REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gotówka ma być zakazana, ale teraz bez niej trudno wygodnie spędzić urlop: gdzie bez pieniędzy lepiej się nie wybierać na wakacje

Gotówka jest niezbędna w czasie zagranicznych urlopów, kto nie zabierze jej na wakacje z kraju, może być zmuszony do płacenia bardzo wysokich prowizji
Gotówka jest niezbędna w czasie zagranicznych urlopów, kto nie zabierze jej na wakacje z kraju, może być zmuszony do płacenia bardzo wysokich prowizji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy najmocniej spośród wszystkich obywateli Unii Europejskiej protestują przeciwko ograniczaniu gotówki, a tym czasem sami korzystają z niej dwa razy rzadziej niż inni. Dlatego wybierając się na urlop zwłaszcza do Hiszpanii, Grecji i Włoch lepiej zaopatrzyć się w banknoty i monety.

W tym roku ponad połowa Polaków (52%) planuje letni wypoczynek. Co trzeci urlopowicz ma zamiar spędzić go za granicą w Europie (37%), a 7% z nich poza nią – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster.
Popularne destynacje zagraniczne to Grecja, Chorwacja, Włochy i Hiszpania, czyli wszędzie tam, gdzie lepiej mieć ze sobą gotówkę.
W celu uniknięcia pieniężnych strat, np. w postaci wysokich prowizji od wypłat z bankomatów, należy sprawdzić, jakie metody płatności dominują w wybranym przez nas kraju. Gdzie jeszcze musimy mieć ze sobą gotówkę? Jak Polacy przygotowują się na wakacyjny wyjazd? 

REKLAMA

Gotówka: gdzie jest problem z płaceniem bezgotówkowo za zakupy

Wybierając się na zagraniczny wyjazd, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu – także pod względem możliwości płatności na miejscu i uniknięcia zapłaty prowizji, np. w bankomacie lub banku za wypłacenie gotówki.

Dla wielu może być zaskoczeniem, że w popularnej na wakacyjny odpoczynek Hiszpanii gotówka stanowi, aż 66% wszystkich płatności pod względem liczby i wartości transakcji w punktach sprzedaży (POS).
Co więcej, w podobnie lubianej Grecji aż 62% to transakcje gotówkowe – wynika z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) – 2022.
Dla porównania w Polsce 36% respondentów dokonując zakupu w lokalach handlowo-usługowych wybiera gotówkę (badania firmy Tavex z 2023 roku).
Idąc dalej we Włoszech, które jako wakacyjny kierunek cieszą się również dużą popularnością, warto być zaopatrzonym w fizyczny pieniądz. 69% transakcji w punktach sprzedaży (POS) zawieranych jest tam właśnie za pośrednictwem gotówki. Podobna sytuacja jest na Malcie (77%), w Portugalii (64%) i na Cyprze (59%).

Polacy zagranicą: płacą gotówką częściej niż w kraju?

REKLAMA

Co ciekawe, Polacy lubią mieć ze sobą gotówkę na zagranicznych wakacjach. Z badania firmy Tavex z 2023 roku wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu poza krajem większość respondentów, płaciło właśnie fizycznym pieniądzem – aż 58%.
Jedynie 10% w ogóle z niej nie korzystało. Warto zauważyć, że tę formę wybierały również osoby młode – 18-24 lat (65%) oraz 25-34 lat (76%). 

Zabranie ze sobą gotówki na zagraniczny wyjazd to podstawa. Dzięki temu zapewniamy sobie możliwość płatności w każdej sytuacji. To wygoda, ale także bezpieczeństwo – w wielu państwach, które lubią odwiedzać polscy turyści, cały czas dominującym środkiem płatniczym jest gotówka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzają to wyniki badania, które wskazują, że pomimo spadku popularności, w 2022 roku gotówka była najczęściej używaną metodą płatności w punktach sprzedaży (POS) w strefie euro (była wykorzystywana w 59% transakcjach) – wynika z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) – 2022.

Gotówka zagranicą: gdzie nie ma szans by zapłacić bezgotówkowo

REKLAMA

Jak doradza Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. w krajach lubiących fizyczny pieniądz jest duże ryzyko, że w mniejszych miejscowościach lub na lokalnych targach czy sklepikach nie będziemy mogli zapłacić kartą.
–  Pamiętajmy również, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na duże prowizje. Dlatego cieszy nas fakt, że Polacy wybierając się na urlop, mają ze sobą gotówkę – wskazuje Aleksander Pawlak.
Jak przekonuje ekspert, gotówka jest lubiana nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach. Nic więc dziwnego, że po decyzji Unii Europejskiej o ograniczeniu płatności gotówkowych do 10 tys. euro oraz obowiązkowej weryfikacji klienta przy wydatkach powyżej 3 tys., ponownie ożywiła się dyskusja na temat znaczenia gotówki.

–  Warto więc podkreślić, że w obronie fizycznych pieniędzy nie chodzi o eliminację płatności bezgotówkowych. Chodzi o wolność wyboru – dodaje Aleksander Pawlak.
Gotówka to istotny instrument płatności nie tylko w naszym kraju. Respondenci ze strefy euro jako kluczowe jej zalety wskazywali anonimowość i ochronę prywatności oraz poczucie większej świadomości własnych wydatków. 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przejście na emeryturę w styczniu, jest korzystne czy lepiej poczekać z wnioskiem do lutego 2025 roku

Kiedy najlepiej złożyć w ZUS wniosek o emeryturę. Czy styczeń jest gorszym na to miesiącem niż luty. Kończyć pracę i przechodzić na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, a może korzystniej jest łączyć emeryturę z dalszą pracą.

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

REKLAMA

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w resorcie pracy? Pracownicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oczekiwali podpisania dokumentu: Polityka rozwiązywania konfliktów oraz przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czy 19.01.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Nawet jeśli świąteczne zapasy zgromadzone w lodówkach i domowych spiżarniach dawały do tej pory oddech od większych zakupów, to już teraz, w połowie stycznia, zapasy trzeba odnowić. Szykują się więc duże zakupy. Czy jednak trzeba poświęcić na nie czas w sobotę 18 stycznia, czy można temat odłożyć o dzień. Słowem - czy 19.01.2025 r. to niedziela handlowa lub niestety niedziela z zakazem handlu.

REKLAMA

Czy single dostaną 800... minus? Jest ku temu powód. To wcale nie żart

Czy bezdzietni będą musieli więcej oddać fiskusowi? Po raz kolejny wraca temat specjalnego podatku dla singli, którzy nie mają dzieci. Wprowadzenie tak zwanego bykowego postuluje poseł Marek Jakubiak, przewodniczący Koła Poselskiego Wolni Republikanie i kandydat na prezydenta. Rodzice dostają na dzieci 800 plus. Taką samą sumę podatku mieliby płacić single. Dostaliby takie 800 minus.

Obiady za 1 zł w Lidlu i darmowa kawa a w Biedronce vouchery rabatowe do 1000 zł na zakupy. Kiedy i dla kogo?

Co daje Biedronka a co Lidl na 2025 r.? Poniżej szerokie umówienie najciekawszych przypadków. Skorzystać może naprawdę wiele osób!

REKLAMA