REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy piątek 29 marca to dzień ustawowo wolny od pracy, dla kogo wielkanocny weekend jest czterodniowy

Do 13. dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 r. mają dojść dwa kolejne, czy Wielki Piątek już jest jednym z nich?
Do 13. dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 r. mają dojść dwa kolejne, czy Wielki Piątek już jest jednym z nich?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Już jakiś czas temu w Sejmie pojawił się projekt ustawy wprowadzającej urzędowo dwa dni wolne od pracy, dodatkowo ponad 13 dni, które ustawowo są już wolne od pracy. Zmiana prawa na korzyść pracowników dotyczy Wielkiego Piątku oraz Wigilii. Czy te dwa dni dopisane zostały do listy dni ustawowo wolnych od pracy w 2024 roku?

Wielki Piątek już coraz bliżej, bo to 29 marca. W domach, ale i w pracy czuć już bliskość Wielkanocy: zakupy, plany wyjazdów lub rodzinnych wizyt, ale i czas pracy. Kto ma wolne tego dnia – czy wszyscy są zwolnieni z obowiązku pracy w Wielki Piątek 29 marca 2024 roku?

REKLAMA

Wielki Piątek: dodatkowy dzień wolny od pracy w 2024 roku?

REKLAMA

Niestety, nawet jeśli ostatecznie Sejm uchwali ustawę zwiększającą liczbę dni ustawowo wolnych od pracy z 13 do 15, to w tym roku na pewno nie obejmie ona Wielkiego Piątku 29 marca; być może natomiast takim dodatkowym dniem ustawowo wolnym od pracy będzie Wigilia przed Bożym Narodzeniem 2024, wypadająca w tym roku we wtorek.

W tej sytuacji wszystko zależy od ustaleń na linii pracodawca-pracownik.
W wielu firmach pracodawcy nie oglądając się na obowiązujące prawo dają wolne w Wielki Piątek jako swoisty prezent – bez obowiązku odpracowywania czy odejmowania tego dnia od wymiary urlopu wypoczynkowego.

Wtedy pracownicy, którzy mogą mieć wolne bez komplikowania funkcjonowania firmy w Wielki Piątek 29 marca mają wolne, ci zaś, którzy ze względu na charakter pracy pracować muszą, zachowują prawo do wykorzystania tego dodatkowego dnia wolnego w innym terminie.

Jak załatwić wolne w piątek za akceptacją pracodawcy

Niestety, nie wszyscy pracodawcy są tacy hojni. Ale kolejna grupa jest gotowa pójść na współpracę i pozwala w ten dzień wziąć jeden dzień urlopu, co oczywiście pomniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Takie rozwiązanie jest najbardziej kompromisowe, choć nie zawsze pracodawcy do końca działają pod wpływem dobrej woli a raczej kierując się racjonalnym podejściem do problemu.
Obecnie bowiem pracownicy, którzy chcą mieć wolny Wielki Piątek, mogą to bez większego wysiłku osiągnąć stawiając na swoim nawet wbrew woli pracodawcy.
Takie legalne możliwości daje im kodeks pracy. Najprostsze to jeden dzień urlopu na żądanie lub w związku z działaniem siły wyższej. 

Urlop na żądanie to dzień wolny od dawna uregulowany w kodeksie pracy. Pracownik ma do dyspozycji cztery dni w roku, a wystarczy, że powiadomi o zamiarze skorzystania z takiego urlopu nawet tego samego dnia – w tym przypadku w Wielki Piątek 29 marca 2024 roku – by pracodawca musiał go mu udzielić. Wadą takiego rozwiązanie jest to, iż pomniejsza taki dzień urlopu wymiar rocznego urlopu wypoczynkowego. Dodatkową zaletą – wynagrodzenie w pełnym wymiarze, wyliczane tak samo jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

Wolny Wielki Piątek 29 marca 2024 roku: jak załatwić nawet wbrew pracodawcy

Nowym rozwiązaniem jest wolne z powodu działania siły wyższej, uregulowane w kodeksie pracy od niespełna roku. W przypadku takiego wolnego od pracy pracownik także może skorzystać z niego na ostatnią chwilę, a pracodawca praktycznie nie może odmówić – nie ma też podstaw by sprawdzić czy faktycznie siła wyższa wystąpiła, co daje pracownikom korzystanie z nowej możliwości praktycznie bez ograniczeń, jak w przypadku urlopu na żądanie.

Różnica jest taka, że wolne na działanie siły wyższej to tylko dwa dni w roku, nie pomniejszają one wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale przysługuje za nie tylko połowa regulaminowego wynagrodzenia.

Wyższą stawkę, bo wynoszącą 80 procent wynagrodzenia zasadniczego można uzyskać biorąc na ten dzień zwolnienie lekarskie – to bodaj najstarszy sposób stosowany w takich przypadkach jak chęć wolnego dnia w przeddzień świąt gdy jeszcze nie było ani urlopu na żądanie, ani wolnego na działanie siły wyższej.

Ale prawda też jest taka, że im więcej takich możliwości jest po stronie pracownika, tym większa skłonność pracodawcy do polubownego rozwiązania sprawy wolnego w takie dni jak Wielki Piątek.

Zresztą nawet w firmach, w których nie ma oficjalnie zarządzonego wolnego od pracy tego dnia, powszechnie stosowany jest obyczaj skracania czasu pracy, przynajmniej dla kobiet, bo wiadomo – Święta, rzecz święta!

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
JPK CIT od 2025 r. – jak przygotować księgowość. Nowa era w raportowaniu podatkowym dla firm już zaraz

Od 1 stycznia 2025r. wchodzi w życie nowy obowiązek składania JPK_CIT i będzie on skutkował koniecznością corocznego przesyłania dwóch elektronicznych raportów w formie plików XML. Mimo, że przekazanie JPK_CIT organom podatkowym nastąpi dopiero w 2026 r., systemy finansowo-księgowe powinny być dostosowane do wymogów JPK_CIT już od początku 2025 r. Podatnicy CIT, a w późniejszych latach również PIT i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będą musieli przygotować się do cyklicznego przekazywania ksiąg i ewidencji podatkowych do organów skarbowych.

Ferie zimowe 2025 r. [TERMINY]

Ferie zimowe 2025 r. Już w drugiej połowie stycznia rozpoczynają się ferie zimowe! Jaki jest terminarz ferii zimowych w roku szkolnym 2024/2025 r.? Do kiedy trwają ferie zimowe? Czy można je połączyć z zimową przerwą świąteczną?

Umorzenie składek ZUS [Powódź] - wnioski od 6 stycznia 2025 r.

Poszkodowani w wyniku powodzi mogą starać się o umorzenie składek ZUS. Wnioski można składać już od 6 stycznia 2025 roku. Kto jest uprawniony do skorzystania z umorzenia składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać?

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA

Kiedy wypłata "Aktywny rodzic" w grudniu? [Terminy]

Wypłata świadczenia "Aktywny rodzic" następuje w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Za listopad świadczenie zostanie przesłane w grudniu. Kiedy ZUS wypłaci "Aktywnie w żłobku", a kiedy "Aktywnie w domu" oraz "Aktywni rodzice w pracy"?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

Od kiedy wniosek o Aktywnie w domu i Aktywni rodzice w pracy? [Przykłady]

Wniosek o świadczenie "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy" można składać już od 1 dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12 miesiąc życia. Dlaczego w tym przypadku ważne, aby nie zwlekać z wnioskiem? Oto przykłady terminów złożenia wniosku do ZUS.

REKLAMA

Ważne! Tylko do 2 stycznia 2025 r. wniosek o świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem

Ważna informacja dla rodziców składających wnioski o świadczenie "Aktywnie w żłobku": ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od 1 października 2024 r. tylko jeśli wniosek zostanie złożony do 2 stycznia 2025 r. Zostało niewiele czasu.

ZUS wypłaci świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Kiedy należy sprawdzić konto?

W grudniu ZUS wypłaci kolejne transze świadczenia "Aktywnie w żłobku", "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu". Realizowane w ramach programu Aktywny Rodzic świadczenia są wypłacane w danym miesiącu za miesiąc poprzedni. W jakim terminie zostaną zrealizowane wypłaty za świadczenia z programu Aktywny Rodzic?

REKLAMA