedziel handlowych w grudniu. Ustawa rozstrzygająca zakaz handlu w Wigilię oraz ustanawiająca handlową niedzielę na najbliższą czyli 10 grudnia – i to nie do 14.00, ale na zasadach jak każda inna niedziela handlowa – daje możliwość zaplanowania zakupów, w tym związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

To ważne, bo według badania przeprowadzonego dla CBRE na początku grudnia wciąż połowa Polaków nie miała czasu na zakup świątecznych prezentów.

Dziś Mikołajki, a nie kupiliśmy jeszcze prezentów!

Z badania CBRE wynika, że 53 proc. Polaków nie kupiło jeszcze ani jednego prezentu na Boże Narodzenie. Prawie jedna trzecia rozpoczęła takie zakupy i ma część podarunków, ale tylko 4 proc. kupiło już wszystkie. Co 10. w ogóle nie przygotowuje bożonarodzeniowych niespodzianek dla bliskich. Dane wskazują, że i w tym roku większości z nas nie ominą kolejki po prezenty. I choć centra handlowe to miejsca, w których można poczuć świąteczny klimat, to tłumy w sklepach, za wysokimi cenami, są jednym z głównych elementów utrudniających nam bożonarodzeniowe zakupy. 

– Wyprzedaże związane z Black Friday już za nami, ale to dopiero początek przedświątecznej gorączki zakupowej. Większość prezentów kupujemy dopiero w grudniu. I choć istotna grupa z nas wybierze zakupy online, to i tak lwia część w tym czasie odwiedzi centra i parki handlowe.

Największy ruch będzie widać na 2-3 tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia. Aż 59 proc. z zapytanych przez nas konsumentów to wtedy kupuje podarki dla bliskich. W większości są to kobiety, z których zdeklarowało tak 62 proc. Mężczyźni natomiast wiodą prym wśród klientów sklepów na tydzień przed Bożym Narodzeniem. W tym czasie po prezenty zamierza wybrać się ponad jedna piąta z nich i tylko 12 proc. kobiet – mówi Agata Czarnecka, szefowa działu badań i analiz w CBRE.

Kto kupuje prezenty pod choinkę najszybciej, a kto zwleka

Niespodzianki pod choinkę dla bliskich przygotowuje 9 na 10 Polaków. Połowa z nich (53 proc.) nie kupiła jeszcze ani jednego prezentu, 31 proc. ma już część, a 4 proc. zaopatrzyło się już we wszystkie – wynika z badania dla CBRE realizowanego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Jedynie 1 proc. nie kupuje podarków, a robi je samodzielnie. W przedświątecznym wyścigu po upominki przodują kobiety – 35 proc. z nich deklaruje, że ma już przynajmniej część prezentów. Na taką odpowiedź wskazało tylko 27 proc. mężczyzn. Szybciej niż średnia zakupy podarunków robią także osoby w wieku 25-34 lata, z których 40 proc. rozpoczęło już kompletowanie paczek. W tyle pozostają mający 45-54 lata, wśród których tylko jedna czwarta zdążyła ruszyć do sklepów.

Niedziele 10 grudnia i 17 grudnia idealne na zakupy świąteczne

Niemal 6 na 10 z nas (59 proc.) po bożonarodzeniowe podarki wybiera się na 2-3 tygodnie przed Świętami, a 17 proc. takie zakupy robi dopiero na tydzień wcześniej. Dwa lub trzy dni do Świąt to dobry moment na zakupy dla 3 proc. respondentów, a już zupełnie na ostatnią chwilę prezenty na Boże Narodzenie kupuje 6 proc. zapytanych.
Taką opcję częściej niż ogół wybierają mieszkańcy dużych miast (11 proc.), co może wynikać z łatwiejszej dostępności dużych centrów handlowych, które zazwyczaj są czynne w określonych godzinach nawet w Wigilię. W ostatnim momencie do sklepów chętniej wybierają się także emeryci i renciści (8 proc.). 

Choć centra handlowe dokładają wszelkich starań, abyśmy dzięki ich wystrojowi i świątecznej muzyce szybciej poczuli bożonarodzeniowy klimat, to niektórych minusów zakupów, zwłaszcza tych na ostatnią chwilę, nie da się uniknąć.

Kupują prezenty pod choinkę i narzekają

Respondenci zapytani w badaniu CBRE wskazują przede wszystkim na wysokie ceny (49 proc.), które najbardziej doskwierają mieszkańcom najmniejszych miast (57 proc.). Na drugim miejscu znalazły się tłumy w sklepach, na które wskazało 21 proc. konsumentów. Na zbyt duży wybór upominków, który może być przytłaczający, narzeka 12 proc. z nas, a 8 proc. przeszkadzają sklepy zamknięte w niedziele pomimo, że przedświąteczna niedziela jest zazwyczaj handlowa. Braki w asortymencie doskwierają 6 proc. klientów. 

 – Nawet w sytuacji, gdy przedświąteczne zakupy zaplanowaliśmy z wyprzedzeniem, to w okresie bożonarodzeniowej gorączki nietrudno o czymś zapomnieć i trzeba wybrać się do sklepu na ostatnią chwilę. Na szczęście centra handlowe przed Świętami mają do zaoferowania dużo więcej niż świąteczna atmosfera. Są to m.in. atrakcje dla dzieci i dorosłych, takie jak lodowiska, bożonarodzeniowe teatrzyki, koncerty, gry, wizyty Świętego Mikołaja czy stoiska oferujące profesjonalne pakowanie prezentów – dodaje Agata Czarnecka.

Infor.pl
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy
17 lip 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?
17 lip 2024

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

pokaż więcej
Proszę czekać...