REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedziele handlowe 10.12.2023 i 17.12.2023: połowa Polaków czeka na nie by kupić prezenty pod choinkę

Zapracowani Polacy nie mają czasu na kupno prezentów, dobrze więc że w niedziele 10 i 17 grudnia handel będzie się odbywałe bez żadnych ograniczeń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W końcu jest pełna jasność co do niedziel handlowych w grudniu. Ustawa rozstrzygająca zakaz handlu w Wigilię oraz ustanawiająca handlową niedzielę na najbliższą czyli 10 grudnia – i to nie do 14.00, ale na zasadach jak każda inna niedziela handlowa – daje możliwość zaplanowania zakupów, w tym związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

To ważne, bo według badania przeprowadzonego dla CBRE na początku grudnia wciąż połowa Polaków nie miała czasu na zakup świątecznych prezentów.

REKLAMA

Dziś Mikołajki, a nie kupiliśmy jeszcze prezentów!

REKLAMA

Z badania CBRE wynika, że 53 proc. Polaków nie kupiło jeszcze ani jednego prezentu na Boże Narodzenie. Prawie jedna trzecia rozpoczęła takie zakupy i ma część podarunków, ale tylko 4 proc. kupiło już wszystkie. Co 10. w ogóle nie przygotowuje bożonarodzeniowych niespodzianek dla bliskich. Dane wskazują, że i w tym roku większości z nas nie ominą kolejki po prezenty. I choć centra handlowe to miejsca, w których można poczuć świąteczny klimat, to tłumy w sklepach, za wysokimi cenami, są jednym z głównych elementów utrudniających nam bożonarodzeniowe zakupy. 

– Wyprzedaże związane z Black Friday już za nami, ale to dopiero początek przedświątecznej gorączki zakupowej. Większość prezentów kupujemy dopiero w grudniu. I choć istotna grupa z nas wybierze zakupy online, to i tak lwia część w tym czasie odwiedzi centra i parki handlowe.

Największy ruch będzie widać na 2-3 tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia. Aż 59 proc. z zapytanych przez nas konsumentów to wtedy kupuje podarki dla bliskich. W większości są to kobiety, z których zdeklarowało tak 62 proc. Mężczyźni natomiast wiodą prym wśród klientów sklepów na tydzień przed Bożym Narodzeniem. W tym czasie po prezenty zamierza wybrać się ponad jedna piąta z nich i tylko 12 proc. kobiet – mówi Agata Czarnecka, szefowa działu badań i analiz w CBRE.

Kto kupuje prezenty pod choinkę najszybciej, a kto zwleka

REKLAMA

Niespodzianki pod choinkę dla bliskich przygotowuje 9 na 10 Polaków. Połowa z nich (53 proc.) nie kupiła jeszcze ani jednego prezentu, 31 proc. ma już część, a 4 proc. zaopatrzyło się już we wszystkie – wynika z badania dla CBRE realizowanego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedynie 1 proc. nie kupuje podarków, a robi je samodzielnie. W przedświątecznym wyścigu po upominki przodują kobiety – 35 proc. z nich deklaruje, że ma już przynajmniej część prezentów. Na taką odpowiedź wskazało tylko 27 proc. mężczyzn. Szybciej niż średnia zakupy podarunków robią także osoby w wieku 25-34 lata, z których 40 proc. rozpoczęło już kompletowanie paczek. W tyle pozostają mający 45-54 lata, wśród których tylko jedna czwarta zdążyła ruszyć do sklepów.

Niedziele 10 grudnia i 17 grudnia idealne na zakupy świąteczne

Niemal 6 na 10 z nas (59 proc.) po bożonarodzeniowe podarki wybiera się na 2-3 tygodnie przed Świętami, a 17 proc. takie zakupy robi dopiero na tydzień wcześniej. Dwa lub trzy dni do Świąt to dobry moment na zakupy dla 3 proc. respondentów, a już zupełnie na ostatnią chwilę prezenty na Boże Narodzenie kupuje 6 proc. zapytanych.
Taką opcję częściej niż ogół wybierają mieszkańcy dużych miast (11 proc.), co może wynikać z łatwiejszej dostępności dużych centrów handlowych, które zazwyczaj są czynne w określonych godzinach nawet w Wigilię. W ostatnim momencie do sklepów chętniej wybierają się także emeryci i renciści (8 proc.). 

Choć centra handlowe dokładają wszelkich starań, abyśmy dzięki ich wystrojowi i świątecznej muzyce szybciej poczuli bożonarodzeniowy klimat, to niektórych minusów zakupów, zwłaszcza tych na ostatnią chwilę, nie da się uniknąć.

Kupują prezenty pod choinkę i narzekają

Respondenci zapytani w badaniu CBRE wskazują przede wszystkim na wysokie ceny (49 proc.), które najbardziej doskwierają mieszkańcom najmniejszych miast (57 proc.). Na drugim miejscu znalazły się tłumy w sklepach, na które wskazało 21 proc. konsumentów. Na zbyt duży wybór upominków, który może być przytłaczający, narzeka 12 proc. z nas, a 8 proc. przeszkadzają sklepy zamknięte w niedziele pomimo, że przedświąteczna niedziela jest zazwyczaj handlowa. Braki w asortymencie doskwierają 6 proc. klientów. 

 – Nawet w sytuacji, gdy przedświąteczne zakupy zaplanowaliśmy z wyprzedzeniem, to w okresie bożonarodzeniowej gorączki nietrudno o czymś zapomnieć i trzeba wybrać się do sklepu na ostatnią chwilę. Na szczęście centra handlowe przed Świętami mają do zaoferowania dużo więcej niż świąteczna atmosfera. Są to m.in. atrakcje dla dzieci i dorosłych, takie jak lodowiska, bożonarodzeniowe teatrzyki, koncerty, gry, wizyty Świętego Mikołaja czy stoiska oferujące profesjonalne pakowanie prezentów – dodaje Agata Czarnecka.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Skoro nieznajomość prawa szkodzi, to czyja to jest wina, że go nie znamy? [5 POWODÓW]

Prawo dotyka wszystkich. Tymczasem prawdziwie poznają je osoby decydujące się na studia prawnicze. Brak znajomości prawa rodzi niesprawiedliwość społeczną. Jakie są powody nieznajomości prawa? Czy możliwe są zmiany pozwalające na zrozumienie przepisów prawnych przez każdego?

Pracujący emeryt z przywilejami finansowymi: zwolnienie z PIT i wyższa emerytura. Niektórzy mają limity dorabiania

ZUS informuje, że w ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 51,7 proc. Na koniec grudnia 2015 roku w Polsce było 575,4 tys. pracujących emerytów, natomiast na koniec 2024 roku ich liczba wzrosła do 872,6 tys. Nic dziwnego. Przepisy wspierają aktywność zarobkową emerytów.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

REKLAMA

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Katecheza w parafiach zamiast lekcji religii w szkołach

Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r. Impulsu do przyspieszenia prac nad odnową katechezy parafialnej dostarczyły decyzje MEN w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

Rozporządzenie DORA - co to jest i kogo dotyczy? [PRZEWODNIK]

Czego dotyczy unijne rozporządzenie DORA? Wprowadza nowe pojęcia i wymagania dotyczące cyberbezpieczeństwa w sektorze finansowym. Prezentujemy przewodnik po DORA z wyjaśnieniem trudnych pojęć dla dostawców usług ICT.

Kiedy ZUS przyznaje tzw. rentę alkoholową? Niezdolność do pracy musi być spowodowana czymś więcej niż chorobą alkoholową

W orzecznictwie lekarskim nie istnieje pojęcie tzw. renty alkoholowej. Jak podkreśla Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS-u, sam fakt istnienia choroby alkoholowej nie jest wystarczający do uzyskania świadczenia rentowego z tytułu niezdolności do pracy. Istotne jest stwierdzenie, że choroba alkoholowa może spowodować dodatkowe schorzenia będące powikłaniami uzależnienia, które znacznie ograniczają zdolność do pracy. Przykładami takich powikłań mogą być marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, uszkodzenie układu nerwowego, uszkodzenie układu krążenia, a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

REKLAMA

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA