Ci, którzy tego nie zrobią, stracą pieniądze z 800 plus. ZUS jest bezwzględny

REKLAMA
REKLAMA
- 800 plus. To trzeba zrobić, żeby zachować ciągłość wypłat pieniędzy
- Już tylko kilka dni na złożenie wniosku
- 800 plus. Wnioski można składać tylko elektronicznie
- Zmiany w 800 plus. Pieniądze już nie dla każdego
Przypomnijmy, że z początkiem lutego ruszyło składanie wniosków o przyznanie 800 plus na tak zwany nowy okres świadczeniowy, który potrwa od pierwszego dnia czerwca tego roku, do maja roku przyszłego.
REKLAMA
Bardzo ważna jest data złożenia wniosku. Dlaczego? Bo od tego zależy, czy zostanie zachowana ciągłość wypłaty pieniędzy. Co ważne, nawet kilkudniowe spóźnienie może skutkować długą przerwą w otrzymywaniu przelewów, a w niektórych przypadkach nawet ich całkowitą utratą.
800 plus. To trzeba zrobić, żeby zachować ciągłość wypłat pieniędzy
Tylko w Małopolsce do połowy kwietnia rodzice i opiekunowie złożyli przeszło 301 tys. wniosków. Od stycznia do końca marca ZUS wypłacił w regionie łącznie niemal 1,6 mld złotych - podaje dane Anna Szaniawska z regionalnego oddziału placówki i przypomina, że warto pamiętać o terminach, żeby zapewnić sobie ciągłość wpływów na konto.
Już tylko kilka dni na złożenie wniosku
REKLAMA
Aby zachować ciągłość świadczenia 800 plus, rodzice powinni złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 roku. W takiej sytuacji ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci pieniądze w terminie do 30 czerwca. Jeśli włosek będzie złożony w terminie od 1 do 31 maja świadczenie z wyrównaniem za czerwiec trafi na konta rodziców w terminie do 31 lipca. W sytuacji złożenia wniosku w terminie od 1 do 30 czerwca, ZUS wypłaci 800 plus z wyrównaniem za czerwiec w terminie do 31 sierpnia. Jeśli wniosek zostanie złożony od 1 do 31 lipca, to ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem, ale od lipca, czyli od miesiąca złożenia wniosku.
Co w sytuacji dopełnienia formalności na przykład w sierpniu? Wówczas wypłaty rozpoczną się dopiero we wrześniu, ale już bez wyrównania za wcześniejsze miesiące. W takim przypadku pieniądze za czerwiec, lipiec i sierpień przepadają.
800 plus. Wnioski można składać tylko elektronicznie
Papierowe wnioski odeszły już do lamusa. Jak przypomina ZUS rodzice i opiekunowie mogą to zrobić przez PUE/eZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia, a także przez aplikację mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne.
Zmiany w 800 plus. Pieniądze już nie dla każdego
REKLAMA
Od nowego okresu świadczeniowego wchodzi zmiana, która polega na powiązaniu prawa do otrzymywania 800 plus ze szklonym obowiązkiem na terenie Polski dla dzieci z Ukrainy. ZUS będzie weryfikował spełnianie obowiązku szkolnego poprzez informacje zamieszczane przez dyrektorów szkół o uczęszczaniu dziecka do szkoły w Systemie Informacji Oświatowej
Będzie to dotyczyć tylko tych dzieci, objętych obowiązkiem szkolnym od 7 do 18 roku życia. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z dzieckiem cudzoziemca, które ma 5 czy 6 lat lub mniej, wymóg realizacji obowiązku szkolnego nie będzie miał tu zastosowania – wyjaśnia rzecznik ZUS
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA