REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ferie zimowe 2025. Czas na wypoczynek dzieci lub całych rodzin. By był spokojniejszy i bardziej bezpieczny warto zadbać o polisę, jaka będzie najlepsza

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Startują ferie zimowe 2025, oby były bezpieczne!
Startują ferie zimowe 2025, oby były bezpieczne!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niezależnie od tego, czy w zimowe ferie wypoczynek jest organizowany na własną rękę, czy przez biuro podróży, wcześniej warto wybrać dopasowaną do okoliczności ochronę ubezpieczeniową. W przypadku szczególnie wyjazdów rodzinnych, można po prostu dokupić ubezpieczenie do posiadanej już polisy.

W tym roku ferie zimowe zaczynają się 20 stycznia. Pierwsi wypoczywać będą uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Przy tej okazji dzieci i młodzież, a często całe rodziny, decydują się na wyjazdy.

REKLAMA

Ferie zimowe 2025 zaczęły się w poniedziałek 20 stycznia

Już 20 stycznia w części województw rozpoczynają się ferie zimowe. Dla wielu to czas aktywnego wypoczynku w kraju i zagranicą. Przygotowując się do niego warto zadbać nie tylko o odpowiednią organizację i wyposażenie. Negatywne konsekwencje wielu nieprzewidzianych zdarzeń ograniczy dobrze dobrana polisa. W wyborze pomoże agent ubezpieczeniowy.
W tym roku ferie zimowe zaczynają się 20 stycznia. Pierwsi wypoczywać będą uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Przy tej okazji dzieci i młodzież, a często całe rodziny, decydują się na wyjazdy. Niezależnie od tego, czy ma to być wypoczynek organizowany na własną rękę, czy przez biuro podróży, warto wybrać dopasowaną ochronę ubezpieczeniową.

Ferie 2025; koszty leczenia i OC – podstawa na stoku i pod palmami

REKLAMA

Zimowy wypoczynek najczęściej kojarzy się z górami i szusowaniem po stokach na nartach lub deskach snowboardowych. Są też tacy, którzy w tym czasie szukają ucieczki od zimna i szarości i wybierają ferie w cieplejszych rejonach świata.
Ale bez względu na to, gdzie spędzane są ferie, jednym z pierwszych kroków przy ich planowaniu i organizacji powinno być wykupienie na czas ich trwania odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

W podstawowym zakresie polisy takie zawierają przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia oraz transportu medycznego do kraju.
Ale w zależności od ubezpieczyciela i wybranego pakietu, ochrona może obejmować też rekompensaty kosztów w związku z szeregiem innych zdarzeń, w tym m.in. akcją ratowniczą, przymusową kwarantanną, zaostrzeniem się choroby przewlekłej czy zagubieniem bagażu.

REKLAMA

– Wielu turystów wybierających się do krajów europejskich wychodzi z założenia, że pełną ochronę w razie choroby lub wypadku zapewni im Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak w rzeczywistości daje ona możliwość skorzystania ze świadczeń w ramach publicznej ochrony zdrowia na zasadach takich, jak obywatele danego kraju. A w związku z tym, że w wielu państwach obowiązuje system współpłatności pacjentów, możemy być obciążeniu częściowo kosztami leczenia – mówi Rafał Bojarczuk, członek zarządu Comperia Ubezpieczenia.
– Ponadto EKUZ, jak sama nazwa wskazuje, obowiązuje jedynie w Europie. Odpowiednio dobrana polisa turystyczna obowiązuje na całym świecie i zapewnia zwrot ewentualnych wydatków na leczenie – wyjaśnia Rafał Bojarczuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykupując ubezpieczenie dobrze jest też skorzystać z OC w życiu prywatnym. Dzięki temu, w sytuacji gdy przypadkiem uszkodzimy czyjś sprzęt sportowy lub spowodujemy u kogoś obrażenia, choćby w wyniku wpadnięcia na niego na stoku, nie będziemy osobiście obciążeni kosztami związanymi z naprawą szkód. Przejmie to na siebie ubezpieczyciel.
W ramach dodatkowej ochrony można też zabezpieczyć się przed kosztami odwołania lub skrócenia wyjazdu z przyczyn losowych. Polisy te zapewniają zwrot kosztów m.in. wykupionej wycieczki, samodzielnie kupionych biletów na samolot czy pociąg, zarezerwowanych noclegów, a także biletów na imprezy masowe czy uczestnictwa w konferencji. Takie ubezpieczenie warto wykupić szczególnie, jeśli dokonujemy zakupów czy rezerwacji z dużym wyprzedzeniem.

Polisa od skutków wypadków na stoku: co daje ubezpieczenie NNW

Kupując polisę na wyjazd zimowy dobrze jest też poszerzyć zakres ochrony o następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Nawet jeśli mamy już tego typu ubezpieczenie na co dzień, w razie jakiejś kontuzji dodatkowa ochrona na pewno się przyda. Choćby po to, aby sfinansować niezbędny sprzęt i zabiegi rehabilitacyjne czy dodatkowe wizyty lekarza lub fizjoterapeuty.

– Wybór zakresu ubezpieczenia NNW należy dobrze przemyśleć i dopasować do tego, co rzeczywiście planujemy robić w trakcie ferii. Kierując się przy wyborze jedynie ceną możemy niepotrzebnie wydać pieniądze na polisę, która w razie wypadku i tak nie zapewni nam wymaganej ochrony. Jednocześnie najdroższe ubezpieczenie wcale nie musi okazać się dla nas najlepsze. Najważniejsze, aby chroniło dokładnie w tych okolicznościach, w jakich możemy się w czasie wypoczynku znaleźć – mówi Rafał Bojarczuk.
– Na przykład jeśli planujemy jeździć na nartach w górach, surfować lub nurkować w ciepłych morzach, należy upewnić się, że wybrany przez nas pakiet obejmuje amatorskie lub wyczynowe uprawianie sportu – uzupełnia ekspert Comperia Ubezpieczenia.

Dziecko na feriach bez rodziców: jakie ubezpieczenie

Wszystkimi opisanymi już zakresami ochrony objęte mogą też być oczywiście dzieci wyjeżdżające na ferie bez rodziców.
Ale w takiej sytuacji warto zadbać, aby w ramach polisy możliwe było również sfinansowanie transportu opiekuna do miejsca pobytu dziecka w razie jego hospitalizacji oraz pokrycie kosztów pobytu w szpitalu lub hotelu. W wypadku dzieci, zwłaszcza młodszych, jest to o tyle istotne, że brak obecności bliskiej osoby w tak stresującej sytuacji może być przyczyną dodatkowych negatywnych przeżyć.

Ubezpieczenie na ferie: jak i gdzie najlepiej je kupić

W wypadku wyjazdów organizowanych przez biura podróży często możemy otrzymać jednocześnie ofertę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a zakres ubezpieczenia zazwyczaj jest dopasowany do planowanego wyjazdu.
Minusem jest brak lub ograniczona możliwość dopasowania ochrony do indywidualnych potrzeb, a często też stosunkowo wysoka cena.
Polisy można też szukać na własną rękę, jednak niewystarczająca orientacja w produktach ubezpieczeniowych, a także duża ich liczba na rynku, może doprowadzić do tego, że nie będziemy w stanie wybrać najlepszego dla siebie rozwiązania.
W skrajnych wypadkach może to nawet skutkować tym, że mimo wykupienia ubezpieczenia w rzeczywistości nie będziemy objęci ochroną w trakcie urlopu.
– Skorzystanie z usług agenta mającego dostęp do ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych to bezpieczne rozwiązanie. Z jego pomocą łatwiej znaleźć odpowiednie do planowanego wyjazdu ubezpieczenie, a także porównać różne oferty – uważa Rafał Bojarczuk.

EKUZ

EKUZ

EKUZ

Materiały prasowe

– I podobnie jak z planowaniem samego wyjazdu, tak i z zakupem polisy nie należy zwlekać do ostatniej chwili. Zawsze warto mieć czas na zapoznanie się dostępnymi wariantami i przemyślenie decyzji – dodaje.

Ważnym atutem przy zakupie polisy u agenta jest również to, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących ubezpieczenia, mam osobę, z którą możemy się spotkać i omówić interesujące nas kwestie.
Agent może też chociażby pomóc w ocenie, czy dane zdarzenie jest objęte posiadaną przez nas ochroną lub dokładnie wyjaśnić procedury związane z likwidacją szkody i uzyskaniem odszkodowania.
Należy też pamiętać, że chcąc wykupić ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny, lepiej zrobić to wcześniej. Przy zakupie polisy w trakcie trwania wyjazdu ubezpieczyciele stosują okresy karencji, które wynoszą zazwyczaj 2 do 7 dni. To oznacza, że dopiero po upływie tego okresu, licząc od dnia opłacenia składki, jesteśmy objęci ochroną ubezpieczeniową.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przepisy stosowane przez KOWR wciąż budzą wątpliwości. Co z dzierżawcami nieruchomości?

Brak rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że dzierżawcy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa poszukują ochrony swoich praw przed sądami powszechnymi.

Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Pełnomocnictwo do głosowania na Prezydenta Polski w dniu 18 maja 2025 r. [WZÓR]

Przepisy prawa dopuszczają głosowanie na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. przez pełnomocnika, ale tylko w kraju. Czy każdy może głosować przez pełnomocnika? Kto może być pełnomocnikiem? Oto wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenckich 2025.

Technologiczni giganci wspierają autorytaryzm? Amnesty alarmuje w globalnym raporcie o prawach człowieka

Wpływy największych firm technologicznych ułatwiają rządom łamanie praw człowieka – ostrzega Amnesty International w najnowszym raporcie za 2024 rok. Organizacja piętnuje m.in. działania Donalda Trumpa, cenzurę w mediach społecznościowych oraz wykorzystanie technologii do masowej inwigilacji. Jeden z rozdziałów poświęcono Polsce i sprawie użycia Pegasusa wobec opozycji.

REKLAMA

Psychologiczne skutki zdalnego nauczania - wyzwania i rozwiązania

Zdalne nauczanie stało się w ostatnich latach jedną z największych zmian w edukacji. Choć bywa postrzegane jako wyzwanie, dla wielu uczniów jest też idealnym rozwiązaniem. Dzieci zmagające się z lękiem społecznym, nadwrażliwością, problemami zdrowotnymi czy neuroatypowością często czują się przytłoczone tradycyjnym środowiskiem szkolnym, które narzuca określony rytm i styl nauki. W ich przypadku elastyczna edukacja online pozwala na dostosowanie tempa pracy, zmniejszenie stresu związanego z bezpośrednią interakcją rówieśniczą oraz stworzenie komfortowych warunków do nauki. To model, który może nie tylko minimalizować trudności, ale także wzmacniać poczucie bezpieczeństwa i motywację do nauki.

Co można zabrać ze sobą na maturę? Lista dozwolonych przedmiotów

28 kwietnia 2025 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała informację dotyczącą materiałów i przyborów pomocniczych, z których można korzystać podczas egzaminu maturalnego. Co można zabrać ze sobą na maturę?

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2023 r.]
20 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. W kolejnych częściach będziemy przedstawiać następne pytania.
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

REKLAMA

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie

Szacuje się, że na rynek najmu w Polsce trafiło do tej pory ponad 23,8 tys. mieszkań należących do prywatnych firm i funduszy. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach inwestują one najchętniej.

REKLAMA