REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy piątek 29 marca to dzień ustawowo wolny od pracy, dla kogo wielkanocny weekend jest czterodniowy

Do 13. dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 r. mają dojść dwa kolejne, czy Wielki Piątek już jest jednym z nich?
Do 13. dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 r. mają dojść dwa kolejne, czy Wielki Piątek już jest jednym z nich?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Już jakiś czas temu w Sejmie pojawił się projekt ustawy wprowadzającej urzędowo dwa dni wolne od pracy, dodatkowo ponad 13 dni, które ustawowo są już wolne od pracy. Zmiana prawa na korzyść pracowników dotyczy Wielkiego Piątku oraz Wigilii. Czy te dwa dni dopisane zostały do listy dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 roku?

Wielki Piątek już coraz bliżej, bo to 29 marca. W domach, ale i w pracy czuć już bliskość Wielkanocy: zakupy, plany wyjazdów lub rodzinnych wizyt, ale i czas pracy. Kto ma wolne tego dnia – czy wszyscy są zwolnieni z obowiązku pracy w Wielki Piątek 29 marca 2024 roku?

REKLAMA

Wielki Piątek: dodatkowy dzień wolny od pracy w 2024 roku?

REKLAMA

Niestety, nawet jeśli ostatecznie Sejm uchwali ustawę zwiększającą liczbę dni ustawowo wolnych od pracy z 13 do 15, to w tym roku na pewno nie obejmie ona Wielkiego Piątku 29 marca; być może natomiast takim dodatkowym dniem ustawowo wolnym od pracy będzie Wigilia przed Bożym Narodzeniem 2024, wypadająca w tym roku we wtorek.

W tej sytuacji wszystko zależy od ustaleń na linii pracodawca-pracownik.
W wielu firmach pracodawcy nie oglądając się na obowiązujące prawo dają wolne w Wielki Piątek jako swoisty prezent – bez obowiązku odpracowywania czy odejmowania tego dnia od wymiary urlopu wypoczynkowego.

Wtedy pracownicy, którzy mogą mieć wolne bez komplikowania funkcjonowania firmy w Wielki Piątek 29 marca mają wolne, ci zaś, którzy ze względu na charakter pracy pracować muszą, zachowują prawo do wykorzystania tego dodatkowego dnia wolnego w innym terminie.

Jak załatwić wolne w piątek za akceptacją pracodawcy

Niestety, nie wszyscy pracodawcy są tacy hojni. Ale kolejna grupa jest gotowa pójść na współpracę i pozwala w ten dzień wziąć jeden dzień urlopu, co oczywiście pomniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Takie rozwiązanie jest najbardziej kompromisowe, choć nie zawsze pracodawcy do końca działają pod wpływem dobrej woli a raczej kierując się racjonalnym podejściem do problemu.
Obecnie bowiem pracownicy, którzy chcą mieć wolny Wielki Piątek, mogą to bez większego wysiłku osiągnąć stawiając na swoim nawet wbrew woli pracodawcy.
Takie legalne możliwości daje im kodeks pracy. Najprostsze to jeden dzień urlopu na żądanie lub w związku z działaniem siły wyższej. 

Urlop na żądanie to dzień wolny od dawna uregulowany w kodeksie pracy. Pracownik ma do dyspozycji cztery dni w roku, a wystarczy, że powiadomi o zamiarze skorzystania z takiego urlopu nawet tego samego dnia – w tym przypadku w Wielki Piątek 29 marca 2024 roku – by pracodawca musiał go mu udzielić. Wadą takiego rozwiązanie jest to, iż pomniejsza taki dzień urlopu wymiar rocznego urlopu wypoczynkowego. Dodatkową zaletą – wynagrodzenie w pełnym wymiarze, wyliczane tak samo jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

Wolny Wielki Piątek 29 marca 2024 roku: jak załatwić nawet wbrew pracodawcy

Nowym rozwiązaniem jest wolne z powodu działania siły wyższej, uregulowane w kodeksie pracy od niespełna roku. W przypadku takiego wolnego od pracy pracownik także może skorzystać z niego na ostatnią chwilę, a pracodawca praktycznie nie może odmówić – nie ma też podstaw by sprawdzić czy faktycznie siła wyższa wystąpiła, co daje pracownikom korzystanie z nowej możliwości praktycznie bez ograniczeń, jak w przypadku urlopu na żądanie.

Różnica jest taka, że wolne na działanie siły wyższej to tylko dwa dni w roku, nie pomniejszają one wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale przysługuje za nie tylko połowa regulaminowego wynagrodzenia.

Wyższą stawkę, bo wynoszącą 80 procent wynagrodzenia zasadniczego można uzyskać biorąc na ten dzień zwolnienie lekarskie – to bodaj najstarszy sposób stosowany w takich przypadkach jak chęć wolnego dnia w przeddzień świąt gdy jeszcze nie było ani urlopu na żądanie, ani wolnego na działanie siły wyższej.

Ale prawda też jest taka, że im więcej takich możliwości jest po stronie pracownika, tym większa skłonność pracodawcy do polubownego rozwiązania sprawy wolnego w takie dni jak Wielki Piątek.

Zresztą nawet w firmach, w których nie ma oficjalnie zarządzonego wolnego od pracy tego dnia, powszechnie stosowany jest obyczaj skracania czasu pracy, przynajmniej dla kobiet, bo wiadomo – Święta, rzecz święta!

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Tak ich załatwili prawnym kruczkiem. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

REKLAMA

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Negatywnie o podwyżkach dla pracowników samorządowych. Prowadzą do spłaszczenia płac

Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?

REKLAMA

Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

Student ma prawo do urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. Do wymienionych urlopów zalicza się urlopy: zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Podział tych urlopów przedstawimy na przykładzie Politechniki Warszawskiej (Wydział Administracji i Nauk Społecznych15-lecie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych).

Poradnik NFZ dla studentów: Ubezpieczenie, gdy studiujesz w Polsce i za granicą

Student możesz korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia. Po podjęciu pracy na podstawie umowy o pracę, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza studenta pracodawca.

REKLAMA