Randka solo: restauracja lub kino. Jak single planują spędzić swoje święto – kiedy wypada Dzień Singla

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Dla restauracji święto zakochanych pomnożone dzięki singlom na dwa dni to czysty biznes / Shutterstock

Święto Zakochanych ma coraz popularniejsze zwierciadlane odbicie – dzień po Walentynkach przypadających 14 lutego obchodzony jest Dzień Singla. Samotni Polacy nie zamierzają go jednak spędzać w domu – co piąty wybiera się na „randkę z samym sobą”: najchętniej do kina, restauracji lub do SPA.

Przed nami święto zakochanych — Walentynki. Jednak aż 62% Polaków uważa, że warto świętować również Dzień Singla, który przypada na 15 lutego, jako alternatywę dla Dnia Zakochanych.

Wieczór w restauracji: preferencja i zakochanych par, i solo

FREENOW – aplikacja mobilności miejskiej, przeprowadziła badanie wśród mieszkańców polskich miast, które potwierdza, że Polacy, niezależnie czy w związku, czy nie — chętnie spędzają czas sami ze sobą.
1 na 5 singli decyduje się zabrać siebie na randkę „solo”. Aż 70% badanych przynajmniej raz wybrało się samotnie do restauracji, a ponad połowa do kina. 

W badaniu przeprowadzonym wśród 4 tysięcy użytkowników FREENOW z 25 polskich miast wzięło udział 23% osób w związku małżeńskim, 44% w stałym związku i 33% singli.

Blisko połowa ankietowanych mających swoje drugie połówki, najchętniej spędza Walentynki na romantycznych kolacjach, ale jak się okazuje, status związku wcale nie wyklucza singli z celebrowania święta zakochanych.

1 na 5 singli pójdzie tego dnia na randkę z samym sobą, a dla 36% jest to dobra okazja, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. Co trzeci singiel uważa jednak, że Walentynki bywają dla nich przytłaczające.
Połowie respondentów zdarzyło się odczuć uprzedzenia w różnych sytuacjach społecznych ze względu na bycie singlem. Przez znaczną większość wszystkich badanych pozytywnie oceniany jest zatem fakt, że istnieje również Dzień Singla.

Restauracja, kino, SPA – a co z podróżami

Jak więc single spędzają czas w pojedynkę? Aż 74% najchętniej wybiera się do kina lub SPA, a także do restauracji (72%).
Niemal połowa ankietowanych singli (46%) przynajmniej raz podróżowała samotnie w kraju lub zagranicą. Dla porównania podróże „solo” są rzadszym doświadczeniem wśród osób w związkach (35%) oraz będących po ślubie (33%). Single, o wiele chętniej niż ankietowani posiadający partnerów, wybierają się do teatru lub na stand-up (27% vs. 19%).
Co zaskakujące, badanie FREENOW wykazało, że osoby w związkach równie chętnie jak single wyszliby samotnie do klubu lub baru, gdzie nikogo nie znają (po 25% z każdej grupy).

Dlaczego ankietowani tak chętnie wychodzą w pojedynkę? 65% singli podkreśla, że lubi spędzać czas sam na sam ze sobą, a 1 na 5 z nich dostrzega w takich wyjściach szansę na poznanie nowych osób. Blisko połowa (44%) osób będących w związkach również szuka okazji do spędzania czasu w samotności, ale co trzeci ankietowany woli spędzać czas z bliskimi.

Na randkę i z randki w mieście – najchętniej taksówką

Aż 3 na 4 respondentów FREENOW wskazało, że wychodząc na randkę, preferuje pojechać na nią zamawiając przejazd taksówką, która jest na szczycie listy wybieranych środków transportu. Gdy ankietowani wychodzą na miasto bez towarzystwa, również najchętniej przemieszczają się taksówką. Powód jest prosty — niemal 1/3 badanych uważa, że jest to bardziej wygodne. Co piąta osoba podkreślała, że nie ma swojego auta, a taksówką jest szybciej.

Wyniki ankiety FREENOW potwierdziły, że Dzień Singla, obchodzony 15 lutego, nie musi być celebrowany wyłącznie przez osoby, które nie posiadają partnera. Może być to również doskonała okazja dla wszystkich pozostających w stałych związkach, by wsłuchać się w swoje potrzeby i spędzić miło czas ze samym sobą. Niezależnie od tego, czy jest się singlem, czy nie, warto czasem wybrać się na „randkę solo”.

Infor.pl
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy
17 lip 2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?
17 lip 2024

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

pokaż więcej
Proszę czekać...