REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy nie lubią sąsiadów, choć do wspólnego biznesu zaprosiliby najchętniej Niemców

Czyż to nie zaskoczenie? Największą sympatią Polacy darzą Japończyków, ale Polki wolą Włochów
Czyż to nie zaskoczenie? Największą sympatią Polacy darzą Japończyków, ale Polki wolą Włochów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lubimy Włochów, a ich ojczyznę oceniamy jako niezwykle atrakcyjną kulturowo. Interesy jednak wolimy robić z Niemcami. Spośród sąsiadów największą sympatią darzymy Czechów, z niechęcią mówimy o Rosjanach. Najbardziej zaskoczyć może jednak to, że Polacy płci męskiej szczególną sympatią darzą Japończyków.

Takie wnioski płyną z badania, które półtora miesiąca temu przeprowadził Ipsos, pytając Polaków o stosunek do wybranych narodów i krajów. Wyniki wskazują, które narody cieszą się w Polsce sympatią, a także jakie kraje są uznawane przez Polki i Polaków za najatrakcyjniejsze kulturowo oraz biznesowo.

REKLAMA

Jak byś określił(a) swój stosunek do innych narodów? Udział osób wyrażających sympatię.

Włosi kontra Rosjanie

Prawie trzech na czterech (73%) badanych lubi Włochów. Znaczna większość Polek i Polaków – dwóch na trzech (66%) – pozytywnie myśli również o Amerykanach, Czechach i Hiszpanach. Spośród sąsiadów Polski jeszcze Słowacy (62%) i Litwini (53%) są pozytywnie odbierani przez ponad połowę badanych.
Na szarym końcu rankingu sympatii są Rosjanie. Jedynie 9% Polek i Polaków ma o nich pozytywną opinię. Około jedna czwarta badanych deklaruje sympatię wobec Białorusinów (27%) i Chińczyków (28%).

 

Sympatie Polaków

Sympatie Polaków

 

Materiały prasowe

Szkoda, że Polska nie sąsiaduje z Japonią?

REKLAMA

Sympatie mężczyzn i kobiet wobec różnych narodów bywają odmienne. 73% mężczyzn deklaruje sympatię wobec Japończyków, co daje mieszkańcom kraju kwitnącej wiśni drugie miejsce wśród tej grupy. Zupełnie inaczej myślą kobiety. Na drugim miejscu wśród Polek znajdują się Hiszpanie, a Japończycy cieszą się sympatią 45% z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Włosi mogą się pochwalić nie tylko największą sympatią Polek i Polaków, ale też ich kraj jest najczęściej wskazywany jako najatrakcyjniejszy kulturowo. Różnica w liczbie wskazań między Włochami a drugą w kolejności Francją wynosi aż 18 p.p. (odpowiednio 71% i 53%).

Sąsiadów mało kto lubi

Żaden z sąsiadów Polski nie jest postrzegany jako najatrakcyjniejszy kulturowo przez znaczącą część badanych. Najwyżej w tej kategorii znajdują się Niemcy (11%) oraz Czechy (10%), jednak wciąż jedynie co dziesiąty badany postrzega te kraje jako wyjątkowo inspirujące pod względem kultury i sztuki.

Warto zwrócić uwagę, że opinia badanych zmienia się w kontekście oceny atrakcyjności kraju jako miejsca do prowadzenia interesów i handlu. W tej kategorii dominującą pozycję zajmują Niemcy (53%), a za nimi są Stany Zjednoczone (43%) i Wielka Brytania (32%). Pozycja tych trzech krajów nie zależy od płci i wieku badanych.

Które z tych krajów wydają Ci się najatrakcyjniejsze jako…? Wybierz do 5 odpowiedzi.

Atrakcyjne kraje

Atrakcyjne kraje

 

Materiały prasowe

 

Romans z Hiszpanem lub Włoszką, biznes – tylko z Niemcem

Jak komentuje Joanna Skrzyńska, Public Affairs Leader w Ipsos Polska, Włosi cieszą się największą sympatią spośród wszystkich badanych narodów, a ich kraj uważany jest za najatrakcyjniejszy pod względem kultury i sztuki. Ogromna popularność Włoch wynika z pozytywnego wizerunku wśród Polek i Polaków. Chętnie spędzamy tam wakacje, cenimy włoskie podejście do życia i uwielbiamy włoską kuchnię.
– Wszystko to sprawia, że Włochy zajmują szczególne miejsce w sercach Polaków – podsumowuje wyniki badania Joanna Skrzyńska.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Tak ich załatwili prawnym kruczkiem. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

REKLAMA

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Negatywnie o podwyżkach dla pracowników samorządowych. Prowadzą do spłaszczenia płac

Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?

REKLAMA

Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

Student ma prawo do urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. Do wymienionych urlopów zalicza się urlopy: zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Podział tych urlopów przedstawimy na przykładzie Politechniki Warszawskiej (Wydział Administracji i Nauk Społecznych15-lecie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych).

Poradnik NFZ dla studentów: Ubezpieczenie, gdy studiujesz w Polsce i za granicą

Student możesz korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia. Po podjęciu pracy na podstawie umowy o pracę, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza studenta pracodawca.

REKLAMA