REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sen poprawia zdrowie: najłatwiej jest przekonać się o tym w maju

Odpowiednio długi sen poprawia stan zdrowia, z kolei sport i ruch na świeżym powietrzy dobrze wpływa na sen
Odpowiednio długi sen poprawia stan zdrowia, z kolei sport i ruch na świeżym powietrzy dobrze wpływa na sen
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wbrew powszechnej opinii nie w styczniu, a dopiero wiosną chętniej zapisujemy się na zajęcia w siłowniach i fitness klubach. Pierwsze bierze się z przekonania o roli jaką w tym względzie odgrywają noworoczne postanowienia, drugie – to fakty, które pokazuje praktyka. Jak ważną w tym rolę odgrywa sen i jak poprawia zdrowie?

Właśnie teraz, w środku maja, jesteśmy najbardziej zdeterminowani do podjęcia aktywności fizycznej, między innymi za sprawą lepszej pogody i perspektywy letnich wakacji, wykazało badanie przeprowadzone przez Gym Insight. Natomiast eksperci zauważają relację między dobrym snem, a naszą wydajnością w trakcie ćwiczeń. 

REKLAMA

Sen poprawia zdrowie, ruch pozwala lepiej spać

REKLAMA

Niezależnie od tego, czy ktoś jest doświadczonym sportowcem, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę z fitnessem – sen jest ważny tak samo i pomaga osiągać najlepsze wyniki.
– Nie należy lekceważyć związku między snem a ćwiczeniami fizycznymi. Regularne ćwiczenia mogą znacznie poprawić jakość snu, a z drugiej strony odpowiednia ilość snu jest niezwykle ważna dla osiągania dobrych wyników sportowych, prawidłowej regeneracji organizmu i ochrony ciała przed kontuzjami – radzi Theresa Schnorbach, psycholog i badacz snu w Emma Sleep.

Sen jest supermocą każdego z nas, ale może być szczególnie ważny dla zawodowych sportowców. Badania, w których analizowano wydłużenie snu u sportowców akademickich, wykazały, że zwiększenie całkowitego czasu snu do 9, a nawet 10 godzin na dobę przyniosło poprawę różnych wskaźników wydajności specyficznych dla sportu:

  • koszykarze poprawili celność rzutów o 9%,
  • pływacy skrócili czas sprintu i nawrotów,
  • tenisiści zwiększyli dokładność serwowania z 35,7% do 41,8%,
  • baseballiści poprawili swoje czasy reakcji.

Jak sen wpływa po poprawę kondycji fizycznej

REKLAMA

Podczas snu organizm uwalnia hormony wzrostu i testosteron w celu regeneracji mięśni. Sen poprawia również krążenie krwi w mięśniach, dostarczając niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Dodatkowo zmniejsza się wydzielanie kortyzolu, który może hamować wzrost mięśni. Nieodpowiednia ilość snu ogranicza naprawę tkanki mięśniowej, prowadząc do zmniejszenia siły i wytrzymałości. Dlatego też odpowiednia ilość snu ma kluczowe znaczenie dla skutecznej regeneracji mięśni i optymalnej wydajności fizycznej.

Odpowiednia ilość snu poprawia wydolność fizyczną i czas reakcji. Z kolei niska jakość snu może przyspieszyć wyczerpanie o 10-30%. Podczas snu organizm naprawia mięśnie, zmniejszając zmęczenie i poprawiając wytrzymałość, siłę i koordynację. Co więcej, sen poprawia funkcje poznawcze, w tym uwagę i podejmowanie decyzji. Sportowcy traktujący sen priorytetowo mogą osiągnąć wyższą wydajność i dokładność podczas treningów i zawodów, zyskując przewagę nad konkurencją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sen czyni człowieka zdrowszym: w jaki sposób

Sen reguluje poziom hormonów w organizmie, w tym produkcję hormonów wzrostu kluczowych dla naprawy i wzrostu mięśni. Uwalnia również melatoninę, regulując cykl snu i czuwania oraz zarządza poziomem kortyzolu, wpływając na metabolizm i funkcje odpornościowe. Długotrwały brak snu zaburza równowagę hormonalną, negatywnie wpływając na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego zapewnienie wystarczającej ilości wysokiej jakości snu jest niezbędne dla optymalnej regulacji hormonalnej.

Zdrowy sen ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania urazom z dwóch powodów. Po pierwsze, wspomaga procesy regeneracji organizmu. Osoby bardzo aktywne muszą priorytetowo traktować odpowiednią ilość snu, aby poprawić funkcje poznawcze i utrzymać poziom energii podczas intensywnych treningów. Po drugie, odpowiednia ilość snu wspomaga regenerację mięśni i funkcje poznawcze, zmniejszając ryzyko urazów związanych z treningiem. Badanie   wykazało, że sportowcy śpiący mniej niż osiem godzin na dobę byli 1,7 razy bardziej narażeni na kontuzje w porównaniu do tych, którzy spali więcej.

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Kiedy wypłata "Aktywny rodzic" w grudniu? [Terminy]

Wypłata świadczenia "Aktywny rodzic" następuje w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Za listopad świadczenie zostanie przesłane w grudniu. Kiedy ZUS wypłaci "Aktywnie w żłobku", a kiedy "Aktywnie w domu" oraz "Aktywni rodzice w pracy"?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

Od kiedy wniosek o Aktywnie w domu i Aktywni rodzice w pracy? [Przykłady]

Wniosek o świadczenie "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy" można składać już od 1 dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12 miesiąc życia. Dlaczego w tym przypadku ważne, aby nie zwlekać z wnioskiem? Oto przykłady terminów złożenia wniosku do ZUS.

Ważne! Tylko do 2 stycznia 2025 r. wniosek o świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem

Ważna informacja dla rodziców składających wnioski o świadczenie "Aktywnie w żłobku": ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od 1 października 2024 r. tylko jeśli wniosek zostanie złożony do 2 stycznia 2025 r. Zostało niewiele czasu.

ZUS wypłaci świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Kiedy należy sprawdzić konto?

W grudniu ZUS wypłaci kolejne transze świadczenia "Aktywnie w żłobku", "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu". Realizowane w ramach programu Aktywny Rodzic świadczenia są wypłacane w danym miesiącu za miesiąc poprzedni. W jakim terminie zostaną zrealizowane wypłaty za świadczenia z programu Aktywny Rodzic?

Od kiedy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków? Nowelizacja Kodeksu pracy opublikowana w Dzienniku Ustaw

Rodzice wcześniaków i rodzice dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu będą mieli prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 8 albo do 15 tygodni. 19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy.

REKLAMA

Już wiadomo, ile zapłacimy za gaz w 2025 roku. Zatwierdzili wyższe ceny. Rachunki ostro pójdą w górę

Inflacja, coraz wyższe ceny w sklepach,  niejeden domowy budżet zaczyna  pękać w szwach. To jednak  nie koniec drenażu naszych portfeli. Teraz są kolejne hiobowe wieści. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe gazowe taryfy dystrybucyjne.  Od stycznia dostaniemy wyższe rachunki za gaz.  

Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]

Kiedy pracownik może liczyć na dopłatę do wypoczynku, bony i inne świadczenia? Przepisy dość jasno regulują zasady przyznawania takiej pomocy. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA