ZUS jeszcze raz przelicza emerytury. Te roczniki zyskują na tym krocie. Aż trudno uwierzyć, że to aż tyle

Maja Retman
rozwiń więcej
ZUS jeszcze raz przelicza emerytury. Te roczniki zyskują na tym krocie. Aż trudno uwierzyć, że to aż tyle / W polskim prawie istnieje luka, która pozwala dwukrotnie przejść na emeryturę i to z bardzo dużą finansową korzyścią / ShutterStock

Czy można dwa razy przejść na emeryturę i zyskać na tym krocie? Brzmi niedorzecznie, ale naprawdę jest to możliwe. Pozwala na to luka w prawie, która dotyczy tysięcy kobiet z konkretnych roczników. Odsłonili ją eksperci z Polskiej Akademii Nauk i Politechniki Warszawskiej.

Czy to możliwe, że w polskim prawie istnieje luka, która pozwala dwukrotnie przejść na emeryturę i to z bardzo dużą finansową korzyścią? Takiego odkrycia dokonali prof. Monika Domańska z Polskiej Akademii Nauk i dr Tomasz Lasocki z Politechniki Warszawskiej. O sprawie napisała „Gazeta Wyborcza”.

Jak dwa razy przejść na emeryturę?

Ten niedorzeczny mechanizm dotyczy kobiet urodzonych w latach 1949-1968, ale tylko tych, które nie wybrały Otwartych Funduszy Emerytalnych. Pierwszy raz kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat. Kiedy składają wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ich świadczenie jest obliczane wedle zebranych składek, podzielonych przez przewidywalną długość życia.

Drugi raz, można to zrobić po ukończeniu 65 lat. Tym razem, już bez składania wniosku, należy wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury. Zakład automatycznie oblicza emeryturę na nowo, jednak nie pomniejsza jej o wypłaty, które kobieta już otrzymywała między 60. a 65. rokiem życia. To oznacza, że seniorka jest traktowana tak, jakby przechodziła na emeryturę po raz pierwszy.

W ten sposób można zyskać krocie

Jak to możliwe? Bo składki są waloryzowane tak, jakby kobieta emerytury przez ostatnie pięć lat nie pobierała. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", nowa emerytura po nowemu, czyli po przeliczeniu, jest wyższa od tej pierwszej nawet o kilkadziesiąt procent!

Skąd ta luka w prawie, odkryta przez ekspertów z Polskiej Akademii Nauk i Politechniki Warszawskiej? To konsekwencja rewolucji w systemie emerytalnym. Konkretnie reformy OFE i obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 60.roku życia.

Miliardowe koszty dziurawego prawa

Na dziurawych przepisach finansowo zyskały emerytki, ale błąd systemu jest bardzo kosztowny. Jak podaje Radio Zet, wedle wyliczeń dr. Łukasza Wacławika z wydziału zarządzania krakowskiej AGH, za około dziesięć lat to może wynosić nawet 10-15 mld zł rocznie, co więcej koszy będą rosnąć.

Infor.pl
Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]
28 kwi 2025

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń
28 kwi 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Skład komisji maturalnej 2025 – kto może być członkiem?
28 kwi 2025

Matury ustne 2025: jaki jest skład komisji maturalnej? Kto może być członkiem zespołu przedmiotowego na maturze ustnej? Czy może być nauczyciel z tej samej szkoły albo nawet nauczyciel, który uczył zdającego maturzystę?

Ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma korespondencję z ZUS. Należy dokładnie przeczytać otrzymane dokumenty, gdyż bezpośrednio dotyczą dochodów emerytów i rencistów
28 kwi 2025

Ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma korespondencję z ZUS. Należy dokładnie przeczytać otrzymane dokumenty. Chodzi o marcową waloryzację i dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastkę.

Konklawe 2025 i najdłuższe konklawe w historii [WYWIAD]
28 kwi 2025

Data konklawe 2025 to 7 maja (środa). Jaka jest historia wyborów papieża? Kto był pierwszym Polakiem biorącym udział w elekcji papieża? Dlaczego Polska ma tak mało kardynałów? Ile trwało najdłuższe konklawe w historii? Na te inne pytanie odpowiada ksiądz dr Przemysław Śliwiński, który jest autorem książki "Konklawe. Tajemnica wyborów papieskich".

Konklawe rozpocznie się 7 maja
28 kwi 2025

Agencja Ansa poinformowała, że konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Przelewy bankowe w majówkę. Kiedy dojdzie przelew wysłany w środę po 16:00?
28 kwi 2025

W tym roku majówka zaczyna się w czwartek. 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Napisali do premiera bo ZUS przetrzymuje ich 300 000 - 640 000 zł składek emerytalnych. I nie wypłaca emerytur
28 kwi 2025

Jaki problem ma rozwiązać Donald Tusk? Za okres pracy po skończeniu służby składki mundurowych są przymusowo pobierane przez ZUS (jak od każdego pracownika cywilnego) i …. wieczyście przepadają w ZUS. Przepadają w tym znaczeniu, że pracujący emeryt nigdy nie otrzyma świadczeń emerytalnych od tych składek. Jedynie emerytom, których limit emerytury nie przekracza wskaźnika 75%, składki w ZUS mogą zwiększyć emeryturę mundurową. Zasady „wieczysty przepadek składek ZUS powyżej limitu 75%” dotyczy tylko tych emerytów, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. (ściślej przed 2 stycznia 1999 r.). Szacuje się liczbę emerytów poszkodowanych na około 200 000. Dlatego ich przedstawiciele skierowali do premiera petycję (data dokumentu 2 kwietnia 2025 r.).  

Agent na wyłączność – czy to dobra opcja dla klienta?
28 kwi 2025

Na rynku polskim można spotkać różne modele współpracy z agencją nieruchomości zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie nieruchomości.

Osoby bezdzietne i posiadające jedno dziecko czekają niższe pensje? Sejm pracuje nad podwójną składką emerytalną
28 kwi 2025

W dniu 17 lutego br. do Sejmu została złożona petycja obywatelska mająca na celu wprowadzenie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych, polegającej na znacznym podwyższeniu składek na ubezpieczenie emerytalne dla osób, które są bezdzietne lub posiadają wyłącznie jedno dziecko. Jak argumentuje autor petycji – zmiana taka, miałaby rozwiązać problem spadku dzietności w Polsce i pogarszającej się demografii, która przyczynia się do destabilizacji polskiego systemu emerytalnego. W sprawie tej, zdecyduje teraz komisja sejmowa.

pokaż więcej
Proszę czekać...