Czas pracy w 2024 roku. Znów przepracujemy osiem godzin dłużej, choć dni wolnych będzie tyle samo co w 2023, co z długimi weekendami

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
W 2024 roku popracujemy 8 godzin dłużej, ale już teraz warto zarezerwować sobie w planach urlopów wolne w dni pozwalające na odpoczynek w wyjątkowo długie tegoroczne weekendy / Shutterstock

Kalendarz może sporo namieszać w czasie pracy, o czym przekonujemy się nie tylko w latach przestępnych gdy pojawia się 29. dzień lutego. Tak jest i w 2024 roku, kiedy niespodziewanie mamy do przepracowania w rocznym bilansie osiem godzin dłużej niż rok wcześniej, ale o dziwo – tyle samo co w 2022 roku. ten sam kalendarz stwarza nam w 2024 roku wiele nieczęstych okazji do weekendowego wypoczynku trwającego nawet dziewięć dni. Wymaga to małej logistyki, odpowiednich zapisów już teraz w zakładowych planach urlopów, a być może nawet rezerwacji miejsc, które ten wypoczynek uczynią atrakcyjnym w sposób najlepszy z możliwych!

 

Rekompensatą za oblig większej liczby godzin spędzanych w pracy ma być zwiększona w 2024 roku liczba okazji do odpoczywania w długie weekendy. Kalendarz szczególnie sprzyja wydłużaniu ich – przy wykorzystaniu dwóch lub trzech dni urlopu – aż do dziewięciodniowych mini urlopów.

2024: pierwszy dodatkowy dzień wolny już do rozliczenia

W 2024 roku przepracujemy o jeden dzień więcej niż w 2023.

– Nie jest to jednak związane z mniejszą liczbą dni wolnych od pracy, a skutek tego, że rozpoczęliśmy rok przestępny. Pracowników może czekać wyjątkowo długa majówka oraz przedłużone weekendy w listopadzie – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

W 2024 roku łączna liczba godzin pracy na etacie wyniesie 2008. Jest to o 8 godzin więcej niż w 2023 i tyle samo co w 2022. Liczba dni wolnych będzie taka sama jak w ubiegłym roku.

Już w styczniu pracownicy, którzy pracują od poniedziałku do piątku, otrzymali dodatkowy dzień wolny za sprawą święta Trzech Króli (6 stycznia) wypadającego w sobotę.

– Dzięki temu będzie można zaoszczędzić np. na dniach urlopowych wykorzystywanych w czasie ferii zimowych. Dotyczy to osób z województw, w których ferie przypadają w styczniu, ponieważ dzień wolny przypadający za święto w sobotę należy odebrać w tym samym okresie rozliczeniowym, a najczęściej jest to miesiąc – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Czas na plan urlopów w firmie: długa majówka 2024 - i to nie jedna

W tym roku na pracownika może czekać wyjątkowo długa majówka. Biorąc urlop 2 maja, zyskałby aż 5 dni wolnych: od 1 do 5 maja.

Jak tłumaczy ekspert, dobierając dodatkowe dwa dni 29 i 30 kwietnia, weźmie 3 dni urlopu, ale wypocząć będzie mógł aż przez 9 dni. W związku z tym ci, którzy planują dłuższy wyjazd, już teraz powinni pomyśleć o zarezerwowaniu sobie w tym terminie urlopu i hotelu, ponieważ można spodziewać się sporego obłożenia obiektów noclegowych.

Rozkład czasu pracy w 2024 roku

 

Materiały prasowe

W maju przypada w tym roku także Boże Ciało (30 maja) i urlop wzięty w piątek 31 maja, ponownie będzie okazją do wydłużenia sobie weekendu. Analogicznie można będzie postąpić w sierpniu, kiedy ustawowo wolne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) wypada w czwartek. 

Listopad 2024 jak weekendowy maj, co z grudniem?

W listopadzie są dwa dni ustawowo wolne od pracy. Pierwszy z nich to Wszystkich Świętych (1 listopada), który w tym roku przypada w piątek. Natomiast Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w poniedziałek. Na pracowników czekają więc dwa przedłużone weekendy. 

W tym roku wigilia Bożego Narodzenia przypada we wtorek, i co do zasady jest to dzień pracujący. Kolejne dwa świąteczne dni wypadające w środę i czwartek są wolne od pracy. Wykorzystując w tym czasie 3 dni urlopu, można będzie przedłużyć święta aż do 9 dni. Tym samym to kolejna okazja do efektywnego wykorzystania urlopu, podobnie jak w maju. 

– Liczba dni roboczych w 2024 roku wyniesie 251, a więc daje to 2008 godzin. Najwięcej przypada ich w lipcu oraz październiku – 23 dni pracujące, czyli 184 godziny. Z kolei w lutym są to dwa dni mniej, ale też jest to miesiąc z najmniejszą liczbą dni wolnych, będzie ich tylko osiem. Z kolei najwięcej dni wolnych, bo aż 11, przypadnie w maju, listopadzie i grudniu – podsumowuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Zapowiada się więc, że osoby odpowiedzialne za organizację czasu pracy w firmach będą w 2024 roku miały pełne ręce roboty. Tym bardziej, jeśli większe niż zwykle grono pracowników zechce aktywniej planować urlopy, wykorzystując te dni, które pozostaną po ustaleniu terminu obowiązkowego 14-dniowego odpoczynku, na wydłużanie weekendów. Wówczas bowiem może być trudno pogodzić interesy pracodawcy z oczekiwaniami pracowników.

Wstępem do takiej urlopowej logistyki powinien być zakładowy plan urlopów, który pracownicy powinni już zacząć wypełniać treścią – zwłaszcza ci, którzy już mają pomysły na długie weekendy majowe, listopadowe a nawet wydłużenie do dwóch tygodni niewielkim poświęceniem dni urlopowych wypoczynku w okresie Bożego Narodzenia 2024 i Nowego Roku 2025.

Infor.pl
Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana
18 lis 2024

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
18 lis 2024

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1
18 lis 2024

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?
18 lis 2024

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?
18 lis 2024

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

To świadczenie nie jest zasiłkiem dla bezrobotnych, ale przysługuje po utracie pracy. Jakie warunki należy spełniać?
18 lis 2024

Osoby, które osiągnęły już pewien wiek i które straciły pracę, mogą ubiegać się o świadczenie pozwalające im dotrwać do emerytury. W tym celu muszą spełniać określone warunki. Są to zarówno warunki indywidualne, dotyczące konkretnej osoby, jak i ogólne – które muszą spełniać wszyscy starający się o świadczenie przedemerytalne.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
Ile wyniesie 13. emerytura w 2025 roku? Wyliczenia netto i waloryzacja. Tyle pieniędzy dostaną emeryci
18 lis 2024

13. emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane przez ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom. Ile wyniesie 13. emerytura w 2025 roku? Wpływ na to ma waloryzacja. Są już pierwsze prognozy dotyczące wskaźnika. Wielu seniorów może być rozczarowanych.

B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

pokaż więcej
Proszę czekać...