REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ferie zimowe 2025. Czas na wypoczynek dzieci lub całych rodzin. By był spokojniejszy i bardziej bezpieczny warto zadbać o polisę, jaka będzie najlepsza

Startują ferie zimowe 2025, oby były bezpieczne!
Startują ferie zimowe 2025, oby były bezpieczne!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niezależnie od tego, czy w zimowe ferie wypoczynek jest organizowany na własną rękę, czy przez biuro podróży, wcześniej warto wybrać dopasowaną do okoliczności ochronę ubezpieczeniową. W przypadku szczególnie wyjazdów rodzinnych, można po prostu dokupić ubezpieczenie do posiadanej już polisy.

W tym roku ferie zimowe zaczynają się 20 stycznia. Pierwsi wypoczywać będą uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Przy tej okazji dzieci i młodzież, a często całe rodziny, decydują się na wyjazdy.

REKLAMA

Ferie zimowe 2025 zaczęły się w poniedziałek 20 stycznia

Już 20 stycznia w części województw rozpoczynają się ferie zimowe. Dla wielu to czas aktywnego wypoczynku w kraju i zagranicą. Przygotowując się do niego warto zadbać nie tylko o odpowiednią organizację i wyposażenie. Negatywne konsekwencje wielu nieprzewidzianych zdarzeń ograniczy dobrze dobrana polisa. W wyborze pomoże agent ubezpieczeniowy.
W tym roku ferie zimowe zaczynają się 20 stycznia. Pierwsi wypoczywać będą uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Przy tej okazji dzieci i młodzież, a często całe rodziny, decydują się na wyjazdy. Niezależnie od tego, czy ma to być wypoczynek organizowany na własną rękę, czy przez biuro podróży, warto wybrać dopasowaną ochronę ubezpieczeniową.

Ferie 2025; koszty leczenia i OC – podstawa na stoku i pod palmami

REKLAMA

Zimowy wypoczynek najczęściej kojarzy się z górami i szusowaniem po stokach na nartach lub deskach snowboardowych. Są też tacy, którzy w tym czasie szukają ucieczki od zimna i szarości i wybierają ferie w cieplejszych rejonach świata.
Ale bez względu na to, gdzie spędzane są ferie, jednym z pierwszych kroków przy ich planowaniu i organizacji powinno być wykupienie na czas ich trwania odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

W podstawowym zakresie polisy takie zawierają przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia oraz transportu medycznego do kraju.
Ale w zależności od ubezpieczyciela i wybranego pakietu, ochrona może obejmować też rekompensaty kosztów w związku z szeregiem innych zdarzeń, w tym m.in. akcją ratowniczą, przymusową kwarantanną, zaostrzeniem się choroby przewlekłej czy zagubieniem bagażu.

REKLAMA

– Wielu turystów wybierających się do krajów europejskich wychodzi z założenia, że pełną ochronę w razie choroby lub wypadku zapewni im Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak w rzeczywistości daje ona możliwość skorzystania ze świadczeń w ramach publicznej ochrony zdrowia na zasadach takich, jak obywatele danego kraju. A w związku z tym, że w wielu państwach obowiązuje system współpłatności pacjentów, możemy być obciążeniu częściowo kosztami leczenia – mówi Rafał Bojarczuk, członek zarządu Comperia Ubezpieczenia.
– Ponadto EKUZ, jak sama nazwa wskazuje, obowiązuje jedynie w Europie. Odpowiednio dobrana polisa turystyczna obowiązuje na całym świecie i zapewnia zwrot ewentualnych wydatków na leczenie – wyjaśnia Rafał Bojarczuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykupując ubezpieczenie dobrze jest też skorzystać z OC w życiu prywatnym. Dzięki temu, w sytuacji gdy przypadkiem uszkodzimy czyjś sprzęt sportowy lub spowodujemy u kogoś obrażenia, choćby w wyniku wpadnięcia na niego na stoku, nie będziemy osobiście obciążeni kosztami związanymi z naprawą szkód. Przejmie to na siebie ubezpieczyciel.
W ramach dodatkowej ochrony można też zabezpieczyć się przed kosztami odwołania lub skrócenia wyjazdu z przyczyn losowych. Polisy te zapewniają zwrot kosztów m.in. wykupionej wycieczki, samodzielnie kupionych biletów na samolot czy pociąg, zarezerwowanych noclegów, a także biletów na imprezy masowe czy uczestnictwa w konferencji. Takie ubezpieczenie warto wykupić szczególnie, jeśli dokonujemy zakupów czy rezerwacji z dużym wyprzedzeniem.

Polisa od skutków wypadków na stoku: co daje ubezpieczenie NNW

Kupując polisę na wyjazd zimowy dobrze jest też poszerzyć zakres ochrony o następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Nawet jeśli mamy już tego typu ubezpieczenie na co dzień, w razie jakiejś kontuzji dodatkowa ochrona na pewno się przyda. Choćby po to, aby sfinansować niezbędny sprzęt i zabiegi rehabilitacyjne czy dodatkowe wizyty lekarza lub fizjoterapeuty.

– Wybór zakresu ubezpieczenia NNW należy dobrze przemyśleć i dopasować do tego, co rzeczywiście planujemy robić w trakcie ferii. Kierując się przy wyborze jedynie ceną możemy niepotrzebnie wydać pieniądze na polisę, która w razie wypadku i tak nie zapewni nam wymaganej ochrony. Jednocześnie najdroższe ubezpieczenie wcale nie musi okazać się dla nas najlepsze. Najważniejsze, aby chroniło dokładnie w tych okolicznościach, w jakich możemy się w czasie wypoczynku znaleźć – mówi Rafał Bojarczuk.
– Na przykład jeśli planujemy jeździć na nartach w górach, surfować lub nurkować w ciepłych morzach, należy upewnić się, że wybrany przez nas pakiet obejmuje amatorskie lub wyczynowe uprawianie sportu – uzupełnia ekspert Comperia Ubezpieczenia.

Dziecko na feriach bez rodziców: jakie ubezpieczenie

Wszystkimi opisanymi już zakresami ochrony objęte mogą też być oczywiście dzieci wyjeżdżające na ferie bez rodziców.
Ale w takiej sytuacji warto zadbać, aby w ramach polisy możliwe było również sfinansowanie transportu opiekuna do miejsca pobytu dziecka w razie jego hospitalizacji oraz pokrycie kosztów pobytu w szpitalu lub hotelu. W wypadku dzieci, zwłaszcza młodszych, jest to o tyle istotne, że brak obecności bliskiej osoby w tak stresującej sytuacji może być przyczyną dodatkowych negatywnych przeżyć.

Ubezpieczenie na ferie: jak i gdzie najlepiej je kupić

W wypadku wyjazdów organizowanych przez biura podróży często możemy otrzymać jednocześnie ofertę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a zakres ubezpieczenia zazwyczaj jest dopasowany do planowanego wyjazdu.
Minusem jest brak lub ograniczona możliwość dopasowania ochrony do indywidualnych potrzeb, a często też stosunkowo wysoka cena.
Polisy można też szukać na własną rękę, jednak niewystarczająca orientacja w produktach ubezpieczeniowych, a także duża ich liczba na rynku, może doprowadzić do tego, że nie będziemy w stanie wybrać najlepszego dla siebie rozwiązania.
W skrajnych wypadkach może to nawet skutkować tym, że mimo wykupienia ubezpieczenia w rzeczywistości nie będziemy objęci ochroną w trakcie urlopu.
– Skorzystanie z usług agenta mającego dostęp do ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych to bezpieczne rozwiązanie. Z jego pomocą łatwiej znaleźć odpowiednie do planowanego wyjazdu ubezpieczenie, a także porównać różne oferty – uważa Rafał Bojarczuk.

EKUZ

EKUZ

EKUZ

Materiały prasowe

– I podobnie jak z planowaniem samego wyjazdu, tak i z zakupem polisy nie należy zwlekać do ostatniej chwili. Zawsze warto mieć czas na zapoznanie się dostępnymi wariantami i przemyślenie decyzji – dodaje.

Ważnym atutem przy zakupie polisy u agenta jest również to, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących ubezpieczenia, mam osobę, z którą możemy się spotkać i omówić interesujące nas kwestie.
Agent może też chociażby pomóc w ocenie, czy dane zdarzenie jest objęte posiadaną przez nas ochroną lub dokładnie wyjaśnić procedury związane z likwidacją szkody i uzyskaniem odszkodowania.
Należy też pamiętać, że chcąc wykupić ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny, lepiej zrobić to wcześniej. Przy zakupie polisy w trakcie trwania wyjazdu ubezpieczyciele stosują okresy karencji, które wynoszą zazwyczaj 2 do 7 dni. To oznacza, że dopiero po upływie tego okresu, licząc od dnia opłacenia składki, jesteśmy objęci ochroną ubezpieczeniową.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Tak ich załatwili prawnym kruczkiem. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

REKLAMA

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Negatywnie o podwyżkach dla pracowników samorządowych. Prowadzą do spłaszczenia płac

Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?

REKLAMA

Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

Student ma prawo do urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. Do wymienionych urlopów zalicza się urlopy: zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Podział tych urlopów przedstawimy na przykładzie Politechniki Warszawskiej (Wydział Administracji i Nauk Społecznych15-lecie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych).

Poradnik NFZ dla studentów: Ubezpieczenie, gdy studiujesz w Polsce i za granicą

Student możesz korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia. Po podjęciu pracy na podstawie umowy o pracę, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza studenta pracodawca.

REKLAMA