REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze po zmarłym z ZUS? Wiele wniosków okazuje się bezzasadnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zdziwienie, subkonta, zus, pracownik, zmarły, świadczenie
Pieniądze po zmarłym z ZUS? Wiele wniosków okazuje się bezzasadnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze po zmarłym z ZUS? Wiele wniosków okazuje się bezzasadnych. Nie każda osoba występująca z wnioskiem o wypłatę środków jest uprawniona do wypłaty. Czym są subkonta w ZUS? Co się na nich znajduje?

W przestrzeni medialnej często pojawiają się informacje dotyczące możliwości wypłaty pieniędzy po zmarłym z jego subkonta w ZUS. Czy aby na pewno każdy, komu zmarł ktoś bliski może liczyć na zastrzyk dodatkowych środków? Redakcja Infor.pl zwróciła się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o komentarz w sprawie subkont w ZUS.

REKLAMA

Subkonto w ZUS

Od 2011 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi subkonta dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1968 roku – niezależnie od tego, czy są członkami otwartych funduszy emerytalnych (OFE), czy nie. Subkonta zakładane są również dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, ale przed 1 stycznia 1969 roku, pod warunkiem, że należą one do OFE. Na subkonta trafia określony procent podstawy wymiaru składki emerytalnej, którego wysokość uzależniona jest od przynależności do OFE. Środki gromadzone na subkontach służą zabezpieczeniu emerytalnemu i podlegają zarówno podziałowi, jak i dziedziczeniu.

Na subkonto trafia:

  • 7,3 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, jeśli osoba ubezpieczona nie przystąpiła do OFE lub jest członkiem OFE, ale zdecydowała, że składka jest przekazywana wyłącznie na jej subkonto w ZUS,
  • 4,38 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, jeśli osoba ubezpieczona jest członkiem OFE i zdecydowała, że składka w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne jest przekazywana do OFE.

Trzy oddziały ZUS zajmują się wypłatą środków z subkonta

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanym stanowisku poinformował, że wyznaczył trzy oddziały ZUS do obsługi spraw związanych z podziałem i wypłatą środków z subkonta. Są to oddziały: w Szczecinie, w Toruniu i w Białymstoku. Należy podkreślić, że znaczną część spraw związanych z wypłatą obsługują Oddziały w Toruniu i Białymstoku które realizują podział i wypłaty środków z subkonta ubezpieczonych, którzy są członkami OFE i odbywa się to bez konieczności składania wniosku do ZUS. ZUS w Szczecinie realizuje podział i wypłatę na podstawie wniosku uposażonego, w sytuacji gdy ubezpieczony nie ma członkostwa w OFE – przekazano.

Wypłata środków z subkonta po zmarłym. ZUS: wiele wniosków okazuje się bezzasadnych

ZUS przekazał, że wobec skokowego wzrostu zainteresowania tematem wypłat środków z subkonta do Oddziału w Szczecinie wpłynęło bardzo dużo wniosków zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. Wiele z nich okazało się bezzasadnych – ponieważ część klientów źle zinterpretowała doniesienia medialne o "tysiącach złotych" czekających na subkontach na wypłatę - wskazano. Zakład przypomniał, że muszą rozpatrzeć każdy wniosek i na niego formalnie odpowiedzieć. Złożony w Zakładzie wniosek musi zawierać określony katalog załączników by Zakład (jeśli osoba ma tylko subkonto) mógł dokonać wypłaty środków osobie uprawnionej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Trzeba podkreślić, że nie każda osoba która występuje z wnioskiem o wypłatę środków – jest do tej wypłaty uprawniona - przekazano w stanowisku ZUS.

REKLAMA

By potwierdzić status takiej osoby co do posiadania uprawnień do wypłaty, Zakład musi dysponować odpowiednimi i kompletnymi dokumentami, które powinny być do wniosku dołączone. A - jak wskazano w stanowisku ZUS - takich często brak lub są niepełne, bądź niejednoznaczne.

Ponadto klienci często nie uznają wyjaśnienia, że nie czekają na nich żadne pieniądze, co zwiększa ilość pracy w oddziale - dodano. ZUS przekazał, że na czas realizacji wniosku ma także wpływ korespondencja pomiędzy wnioskodawcą a Zakładem której celem jest uzyskanie dowodów jednoznacznie potwierdzających uprawnienia do wypłaty.

Liczba bezzasadnych wniosków spadła z 28 proc. do 18 proc.

ZUS przekazał, że mimo że wiele tysięcy wniosków jest rozpatrywanych przez Zakład w terminie, pojawiły się opóźnienia, które skłoniły Zakład do podjęcia pilnych kroków naprawczych. Część z nich została zrealizowana a część jest w toku. Liczba bezzasadnych wniosków spływających do oddziału w Szczecinie spadła z 28 proc. do 18 proc. Jednak, w ocenie ZUS, jest ona dalej zbyt wysoka.

Wierzymy, że podjęte działania pozwolą nam zlikwidować zaległości do września tego roku i jednocześnie przepraszamy tych klientów, którzy muszą czekać na wypłaty dłużej niż 3 miesiące – przekazał ZUS.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przepisy stosowane przez KOWR wciąż budzą wątpliwości. Co z dzierżawcami nieruchomości?

Brak rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że dzierżawcy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa poszukują ochrony swoich praw przed sądami powszechnymi.

Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Pełnomocnictwo do głosowania na Prezydenta Polski w dniu 18 maja 2025 r. [WZÓR]

Przepisy prawa dopuszczają głosowanie na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. przez pełnomocnika, ale tylko w kraju. Czy każdy może głosować przez pełnomocnika? Kto może być pełnomocnikiem? Oto wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenckich 2025.

Technologiczni giganci wspierają autorytaryzm? Amnesty alarmuje w globalnym raporcie o prawach człowieka

Wpływy największych firm technologicznych ułatwiają rządom łamanie praw człowieka – ostrzega Amnesty International w najnowszym raporcie za 2024 rok. Organizacja piętnuje m.in. działania Donalda Trumpa, cenzurę w mediach społecznościowych oraz wykorzystanie technologii do masowej inwigilacji. Jeden z rozdziałów poświęcono Polsce i sprawie użycia Pegasusa wobec opozycji.

REKLAMA

Psychologiczne skutki zdalnego nauczania - wyzwania i rozwiązania

Zdalne nauczanie stało się w ostatnich latach jedną z największych zmian w edukacji. Choć bywa postrzegane jako wyzwanie, dla wielu uczniów jest też idealnym rozwiązaniem. Dzieci zmagające się z lękiem społecznym, nadwrażliwością, problemami zdrowotnymi czy neuroatypowością często czują się przytłoczone tradycyjnym środowiskiem szkolnym, które narzuca określony rytm i styl nauki. W ich przypadku elastyczna edukacja online pozwala na dostosowanie tempa pracy, zmniejszenie stresu związanego z bezpośrednią interakcją rówieśniczą oraz stworzenie komfortowych warunków do nauki. To model, który może nie tylko minimalizować trudności, ale także wzmacniać poczucie bezpieczeństwa i motywację do nauki.

Co można zabrać ze sobą na maturę? Lista dozwolonych przedmiotów

28 kwietnia 2025 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała informację dotyczącą materiałów i przyborów pomocniczych, z których można korzystać podczas egzaminu maturalnego. Co można zabrać ze sobą na maturę?

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2023 r.]
20 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. W kolejnych częściach będziemy przedstawiać następne pytania.
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

REKLAMA

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie

Szacuje się, że na rynek najmu w Polsce trafiło do tej pory ponad 23,8 tys. mieszkań należących do prywatnych firm i funduszy. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach inwestują one najchętniej.

REKLAMA