REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zimowe ferie 2024 w górach. Rodziny łączą wypoczynek dzieci w czasie przerwy szkolnej z zimowymi urlopami

Ferie zimowe tam gdzie największe prawdopodobieństwo, że śniegu nie zabraknie czyli w górach
Dawid K Photography
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Miłośnicy narciarstwa i sportów zimowych nie mają dylematu czy spędzać zimowe ferie szkolne nad Bałtykiem – co teraz robi się modne – nad skutymi lodem jeziorami mazurskimi czy w górach. Możliwość jazdy na nartach czy podziwiania widoków z krzesełek i wagoników kolei linowych nie ma dla nich sobie równych.

W Beskidach taniej niż w Tatrach

Wisła, Szczyrk to miejsca, w które wybierają się miłośnicy gór średniej wielkości choć jeśli chodzi o trasy narciarskie i góralskie menu w restauracjach w niczym nie odbiegają one od tych w samym sercu Tatr. A jeśli już, to pod względem korzystniejszych czyli niższych cen.

REKLAMA

Trzeba jednak mieć na względzie, że koszt skypassów oraz dań w restauracjach jest średnio 1-15 proc. Wyższy niż przed rokiem.

Jak informują hotelarze, już od pierwszych dni ferii, które zaczęły się w sobotę 13 stycznia najbardziej renomowane pensjonaty i hotele w Wiśle mają pełne obłożenie, ale w innych miejscach Beskidu Śląskiego czy Żywieckiego można znaleźć wolne miejsca.

PKL zaprasza na zimowy wypoczynek: od Gubałówki przez Krynicę po Solinę

REKLAMA

Tradycyjnie największą i najbardziej zróżnicowaną ofertę ma spółka PKL – Polskie Koleje Linowe. Obejmuje ona najbardziej renomowane miejsca dla narciarzy – od Gubałówki po Solinę w Bieszczadach.
Nic dziwnego, że coraz większe grono Polaków wybierających się na wypoczynek w góry zaczyna rozpoznanie ofert od Grupy PKL.

Oczywiście największe zainteresowanie wzbudza Zakopane i okolice.
Zakopane od dekad uważane jest za stolicę polskich gór i narciarstwa. Panuje tutaj niezwykły podhalański klimat i nie brakuje miejsc, w których można spędzić aktywnie czas ze znajomymi czy na rodzinnej integracji. Oczywiście warto wyruszyć w podróż legendarnym wagonikiem kolei linowo-terenowej PKL i odwiedzić uwielbianą Gubałówkę. Na wzniesieniu czeka na nas Kraina Światła – czyli najwyżej położony parka świetlny w Polsce, która w tym roku lśni jeszcze bardziej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na Gubałówce można skorzystać z 300-metrowej trasy narciarskiej z wyciągiem orczykowym. Miłośnikom adrenaliny polecany jest z kolei największy w Polsce snow park – Goobaya SnowPark, zaprojektowany i prowadzony przez topowych w kraju zawodników freestyle. Przy stacji dolnej kolei linowo-terenowej PKL znajduje się również specjalnie wyprofilowany ze śniegu zjazdowy tor SnowGuubing'owy, który dostępny jest w godzinach 10:00-18:00.

Szczególną atrakcją jest też kolej linowa PKL na Kasprowy Wierch 
Tym bardziej, że w ośrodku PKL Kasprowy Wierch można skorzystać z dwóch szerokich oraz wymagających tras, które znajdują się w pięknych dolinach – Goryczkowej (2100 m długości) i Gąsienicowej (1200 m długości). Są one dobrze przygotowane oraz w pełni pokryte naturalnym śniegiem. Na narciarzy czeka tutaj także nartostrada prowadząca aż do samych Kuźnic.

Krynica i Góra Parkowa – ferie w stylu retro

Mało kto pamięta, że Zakopane to „wynalazek” PRL. Przed wojną zimową perłą i miejscem wypoczynku elit Była Krynica-Zdrój.

Oczywiście ze względu chyba na najciekawsze i najbardziej urozmaicone trasy narciarze wybierają Jaworzynę Krynicką, ale symbolem tej części gór jest Góra Parkowa w Krynicy.

W czasie ferii zimowych gości  czeka tam prawdziwa podróż w czasie.

Na Górę Parkową dotrze się historycznymi i odrestaurowanymi wagonikami, a na jej szczycie spędzi magiczne chwile w iskrzącym się Parku Światła. W zimowej krainie czekają rzeźby świetlne nawiązujące do stylu retro.

W ośrodku Grupy PKL na Górze Parkowej można również skorzystać z saneczkowego szaleństwa. Nie tylko dzieci, ale i dorośli na tutejszej śnieżnej polanie będę bawić się doskonale, zabawa gwarantuje ekscytacje i mnóstwo radości. Więcej informacji na ten temat na stroniewww.pkl.pl w zakładce Góra Parkowa. 

Solina i Bieszczady – zima jak z bajki

REKLAMA

Jeśli do tej pory wyjazd w Bieszczady kojarzył się głównie z letnim biwakiem i ciepłymi zachodami słońca, to teraz można przekonać się, że Bieszczady zachwycają o każdej porze roku. Odwiedzając zimą ośrodek PKL w Solinie, można z wysokości wagonika podziwiać otulone śniegiem wzgórza, które zapierają dech w piersiach. Nic nie smakuje lepiej, niż pyszne ciasto oraz szklanka gorącej herbaty skosztowane z widokiem na jeziora i ośnieżone połoniny, a to czeka na gości w kawiarni na Wieży. 

W ośrodku PKL Solina miłośnicy narciarstwa mogą liczy również na niespodziankę! W Karczmie Jawor za okazaniem skipassu, z któregokolwiek z bieszczadzkich wyciągów, dostaniemy -5% na cały rachunek.

To tylko wybrane subiektywnie i punktowo „perełki” z oferty Grupy PKL, która przecież obejmuje też kurorty chociażby z Beskidów, od których zaczęliśmy.

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści i procedura zgłoszeń wewnętrznych – wszystko co musisz wiedzieć

Sygnaliści mają trzy możliwości dokonywania zgłoszeń nieprawidłowości. Jedną z nich są zgłoszenia wewnętrzne. Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada obowiązek wprowadzenia procedury umożliwiającej anonimowe zgłoszenia. Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat znajduje się w poniższym artykule.

Stawka godzinowa od lipca 2024

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 roku będzie wyższa zarówno na umowie o pracę jak i na zleceniu? Ile wynosi minimalna stawka w lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu?

Pieniądze z OFE i subkonta ZUS dla wdowy po emerycie. ZUS interpretuje przepisy o wypłacie gwarantowanej na niekorzyść uprawnionych. Sąd Najwyższy ma inne zdanie

Celem regulacji o wypłacie gwarantowanej, wprowadzonej 1 lutego 2014 r. było umożliwienie odzyskania środków z OFE i subkonta w ZUS w sytuacji, gdy - na skutek śmierci emeryta - pobieranie przez niego emerytury trwało stosunkowo krótko, tj. do 3 lat. Spory osób uprawnionych z ZUSem na tle interpretacji tych przepisów znalazły swój finał aż na wokandzie Sądu Najwyższego.

Uchwała SN: ZUS ma prawo weryfikacji podstawy wymiaru składek zadeklarowanej przez przedsiębiorcę

W 2010 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie II UZP 1/10, z której wynikało, że ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Po kilkunastu latach (29 listopada 2023 r.) podobne zagadnienie trafiło do rozstrzygnięcia przez skład 7 sędziów Sądu Najwyższego. Tym razem nie tylko dostrzeżono warunki, w których taka weryfikacja jest jednak uzasadniona, ale nadano także uchwale w sprawie III UZP 3/23 moc zasady prawnej.

REKLAMA

Czy Polska spełnia 4 warunki przyjęcia euro? Najnowsza ocena Komisji Europejskiej

Jest znany suchar, który polega na tym, że na pytanie "Czy jesteś za przyjęciem euro?" odpowiada się: "Tak, oczywiście, przyjmę każdą kwotę w tej walucie". A tak zupełnie poważnie, to przyjęcie euro nie tyle jest kwestią woli danego państwa, co możliwości jego gospodarki. Według najnowszej oceny Komisji Europejskiej Polska nie spełnia żadnego z czterech warunków przyjęcia do strefy euro. Tak wynika z raportu opublikowanego 26 czerwca 2024 r. Tych warunków nie spełnia również pięć innych krajów członkowskich UE, które nie mają wspólnej waluty, w tym Bułgaria, która planowała przyjęcie euro już w 2025 roku.

Prognozowane przeciętne wynagrodzenie 2024 i limit 30-krotności

Ile wynosi prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2024 roku? Ile wynosi limit 30-krotności oraz kwota 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia? Wszystko to ma znaczenie przy opłacaniu składek ZUS.

20 tys. zł za miesiąc pracy w wakacje, nie trzeba być uznanym kucharzem czy szefem kuchni, zgłosić się może każdy

Najszybciej i najłatwiej pracę w wakacje na Wybrzeżu znajdzie się w dyskontach jak Lidl czy Biedronka – w handlu teraz płaci się dużo lepiej niż przed laty, a praca stabilna, dobrze zorganizowana, pewna i bez ryzyka. W ubiegłym roku z prac nie wymagających specjalnych kwalifikacji najlepiej płacono pokojówkom w hotelach czy też osobom po prostu tam sprzątającym. Normą było 70 zł za godzinę.

Polska jednym z liderów w emisji metanu w Europie. A UE walczy także z tym gazem. Gaz ziemny będzie - paradoksalnie - atrakcyjniejszy?

Polska jest jednym z największych europejskich emitentów metanu. Jak podał w maju Polski Instytut Ekonomiczny, udział naszego sektora energetycznego w strukturze całkowitych emisji metanu jest 4-krotnie większy niż średnia UE. Nowe przepisy unijnego rozporządzenia metanowego uderzą więc na pewno w branżę węglową, ale co z rynkiem gazu – paliwa, w które cały czas mocno inwestujemy i które traktowane jest jako ważny pomost między energetyką wysokoemisyjną a zieloną? Pytamy eksperta.

REKLAMA

Nowa dyrektywa UE o pracy platformowej. Domniemanie umowy o pracę. Stabilność dla kurierów i wyższe ceny dla klientów? Co się zmieni?

Czy konieczność zatrudniania pracowników aplikacyjnych w ramach umowy o pracę zachęci, czy zniechęci kurierów i kierowców do podjęcia współpracy z popularnymi platformami? Jak wpłynie to na cenę świadczonych usług? Trwają intensywne prace nad ostateczną treścią nowej dyrektywy UE o pracy platformowej, zgodnie z którą zaistnieje domniemanie etatu dla kurierów, kierowców i innych pracowników branż zatrudnianych za pośrednictwem aplikacji i platform. Czy to oznacza koniec ery dostaw i swobody w świadczeniu usług?

Główny Inspektor Pracy: Nie można postrzegać sygnalisty jako wroga [WYWIAD]

„Warto przygotować procedurę zgłoszeń wewnętrznych i wdrożyć ją w zakładzie pracy, aby zapewnić pracownikom i także samemu pracodawcy poczucie bezpieczeństwa i zaufania” – przekonuje Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy.

REKLAMA