Noworoczne postanowienia 2024. Pięć sposobów by w nich wytrwać – ale czy jeszcze o nich pamiętasz

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Minął krytyczny dzień, w którym zwykle rezygnujemy z postanowień noworocznych - a może jednak damy sobie drugą szansę i korzystając z pięciu rad jednak je zrealizujemy w 2024 roku / Infor.pl

Wczoraj, 17 stycznia był Dzień Porzucania Noworocznych Postanowień. Sprawdź czy jesteś w gronie tych, którzy już o nich zapomnieli, a może nawet – porzucili. A jeśli przypomnieliśmy ci właśnie o nich, to poznaj pięć sposobów, by jednak w nich wytrwać.

Często mówi się, że do 17 stycznia większość z nas rezygnuje z noworocznych zobowiązań. Niezależnie od tego, czy dotyczą one zdrowia, nauki języka, czy zarządzania finansami, podstawy utrzymania nawyków są podobne.

Eryk Szmyd, ekspert XTB dzieli się pięcioma kluczowymi radami, które pomogą wytrwać w realizacji założonych zamierzeń.

Daj sobie szansę i zracjonalizuj ścieżkę dojścia do ostawionego celu

Przeformułuj postanowienia - najczęstszym błędem podczas stawiania sobie założeń w nowym roku, jest skupienie się na oczekiwanych celach. Jest to zrozumiałe, ponieważ powiedzenie sobie, że schudnięcie 10 kilogramów czy odłożenie 10 000 złotych wygląda imponująco. Jednak nie buduje to pozytywnych nawyków i pozostawia nas z niczym w momencie ewentualnej rezygnacji z realizacji tych celów.

Dlatego warto się zastanowić, co chcesz osiągnąć i skupić się na drodze do tych celów, m.in. w przypadku zrzucenia wagi, będzie to określona liczba treningów w miesiącu, natomiast przy odłożeniu środków, będzie to utworzenie, a następnie trzymanie się domowego budżetu.

Wyznacz cele pośrednich i dojście do finału podział na etapy

Podziel cel na kawałki - większość z nas, określając noworoczne postanowienia, od razu rzuca się na ambitne wyzwania. Jednak droga do ich osiągnięcia jest długa i niezwykle kręta, dlatego bardzo łatwo po drodze stracić motywację.

Stąd też ważne, aby podzielić jeden duży cel na mniejsze i konkretne, które możemy być w stanie stosunkowo szybko osiągnąć. Odhaczenia kolejnego “kamienia milowego” może okazać się szalenie motywujące do tego, aby dalej trzymać się w postanowieniach.

Potraktuj planowanie jako narzędzie a nie reżim

Zacznij planować: prawda jest brutalna, albowiem zaczynając dzień bez konkretnego planu, najpewniej w dużej części możemy go zmarnować.

Nie chodzi tutaj o narzucenie sobie sztywnego reżimu, a jedynie o określenie listy rzeczy do zrobienia każdego dnia. To właśnie codzienne małe działania i podejmowane kroki, skumulują się na koniec roku. Dlatego dobrze jest każdego ranka poświęcić chwilę na sporządzenie listy “to do” na cały dzień. To również najlepszy sposób, aby postanowienia stały się naszym nawykiem.

Nie przyjmuj porażki jak ostatecznej klęski

Porażka jest nieodłącznym elementem sukcesu - niestety nawet stosując się do najlepszego planu, można się potknąć. Najważniejsze jednak, aby drobna przeszkoda nie popsuła marzeń. Dlatego, jeżeli planujesz prowadzić zdrowy tryb życia, nie oznacza to, że już nigdy nie możesz wyjść ze znajomymi do restauracji czy skusić się na „coś słodkiego”.

Tak samo jest w przypadku finansów. Ustalanie domowego budżetu nie musi równać się z życiem ascety. Jeżeli drobne odstępstwo ma sprawić ci przyjemność, to po prostu to zrób.

– Następnie nie obwiniaj się, tylko wróć na obraną drogę i dalej realizuj plan – tak Eryk Szmyd przekłada to na swoje zawodowe „podwórko”, na którym jest ekspertem od inwestowania pieniędzy.

Wykorzystaj znajomych jako naturalny doping

Głośno powiedz o swoich celach; każdy z nas posiada grono bliskich osób, przed którymi nie ma żadnych tajemnic.

Warto wykorzystać przyjaciół i wprost powiedzieć im o obranych celach.
W ten sposób zyskasz dodatkową motywację, ponieważ zawsze trudniej jest przyznawać się do porażki.
Miło natomiast mówi się o osiągniętych sukcesach. Dlatego zawsze dobrze mieć kogoś, kto będzie mógł śledzić twój postęp.

I na koniec powtórzmy to co na wstępie: niezależnie od tego, czy nasze noworoczne postanowienia dotyczą zdrowia, nauki języka, czy zarządzania domowym budżetem lub finansami osobistymi, sposoby na wytrwanie i ostateczny sukces – zrealizowanie założonego zadania – są takie same.
Poza cierpliwością i -czasami – wyrzeczeniem – jak w każdej innej materii, liczy się świadomie stosowane zarządzanie celem.

Infor.pl
Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana
18 lis 2024

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
18 lis 2024

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1
18 lis 2024

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?
18 lis 2024

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?
18 lis 2024

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

To świadczenie nie jest zasiłkiem dla bezrobotnych, ale przysługuje po utracie pracy. Jakie warunki należy spełniać?
18 lis 2024

Osoby, które osiągnęły już pewien wiek i które straciły pracę, mogą ubiegać się o świadczenie pozwalające im dotrwać do emerytury. W tym celu muszą spełniać określone warunki. Są to zarówno warunki indywidualne, dotyczące konkretnej osoby, jak i ogólne – które muszą spełniać wszyscy starający się o świadczenie przedemerytalne.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
pokaż więcej
Proszę czekać...