Wigilia bez pracy – korzyść dla pracowników, wyzwanie dla przedsiębiorców? Prof. Jan Klimek z ZRP wskazuje na ukryte problemy
REKLAMA
REKLAMA
- Polscy rzemieślnicy o wolnej Wigilii: Czy świąteczna atmosfera wymaga dnia wolnego?
- Wolna Wigilia: Świąteczny prezent czy nowe wyzwanie dla polskich rzemieślników?
- Wigilia ważniejsza niż Trzech Króli? Pracodawcy opowiadają się za dniem wolnym na Boże Narodzenie
Polscy rzemieślnicy o wolnej Wigilii: Czy świąteczna atmosfera wymaga dnia wolnego?
"My jako Związek Rzemiosła Polskiego ogólnie popieramy inicjatywę wolnej od pracy Wigilii, dostrzegając jej pozytywny wpływ zarówno na atmosferę w miejscach pracy, jak i na pracowników. W przeważającej większości przedsiębiorstw ten dzień i tak ma charakter mniej formalny – pracownicy często kończą pracę wcześniej lub korzystają z urlopu. W związku z tym nadanie Wigilii statusu święta ustawowego wydaje się zgodne z praktyką i potrzebami społecznymi" - pisze w komentarzu do proponowanych zmian w prawie pracy prof. dr hab. Jan Klimek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego.
REKLAMA
Wolna Wigilia: Świąteczny prezent czy nowe wyzwanie dla polskich rzemieślników?
REKLAMA
"Musimy jednak pamiętać, że są pracownicy, tacy jak np. piekarze czy cukiernicy, którzy odgrywają kluczową rolę w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia, a ze względu na dłuższe trwanie świąt będą musieli zmierzyć się z dodatkowym obciążeniem pracą. Aby sprostać wszystkim zamówieniom w terminie, mogą być zmuszeni do pracy ponad normę w dniach poprzedzających święta. Sytuacja będzie szczególnie wymagająca, jeśli nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku. Do świąt pozostało niewiele czasu, a firmy już teraz muszą rozpocząć planowanie swoich działań na ten okres" - wskazuje Prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
"Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, że ta propozycja zmiany prawa pracy dotyka znacząco małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności mikroprzedsiębiorców. To środowisko w Polsce mierzy się w ostatnich latach z szeregiem wyzwań i obciążeń, które często prowadzą właścicieli firm na skraj rentowności, a w wielu przypadkach do zamykania działalności. Kolejne propozycje rządu, takie jak systematyczne podnoszenie minimalnego wynagrodzenia, które stanowi wyłączne obciążenie dla pracodawcy, oraz zmiany w systemie świadczeń chorobowych (L4), są działaniami nagłymi i nieprzewidzianymi. Szczególnie dotkliwe są właśnie dla tych najmniejszych firm, których zasoby są ograniczone, a ich elastyczność finansowa jest znacznie mniejsza niż w dużych organizacjach" - komentuje prof. Jan Klimek z ZRP.
Wigilia ważniejsza niż Trzech Króli? Pracodawcy opowiadają się za dniem wolnym na Boże Narodzenie
"Warto też przypomnieć, że w ramach wcześniejszych konsultacji społecznych rząd rozważał propozycję wyboru dodatkowego dnia wolnego od pracy, wskazując na alternatywę między Wigilią a Świętem Trzech Króli. Przedstawiciele pracodawców, z uwagi na wyjątkowe znaczenie świąt Bożego Narodzenia w kulturze chrześcijańskiej, opowiadali się za Wigilią jako bardziej odpowiednim terminem. Liczymy zatem, że głos tego środowiska zostanie tym razem uwzględniony w ostatecznej decyzji" - przypomina Prezes ZRP.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA