REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ferie szkolne 2024. Coraz więcej młodych Polaków spędza zimowe wakacje z rodzicami nad Bałtykiem

Coraz więcej chętnych do spędzania zimowych ferii nad Bałtykiem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To jednak głównie zamożniejsze rodziny, które odpoczynek planują w nadmorskich hotelach. Te z kolei są coraz lepiej przystosowane do takiej funkcji. Jak wskazuje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie obecnie hotel być już trochę „miastem w mieście”, czyli mieć szereg usług, które zapewnią gościom ciekawy czas, gdy pogoda okaże się niezbyt ciekawa.

Ponieważ nadmorskie hotele takie usługi zapewniają – najpierw pod wymagania gości zagranicznych, ale teraz i coraz bardziej wymagających polskich klientów, coraz więcej Polaków  zaczyna doceniać zimę nad morzem.

REKLAMA

Zimowe ferie w Świnoujściu

REKLAMA

Szacowane obłożenie w hotelach, które są czynne może wahać się od 70 do 100%. W niektórych hotelach może być nawet wyższe niż w innych miesiącach, ale wynika to z faktu, że na rynku jest zdecydowanie mniejszy wybór – zamkniętych jest bowiem wiele mniejszych pensjonatów, a niektóre miejscowości nadmorskie, które latem tętnią życiem, zimą zapadają w sen zimowy.

– Świnoujście, Kołobrzeg, Międzyzdroje, coraz bardziej Rewal i Pobierowo. To są miejscowości, które mają aspiracje do bycia kurortami całorocznymi z rozbudowaną ofertą turystyczną oraz sportową – wyjaśnia Hanna Mojsiuk.

Tam jest największe zainteresowanie turystów z Polski.
– Turystów z Niemiec także nie brakuje, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym i w wakacje, co traktujemy jako konsekwencje kryzysu gospodarczego w Niemczech – mówi Hanna Mojsiuk.

Mniej turystów z Niemiec, ale więcej z Czech oraz z Polski

Jak podkreśla ekspertka, ostra zima sprzyja wypoczynkowi nad morzem. Co prawda mniej jest teraz turystów z Niemiec, ale ich miejsce zajmują Czesi oraz poszerzające się grono Polaków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obłożenie hoteli na ferie zimowe w województwie zachodniopomorskim jest zdecydowanie wyższe niż w roku 2023. Jak mówią eksperci wynika to z faktu, że zainteresowanie turystyką i wypoczynkiem w Polsce jest większe wśród turystów z Polski o kilkanaście procent.

Szacuje się, że obłożenie czynnych hoteli sięga nawet 80%.

Ferie zimowe trwają kilka tygodni. Zimowy szczyt zainteresowania Morzem Bałtyckim przypadnie na przełom stycznia i lutego.

REKLAMA

Przedstawiciele sektora turystycznego zaznaczają, że nie wszystkie hotele są czynne; mniejsze pensjonaty i hotele raczej nie pracują w sezonie zimowym i otwierają się na Wielkanoc.
Czynne są największe hotele, hotele sieciowe oraz te, które oferują SPA, odnowę biologiczną i atrakcje całoroczne.

– Nie możemy narzekać na brak turystów w styczniu. Wszystkie całoroczne obiekty są otwarte i przygotowane na turystów z Polski, Niemiec, Skandynawii i z Czech – mówi Piotr Kośmider, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu.

– Mamy mniej rezerwacji z Niemiec. Strajkuje część tamtejszych przewoźników i jest trudniej np. o wynajem autokarów. Dzieje się u nich gospodarczo niezbyt dobrze i widać to po ilości rezerwacji – dodaje.

Jak podkreśla ekspert, zima jest ostra i chłodna, więc dla wielu morze jest w taką pogodę świetną alternatywą turystyczną.

– Mamy w tym roku wielu Ślązaków, którzy przyjeżdżają dla zdrowia. Drugi rodzaj turysty to taki, który chce bardziej luksusowych warunków, czyli animacji dla dzieci, bilard, kręgielnie, okazji do tańca i oczywiście basenu oraz rozrywek sportowych. Jesteśmy optymistyczni na myśl o feriach zimowych. To może być dobra zima w zakresie obecności turystów krajowych – mówi Piotr Kośmider.

Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami i pokojami na wynajem

Jak wygląda wynajem nieruchomości na rynku komercyjnym? Kwatery cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż latem, ale większym niż w ubiegłym roku.

Jak wyjaśnia Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości, w ich przypadku jest dokładnie tak samo, jak w przypadku hoteli. Nie wszyscy właściciele mieszkań i apartamentów na wynajem, oferują je regularnie zimą. To kwestia ogrzewania, sprzątania i ogólnie obsługi takich miejsc poza sezonem.

– Widzimy jednak, że klientów jest więcej niż przed rokiem. Zainteresowanie rosło jesienią, było bardzo wysokie w sylwestra i nowy rok, ale jest duże też w ferie zimowe. Najwięcej jest turystów feryjnych, ale weekendowych, takich, którzy wynajmują mieszkanie na czas od weekendu do maksymalnie czterech dni – mówi Mirosław Król.

Ferie zimowe w Polsce zaczynają się od 15 stycznia, ale niektórzy wyjeżdżają już w weekend, który je poprzedza. 

Ferie zimowe w roku szkolnym 2023/2024:

  • 15-28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 22 stycznia-4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 29 stycznia-11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 12-25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. świadczenie pielęgnacyjne przekroczy 3000 zł. Zasiłek pielęgnacyjny wciąż 251,84 zł

Dobra wiadomość dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Świadczenie pielęgnacyjne prawdopodobnie wzrośnie w 2025 r. nie o 7,6%, a przeszło 9%.

Socjolog: dla autysty pobyt w DPS-ie, jak dla osoby na wózku dom ze schodami bez windy. Nowe przepisy o mieszkalnictwie wspomaganym dla niepełnosprawnych

Powstaje obywatelski projekt ustawy dotyczący mieszkalnictwa wspomaganego z rozwiązaniami adekwatnymi dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dr hab. Agnieszka Dudzińska, socjolog z UW, powiedziała PAP, że dla autysty pobyt w DPS-ie jest tym samym, czym dla osób na wózkach dom ze schodami bez windy.

Będą zmiany w 800 plus. Nie na wszystkie dzieci, kryterium dochodowe na pierwsze dziecko, zasiłek tylko dla pracujących rodziców

Zmiany w 800 plus, zasiłku dla rodziny na dziecko. Jeszcze nie teraz i zapewne nie w pierwszej połowie 2025 roku, ale po wyborach prezydenckich 800 plus może czekać poważna reforma. Już teraz Ryszard Petru z Trzeciej Drogi sugeruje, że wdrożenie procedury nadmiernego deficytu wymaga wprowadzenia do programu 800 plus kryterium dochodowego.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 i 2025 r. Najważniejsze zasady

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r.? Komu przysługuje po zmianach? Co z waloryzacją w 2025 r.? Oto przepisy, o których warto pamiętać!

REKLAMA

Emerytura dla nauczycieli

Wreszcie! Nauczyciele się doczekali. Od 1 września 2024 r. będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, ale uwaga, nie dla wszystkich i wcale nie będzie to takie opłacalne. ZNP ostrzega: stracicie 20%. To może wybrać świadczenie kompensacyjne? Nauczyciele mają nie mały orzech do zgryzienia.

Od 1 lipca 2024 r. tego komornik nie zabierze dłużnikowi. Zmieniają się kwoty wolne od potrąceń. Co z alimentami?

Tego komornik nie zabierze dłużnikowi. Od lipca zmieniają się kwoty wolne od potrąceń, których wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia. A co z alimentami?

Szybki paszport tymczasowy dostępny od lipca w trzech nowych lokalizacjach! Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Od lipca szybki paszport tymczasowy dostępny będzie także na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. 

Lokata nie zagwarantuje takiego zysku, ale PPK już tak [zysk statystycznego uczestnika PPK oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r. wyniósł od 128% do 170%]

Wpływ wzrostu minimalnego wynagrodzenia na uprawnienia uczestnika PPK a obowiązek sprawdzenia partycypacji w PPE na dzień 1 lipca 2024 r. To teraz bolączka pracodawców. Pracownicy się cieszą, bo lokata nie zagwarantuje takiego zysku, ale PPK już tak. Z danych wynika, że zysk statystycznego uczestnika PPK oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r. wyniósł od 128% do 170%.

REKLAMA

Od 1 lipca w Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Czy Polacy przesiądą się na hulajnogi?

Już od poniedziałku, 1 lipca, w Warszawie zostanie wprowadzona Strefa Czystego Transportu (SCT). To oznacza, że na wyznaczonym obszarze ruch pojazdów niespełniających określonych norm emisji spalin będzie ograniczony. 

Które obligacje opłaca się teraz sprzedać i kupić nową emisję? Oprocentowanie obligacji skarbowych 2024 - niemiła wakacyjna niespodzianka

W czasie tegorocznych wakacji oprocentowanie kolejnych detalicznych obligacji skarbowych mocno się obniży. Ten problem dotyczyć może za chwilę papierów wartych łącznie około 45 miliardów złotych. Winna jest inflacja, która wyraźnie spadła. Dla właścicieli obligacji cztero- i dziesięcioletnich oznacza to gwałtowny spadek oprocentowania - często znacznie poniżej tego, co oferowane jest nowym inwestorom. Gra toczy się tu łącznie już o około 1,2 mld złotych odsetek, które mogą nam uciec sprzed nosa.

REKLAMA