REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Najpierw pandemia, potem wysoka inflacja i szalejące ceny materiałów budowlanych. Wszystko to sprawiło, że wiele osób odłożyło planowane remonty mieszkań i domów. Ale teraz już nie czas na zwłokę. Prace ruszają z kopyta i toczyć się będą w co trzecim polskim mieszkaniu i domu.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której podważył praktyki Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka, związane z promocją "Magia Rabatów". W wyniku tej decyzji, klienci, którzy wzięli udział w promocji, mogą otrzymać vouchery o wartości 150 zł.
Polski rząd i Sejm posłuchał sprzeciwu Polaków i w 2023 roku odwołał uchwalone wcześniej prawo ograniczające stosowanie gotówki w obrocie gospodarczym, w tym odnoszące się do transakcji zawieranych przez konsumentów i prywatne osoby. Na nic to się zdało, bo takie ograniczenia, dotyczące krajów Unii Europejskiej, uchwalił właśnie Parlament Europejski.
Niedziela handlowa czy z zakazem handlu. W miastach w niedziele chętnie składa się wizytę w galerii handlowej - całą rodziną - lub w centrum handlowym. Zazwyczaj gdy pogoda gorsza, ale nie tylko. Zakupy można połączyć z obiadem i zajęciami rekreacyjnymi.
REKLAMA
To pozytywny skutek ocieplania się klimatu, choć nie zmieniający ogólnego obrazu dramatycznych zmian w przyrodzie spowodowanych ocieplaniem przez emisję gazów. Potrzeba zrównoważonego rozwoju nie ominie piwa. Obecnie jak mówią nie tylko browarnicy z prawdziwego zdarzenie jest ono głównie produkowane w fabrykach nazywanych browarami.
Ale najlepiej nie sugeruj się tym, co wybiera większość: słodycze, zabawki i… pieniądze. Nawet jeśli na tę okoliczność masz skromny budżet – 50-100 złotych, jak większość, pomyśl o czymś oryginalnym, nietuzinkowym, by dziecko poza wartością materialną miało radość z takiej wyjątkowej niespodzianki.
Dla większości seniorów przy wyborze usług i produktów bankowych najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa, dostępność i lokalizacja placówek bankowych oraz wysokość opłat i prowizji.
Zgodnie z najnowszym badaniem, ceny zakupów codziennych w sklepach w kwietniu tego roku wzrosły o 2,4 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca w roku poprzednim. To wyniki raportu “Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”. Eksperci zaznaczają, że wzrost cen byłby większy, gdyby nie trwała rywalizacja cenowa pomiędzy dyskontami.
REKLAMA
Wyraźną poprawę widać tylko w wydawaniu pieniędzy na zakup dóbr trwałych. To sugeruje, że dopiero gdy trzeba wymienić samochód albo tylko lodówkę lub pralkę, bez większych obaw sięgamy do portfeli. Na dobra bardziej ulotne w dalszym ciągu zaś skąpimy, pomni jak bardzo nadwątliła nasze oszczędności całkiem jeszcze niedawno szalejący dwucyfrowa inflacja. Czyżbyśmy więc wciąż obawiali się jej nawrotu?
Producenci piwa i wódki liczą ubytki ze sprzedaży. Z kolei dystrybutorzy wina choć też notują spadek sprzedaży ilości trunków, to jednak rekompensują go sobie zwiększonymi wpływami. Polacy w kwestii win stali się wybredniejsi i coraz chętniej sięgają po droższe, markowe. Eksperci podpowiadają właścicielom gorzelni i browarów, by szli ich śladem, stawiając na marki premium.
Nie zmienia się jedno: cena pozostaje głównym kryterium stosowanym przy zakupach, a pandemia i inflacja tylko zwiększyły jej wagę. Jednak konsumenci chcieliby kupować produkty o dobrej jakości – marki własne tworzone są przez sieci właśnie w oparciu o kompromis między dobrą jakością a niską ceną.
Parkingi, stacje paliw, urzędy, hotele czy restauracje – to miejsca, w których coraz częściej można spotkać nowoczesne urządzenia samoobsługowe. Są one dobrym rozwiązaniem, gdy np. przedsiębiorcy zależy na zmniejszeniu kolejek lub zoptymalizowaniu procesu sprzedaży całodobowej. Zastępują pracowników, a to dobry kierunek w związku z trendem na skrócenie ustawowego czasu pracy.
No i mam w końcu majówkę, dla większości, która potrafiła zorganizować sobie wolne we wtorek 2 maja - weekend aż pięciodniowy. Długi weekend chcą mieć wszyscy, w tym handlowcy, robienie więc zakupów – dużych i bieżących, nie będzie łatwe. Na początek czy można zrobić zakupy dziś, w piątek 3 maja.
Likwidacja zakazu handlu w niedzielę lub co najmniej przywrócenie handlu w niektóre dni ustawowo wolne od pracy, by było więcej niedziel handlowych w roku to był postulat w czasie wyborów parlamentarnych. Czy udało się go zrealizować, czy dziś 21 kwietnia w trzecią niedzielę czwartego miesiąca w roku można wybrać się po zakupy do dowolnego sklepu? Czy znów galeriom handlowym przywrócono dawny blask, kiedy to w niedzielę tętniły prawdziwym handlowym życiem - pozwalając zaspokoić w jeden dzień w jednym miejscu wszelkie możliwe potrzeby, od zakupów uzupełniających lodówkę i w markowych butikach po obiad lub kolację?
Ceny większości artykułów w sklepach się stabilizują, ale wciąż pozostaje grupa produktów, która notuje około 10 proc. wzrosty. To dodatki spożywcze, chemia gospodarcza, słodycze i desery, a także napoje i środki higieny osobistej.
Ponad połowa konsumentów uważa, że inteligentne technologie zaprojektowane co do zasady z myślą o ułatwieniu nam życia, mogą przejąć nad nim kontrolę. Połowa badanych nie wyobraża sobie jednak świata bez rozwiązań cyfrowych i pozytywnych doświadczeń jakie niesie za sobą automatyzacja.
18 kwietnia 2024 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju, zgodnie z którym na opakowaniach miodu muszą zostać podane kraj lub kraje pochodzenia surowca. Takie oznaczenie zastępuje dotychczasowe ogólne sformułowania.
Nawet jeśli ktoś dwa tygodnie przeżył na dużych zapasach powielkanocnych, to teraz już z pewnością ma potrzebę uzupełnienia lodówki i szafek-spiżarni z zapasami. Aura dzisiejsza temu sprzyja i pewnie wiele osób zastanawia się nad wyprawą po zakupy – najlepiej do galerii handlowej lub dużego centrum handlowego. Czy to jednak ma sens – czy niedziela 14 kwietnia to niedziela handlowa, czy obejmuje ją zakaz handlu?
Brak kontaktu z drugim człowiekiem sprawił, że klienci nie odczuwają dużego przywiązania do dostawców usług finansowych. Jest to oczywiście problem przede wszystkim dla nich samych, zwłaszcza dla banków, ale skutki pogorszenia takich relacji odczuwają także klienci – bez wsparcia doradców-pośredników finansowych coraz trudniej jest im znaleźć usługę optymalnie dostosowaną do swoich preferencji i potrzeb.
Aż 91 procent pięćdziesięciolatków robi regularnie zakupy na platformach internetowych określanych mianem marketplace. Pod tym względem nie ustępują ani trochę konsumentom z najmłodszych grup wiekowych.
Rosnące szybko i coraz wyśze ceny sprawiały, że konsumenci szukali przede wszystkim produktów tanich i starali się jak najwięcej kupować w ramach promocji. Teraz gdy już ceny się uspokoiły, wraca na rynek zainteresowanie produktami wysokiej jakości i coraz chętniej sięgamy oraz poszukujemy rynkowych nowości.
Wielkanoc na za nami, zapasy stopniały, czas zrobić większe zakupy i przy okazji przekonać się czy artykuły spożywcze podrożały – i o ile – w związku z przywróceniem VAT 5% na wszystkie podstawowe produkty. Zwykle takie zakupy najchętniej łączymy z wizytą w galerii handlowej albo robimy szybkie duże zakupy w sklepie sieci dyskontowej w rodzaju Biedronka, Lidl, Stokrotka, Dino, Kaufland itd. Czy taki zamysł da się zrealizować dziś, w niedzielę 7 kwietnia, pierwszą niedzielę miesiąca?
To nie będzie Prima Aprilis, choć dziś dzień wyjątkowy – bo i Śmigus-Dyngus i dzień „…bo się pomylisz!”, to jednak wyjątków nie ma. Poniedziałkowy drugi dzień świąt to dzień ustawowo wolny od pracy. A w zakresie handlu traktowany jest jak niedziela z zakazem handlu. Co to oznacza dla potencjalnych klientów sklepów?
Niekoniecznie. Co prawda gdy tyko minie Wielkanoc i 2 kwietnia pójdziemy do sklepów z żywnością za wiele podstawowych produktów kasjerka nabije nam już na paragonie 5 proc. VAT, ale wcale nie musi to być cena wyższa niż podczas zakupów w Wielki Tydzień.
Na globalnych rynkach obserwujemy niespotykane dotąd wzrosty cen kakao. Specjaliści przewidują, że może to prowadzić do zwiększenia kosztów słodyczy w okresie Wielkanocnym oraz w następnych miesiącach. Główne przyczyny to ekstremalne warunki pogodowe takie jak susza, upały i intensywne burze w Afryce Zachodniej, która jest największym producentem ziaren kakao.
Większość Polaków oszczędza na co dzień na zakupach spożywczych, jednocześnie 17,1% konsumentów marnuje żywność podczas świąt wielkanocnych. Tak wynika z najnowszego sondażu. Najczęściej do wyrzucania żywności przyznają się osoby zarabiające powyżej 9000 zł na rękę.
Analitycy Banku BNP Paribas przewidują, że Polacy mogą wydać mniej na zakupy wielkanocne w tym roku w porównaniu do poprzedniego. Mimo że ceny żywności wzrosły o 2,1 proc. rok do roku, to jednak w lutym obserwowaliśmy spadek o 0,5 proc. w porównaniu do stycznia. Jeśli ta tendencja utrzyma się, to poziom cen żywności będzie nieco niższy niż przed świętami w 2023 roku. Ostatni raz podobną sytuację obserwowano 9 lat temu.
Do wiosennych świąt – Wielkanocy został już tydzień. Kto jeszcze nie zaczął przygotowań, ten powinien już się ostatecznie zmobilizować. Wiadomo, że najważniejsze przygotowania – poza wiosennymi porządkami – to zakupy, by na świątecznym stole nie zabrakło niczego ani domownikom, ani gościom. Na zakupy zaś przydałaby się handlowa niedziela.
Zbliża się okres przedświątecznej gorączki zakupów. W tym czasie, kiedy jesteśmy pochłonięci przygotowaniami, często zapominamy o bezpieczeństwie. Policja co roku przypomina, jak bezpiecznie robić zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Oto kilka rad, które pomogą nam uniknąć problemów.
Główny Urząd Statystyczny znów zaskoczył ekonomistów i zresetował ich zbyt ostrożne prognozy. Spodziewali się oni wzrostu sprzedaży detalicznej w drugim miesiącu 2024 roku, ale maksymalnie o 3,6 proc. Tymczasem jest wzrost aż o 6,1 proc. I nie jest to (prawie) czeski błąd bynajmniej.
Tradycja obdarowywania się prezentami z okazji wiosennych świąt Wielkanocnych jest w Polsce dużo słabsza niż w przypadku zimowego Bożego Narodzenia. O ile w grudniu brak prezentów dla wszystkich bliskich i dużego grona znajomych jest nie do pomyślenia, o tyle w marcu lub w kwietniu, w zależności od tego kiedy wypada Wielkanoc, obdarowywanie staje się coraz bardziej incydentalne.
Z najnowszych sondaży wynika, że Polacy czekają na przedświąteczną walkę cenową między dyskontami, bo liczą na tańsze zakupy.
Co czwarty konsument korzystający ze sklepów internetowych został oszukany w sieci przynajmniej raz. Choć znajomość swoich praw związanych z zakupami, w tym internetowymi, deklaruje coraz więcej osób, w dalszym ciągu apelują oni o jeszcze więcej kampanii informacyjnych a przede wszystkim o jeszcze bardziej proste przepisy.
Wielkanoc już za dwa tygodnie. Tradycyjnie dzień przed świętami w niedzielę czynne są wszystkie sklepy, a w inne niedziele od kilku lat obowiązuje zakaz handlu. Jak jest w 2024 roku. Jak jest dziś, w niedzielę 17.03.2024 roku?
Osoby z nadmiarem wagi ciała czekają na cudowną pigułkę, która jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozwiąże ich problem bez potrzeby spalania kalorii w siłowni i dręczenia się surową dietą. Teraz wieść poszła, że jest – oto jest cudowny lek: GLP-1.
Polacy pokochali zakupy w sieci. Zainteresowanie kanałem e-commerce rośnie od kilku lat, a przedsiębiorcy widzą ogromny potencjał w prowadzeniu sklepu online. Z tego względu obecnie przez Internet można kupić niemalże każdy produkt. Jedynie żywność wciąż mocno opiera się temu trendowi.
Spośród wszystkich grup wiekowych to najmłodsi, między 18 a 29 rokiem życia najczęściej chcą kupić auto z drugiej ręki – deklaruje tak już 74 proc. z nich. Podobnie wygląda sytuacja wśród sześćdziesięciolatków, 70 proc. wybierze samochód pochodzący z rynku wtórnego.
Rynek badań mystery shopping – tajemniczego klienta po pandemii wraca do gry. Zapowiada się mocne odbicie. Napęd mają dać małe firmy i instytucje państwowe, wszyscy dla których poprawa jakości usług jest celem strategicznym równoznacznym ze wziększeniem konkurencyjności na rynku.
Ostatnie lata przyniosły wyraźny wzrost popularności cateringów dietetycznych jako odpowiedzi na potrzebę oszczędności czasu i pragnienie zdrowego odżywiania wśród zapracowanych Polaków. Ta tendencja odzwierciedla zmianę w podejściu do żywienia - coraz więcej osób szuka sposobu na zbilansowane posiłki, bez poświęcania własnego czasu na ich przygotowanie.
Kolejna niedziela marca – 10 to dzień, w którym coraz więcej osób chciałoby zrobić zakupy już pod kątem świąt Wielkanocnych. Tym bardziej, że w galeriach i centrach handlowych, sieciach dyskontowych, a nawet mniejszych sklepach osiedlowych nie brakuje już promocji i specjalnych ofert handlowych przygotowywanych pod tym kontem.
Polscy nabywcy sięgający po elektronikę konsumencką wciąż w pierwszej kolejności kierują się ceną. Ekologia pozostaje istotna, ale znaczenie ma najczęściej wówczas, gdy pozwala wygenerować oszczędność pieniędzy.
Nie ma się co oszukiwać, konsumenci szukają promocji. Tyle, że analiza ponad 2,4 mln promocji, prezentowanych w gazetkach sieci handlowych, wykazała, że w całym 2023 roku było ich o 10,5% mniej na rynku niż w 2022 roku. Polacy tracą na tym średnio nawet kilkaset złotych rocznie.
Płatności odroczone czyli usługa kup teraz zapłać później – BNPL, zyskują coraz więcej zwolenników, ci zaś otrzymują od dostawców usługi coraz to nowe opcje ułatwiające płacenie za zakupy w tej formie i to na coraz większą skalę.
Miłośnicy słodyczy nie mają lekko. To ostatnio najmocniej drożejąca kategoria produktów w sklepach. W styczniu zanotowano 14% wzrost rdr., ale to dopiero początek podwyżek. Wszystko przez rosnące ceny kakao.
W Polsce wprowadzanie coraz niższych limitów dla transakcji tradycyjnie regulowanych gotówką, wywołało sprzeciw do tego stopnia, że najpierw wprowadzone w ramach Polskiego Ładu nowe przepisy przesunięto w czasie, by ostatecznie je odwołać. Teraz sprawa wraca za sprawą regulacji ogólnoeuropejskich. Co to oznacza dla Polski i Polaków?
Kolejna, czwarta i zarazem ostatnia niedziela lutego i tradycyjne pytanie osób mających potrzebę uzupełnienia domowych zapasów lub kupienia czegoś konkretnego – dla siebie lub domu: czy dziś jest niedziela handlowa? Czy dożyjemy znów czasów, w których tego pytania zadawać nie będzie trzeba, bo odpowiedź na nie będzie oczywista – tak, dziś jak w każdy inny dzień tygodnia można zrobić dowolne zakupy w dowolnym sklepie.
Polacy jako mało którzy konsumenci z innych krajów doceniają obrót bezgotówkowy. Bezprecedensowy sukces BLIK-a oraz niezwykła popularność metody płatności określanej mianem BNPL – kup teraz, zapłać później – nie pozostawiają co do tego wątpliwości. Ale jednocześnie w ostatnich latach rośnie popularność gotówki.
W Polsce jest coraz więcej kas samoobsługowych, ale klienci niekoniecznie są z tego zadowoleni. Jakie są powody niechęci do tego sposobu robienia zakupów? Naukowcy szukają rozwiązań dla sieci instalujących kasy samoobsługowe, by nie straciły stałych klientów.
Niedziela handlowa 18.02.2024. Kolejna niedziela lutego, 18 to kolejna niedziela z zakazem handlu. W taki dzień nieczynne są galerie i centra handlowe, muszą pozostać zamknięte wszystkie większe sklepy sieciowe. To nie znaczy, że nie zrobimy zakupów – są one możliwe w małych sklepach, w których sprzedawcą, kasjerem i pracownikiem obsługi w jednej osobie jest przedsiębiorca – właściciel sklepu.
W sklepach w Polsce – i nie tylko – kończą się zapasy elektroniki. Jej nadprodukcja w ostatnim czasie sprawiła, że ceny nie rosły wraz z inflacją więc sprzęt jest relatywnie tani. Ta faza jednak dobiega końca i wiele przesłanek wskazuje na to, że ceny wzrosną, a producenci zechcą odrobić straty lum mniejsze zyski z ostatnich lat.
REKLAMA