REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wigilia będzie jednak dniem wolnym od pracy, ale nie w tym roku lecz od 2025, prezydent podpisze ustawę?

Wolne w wigilię 2024; czy jako dodatkowy dzień ustawowo wolny od pracy czy tylko za zgodą pracodawcy
Wolne w wigilię 2024; czy jako dodatkowy dzień ustawowo wolny od pracy czy tylko za zgodą pracodawcy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wolna od pracy wigilia, zwłaszcza jeśli wypada w środku tygodnia, pozwala wydłużać Boże Narodzenie z dwóch dni do często nawet tygodnia. W końcu będzie dniem ustawowo wolnym od pracy, o ile prezydent podpisze ustawę, ale dopiero od 2025 r. A co z wolnym w wigilię w 2024 roku?
rozwiń >

REKLAMA

Wigilia 2025 dniem wolnym od pracy? O wtorek 24 grudnia 2024 toczy się zawzięty bój w polskim parlamencie. Na razie Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wigilia będzie dniem wolnym od pracy ale dopiero od 2025 roku. Jednak to nie koniec, bo poprawki w ustawie może wnieść senat. I nie chodzi już o to, że jeśli będzie to formalnie dzień wolny, to świętować można będzie bez przerwy rekordowo długo w 2025 roku, od soboty 21 do czwartku 26 grudnia, ale o zasadę. Z jakim skutkiem, uda się dokonać ustawowych zmian w czasie pracy 2025?

REKLAMA

Zamieszanie z dodatkowymi dniami ustawowo wolnymi od pracy zrobiło się ogromne. Zaczęło się od odświeżenia pomysłu dodania do funkcjonujących już około 20. ustawowo wolnych od pracy dni wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł od razu trafił na dobry grunt. Jednak musi być dzień za dzień. Najnowszy pomysł: za Trzech Króli - wtedy mamy pracować, a Wigilia będzie dniem wolnym.
Stało się tak ponieważ  ponieważ już w Sejmie poprzedniej kadencji pojawił się obywatelski projekt ustawy, która do tej listy dni wolnych miała dodać jednocześnie i Wigilię, i Wielki Piątek.

Wolne w Wigilię, ale na własną rękę a nie ustawowo

Z wolnego 24 grudnia cieszą się od dawna Czesi, Finowie, Portugalczycy, Litwini czy Słowacy. Dlaczego z tej radości nie mieliby korzystać polscy pracownicy? Gospodarki wymienionych krajów nie zawaliły się przez to, że Wigilia jest dniem wolnym od pracy i polska gospodarka także się od tego nie zawali. Bo koszty wprowadzenia projektu dot. wolnej Wigilii będą naprawdę znikome. Za to niejedna rodzina stanie się silniejsza i po prostu szczęśliwsza – mówiła w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Sejmie w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy ustanawiającej Wigilię dniem wolnym od pracy.

Jest pełna zgoda: wigilia powinna być dniem bez pracy

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę, że wiele osób Wigilię spędza nie tylko na przygotowaniach, ale też w podróży do domów rodzinnych. Nie każdy może wziąć urlop, a w efekcie spędzić ten szczególny dzień tak, jakby tego chciał.
Ustawa o wolnej od pracy Wigilii jest wyczekiwana od lat. To projekt, który ułatwi życie milionom Polek i Polaków. To szansa na to, żeby prawo zaczęło nadążać za społeczną rzeczywistością. Dziś mamy szansę oddać 24 grudnia polskim rodzinom – mówiła w Sejmie ministra pracy.

Wigilia 2024 dodatkowym ustawowo wolnym dniem od pracy miała być już w tym roku

 Projekt ustawy procedowany w Sejmie jest stosunkowo prosty i zakłada zmiany trzech ustaw: ustawy o dniach wolnych od pracy, kodeksu pracy oraz ustawy o handlu w niedzielę i święta.
Jak wskazywała ministra, przy ocenie skutków tego projektu warto przypomnieć, że Polacy są wciąż jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Pracujemy 40,4 godzin tygodniowo, czyli o 3 godziny dłużej niż średnio w UE, pod względem wyprzedza nas tylko Grecja. Kolejnym problemem jest work-life balance czyli równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Według wskaźnika OECD badającego to zagadnienie w 2022 roku Polska zajmowała trzecie od końca miejsce spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolna Wigilia 2024 na własną rękę

Niezależnie od tego jaki ostatecznie będzie finał zabiegów o ustawowe uczynienie Wigilii dniem wolnym od pracy, pewne jest, że we wtorek 24 grudnia 2024 r., podobnie jak to było przed rokiem i wcześniej oraz będzie za rok i później, kto wolnego na to potrzebuje, by rozpocząć świętowanie wcześniej niż wskazuje świąteczny kalendarz, ten znajdzie na to sposób tak czy owak.
A co najmniej w przypadku kobiet, które ten dzień zaczną jednak w pracy zadziała sprawdzona od lat zasada, iż szefostwo zwolni je z pracy odpowiednio wcześniej nim upłynie regulaminowy czas pracy przewidziany na ten dzień.
Sposobów na wolne jest wiele. Można wziąć dzień urlopu na żądanie lub wolne w związku z działaniem siły wyższej. Można wziąć dzień wolnego na opiekę nad dzieckiem, albo wolne za wcześniej przepracowany czas w ramach godzin nadliczbowych itp. Jest urlop wypoczynkowy, a w razie jego braku – zawsze można poprosić o jeden dzień urlopu bezpłatnego.

Opcji jest wiele i niemal zawsze można znaleźć taką, która da rozwiązanie, jeśli nie ustanowi go ustawowo rząd w ramach procedur legislacyjnych.

Dopiero  gdy zeobiło się coraz bliżej Bożego Narodzenia, uczynienie Wigilii dniem ustawowo wolnym od pracy zapowiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Tym razem jednak już bez towarzystwa w tym projekcie Wielkiego Piątku, który odgrywa przed wiosennymi świętami taką samą rolę jak Wigilia przed Bożym Narodzeniem. Ta sprawa trafiła do oddzielnego procedowania w Sejmie.
Wydawało się, że nowe prawo zostanie szybko uchwalone, bo Prezydent Andrzej Duda zadeklarował publicznie, iż podpisze ustawę ustanawiającą Wigilię kolejnym dniem wolnym od pracy.

Umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2025 

Wigilia dniem ustawowo wolnym od pracy: Sejm nowelizuje ustawę, ale czy prezydent podpisze

Dalej zrobiło się już zamieszanie. Kolejni politycy zaczęli zgłaszać swoje uwagi i sugestie.
Do dyskusji włączyła się ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, szefowa resortu funduszy regionalnych.

REKLAMA

Objawiła się ona jako przeciwniczka dodatkowego w roku dnia wolnego od pracy, argumentują, że to koszt dla gospodarki rzędu kilku miliardów złotych, na który szczególnie w obecnej sytuacji nie jest nas stać. Jeśli więc wigilia Bożego Narodzenia ma być dniem wolnym od pracy, to za cenę rezygnacji z innego dnia wolnego, który już jest na liście dni ustawowo wolnych od pracy, np. jednego z wolnych dni przewidzianych w maju, a więc za cenę skrócenia jednej z majówek.

Ostatecznie taki tryb procedowania dotknął wolnego w Wielki Piątek, ale to w innej ustawie. Wigilia ma być dniem ustawowo wolnym od pracy, ale ponieważ nowelizacja wchodzi w życie dopiero 1 lutego 2025 r., faktycznie wolna od pracy wigilia będzie dopiero w przyszłym roku. W tym każdy dalej musi sobie radzić na własną rękę.
Dodatkowo - kwestia nowych dni wolnych od pracy nie jest zamknięta, bo prezydent jest proszony o inicjatywę ustawodawczą w kwestii nowego święta, a w konsekwencji dnia wolnego - 1 sierpnia. Dyskusja o dniach ustawowo wolnych od pracy - nowych czy za cenę likwidacji jednego ze "starych", z pewnością wróci więc eo Sejmu po nowym roku.

Święta i dni ustawowo wolne od pracy: jak jest obecnie

W Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy.
W 2024 roku jest 251 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy, w które wlicza się święta ustawowo wolne oraz weekendy.

W 2024 r. pracownicy otrzymali 11 ustawowych dni wolnych od pracy. Dlaczego 11, skoro przepisy przewidują 13? To dlatego, że 2 z nich przypadają w niedzielę, a zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny tylko, jeśli święto przypada w każdym innym dniu niż niedziela.

Święta w 2024 roku

  • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota)
  • 31 marca – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
  • 1 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
  • 1 maja – Święto Państwowe (środa)
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek)
  • 19 maja – Zielone Świątki (niedziela)
  • 30 maja – Boże Ciało (czwartek)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek)
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek)
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa)
  •  26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Przejście na emeryturę w styczniu, jest korzystne czy lepiej poczekać z wnioskiem do lutego 2025 roku

Kiedy najlepiej złożyć w ZUS wniosek o emeryturę. Czy styczeń jest gorszym na to miesiącem niż luty. Kończyć pracę i przechodzić na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, a może korzystniej jest łączyć emeryturę z dalszą pracą.

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

REKLAMA

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

REKLAMA