Rozwiedzeni rodzice muszą oddawać pieniądze z rządowego programu 800 plus?

Maja Retman
rozwiń więcej
para, załamana, zszokowana, mężczyzna, kobieta / para, załamana, zszokowana, mężczyzna, kobieta / Shutterstock

Część pieniędzy przyznanych w ramach rządowego programu 800 plus do zwrotu? Czy na takie sytuacje muszą się szykować rozwiedzeni rodzice? To pytanie jest w pełni zasadne, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych zażądał zwrotu pieniędzy od ojca, który z byłą już żoną sprawował naprzemienną opiekę. Sprawa znalazła finał w sądzie.

Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zabrać rozwiedzionym rodzicom część pieniędzy przyznanych w ramach rządowego programu 800 plus? Forsal.pl przytacza historię ojca, któremu przyznano świadczenie na córkę, na czas od czerwca 2022 roku do końca maja 2023 roku. Wówczas było to jeszcze 500 plus.

Kazali zwrócić ojcu połowę pieniędzy

W lutym 2023 roku ojciec poinformował ZUS o rozwodzie i o tym, że z byłą już żoną sprawują nad dzieckiem tak zwaną opiekę naprzemienną.W tej sytuacji urzędnicy obniżyli 500 plus do 250 złotych i kazali zwrócić ojcu połowę wypłaconego świadczenia.

Od tej decyzji zostało złożone odwołanie, w którym wskazano, że pieniądze, z których między sobą rozliczali się rodzice, w całości były wydatkowane na potrzeby córki. Na te argumenty Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozostał głuchy i decyzję pierwszej instancji utrzymał w mocy.

Sądowa batalia

Ostatecznie sprawa znalazła finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, który uwzględnił skargę ojca, tym bardziej, że do sądowych akt trafiły potwierdzenia robionych przez niego przelewów na rachunek bankowy matki dziecka, jak również jej oświadczenie że pieniądze przeznaczała na bieżące potrzeby związane z wychowaniem córki w czasie, gdy ta przebywa u niej.

Jak uzasadniał sąd, celem świadczenia jest udzielenie przez państwo pomocy rodzinom wychowaniu dzieci. Chociaż przysługuje matce, ojcu, czy też faktycznemu albo prawnemu opiekunowi, to w istocie służy dziecku czyli zaspokajaniu jego potrzeb, dbałości o jego dobro i ochronę. Dorośli są tylko formalnymi odbiorcami pieniędzy.

Nie można karać dziecka

Charakter i cel świadczenia powinny mieć nadrzędne znaczenie przy ustalaniu praw do niego – przytacza Forsal argumentację sądu, który uznał, że gdyby ojca pozbawiono połowy świadczenia, matka nie mogłaby już złożyć wniosku o przyznanie jej świadczenia wstecz. W efekcie pokrzywdzone byłoby dziecko, które otrzymałoby jedynie część pieniędzy.

Infor.pl
Darowizna lub spadek? Wprowadzają nas w błąd, a potem słono za to płacimy
23 kwi 2025

Uwaga na oszustwa! Mieszkanka powiatu karkonoskiego straciła niemal 64 tysiące złotych, wierząc w fałszywą darowiznę od rzekomej obywatelki Czech.

Ukraina wybiera Trzaskowskiego jako najbezpieczniejszego kandydata na prezydenta Polski w 2025 r.
23 kwi 2025

Ukraina jest bardzo zainteresowana wyborami prezydenckimi w Polsce. Jak elity ukraińskie oceniają pierwszą trójkę kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Okazuje się, że Rafał Trzaskowski to ich zdaniem najbezpieczniejsza opcja. Dlaczego? Tłumaczy politolog dr Łukasz Adamski.

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? [Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r.]
23 kwi 2025

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r. Projekt ten ma na celu zmiany dotyczące rozszerzenia form zatrudnienia, które wliczać się będą do stażu pracy.

DGP Magazyn na Majówkę
23 kwi 2025

Magazyn na Majówkę „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP) to wyjątkowe wydanie przygotowane z myślą o dłuższym, majówkowym weekendzie – 74 strony interesujących treści w kolorowej oprawie. Tematy ważne, kontrowersyjne i odważne dla wszystkich ciekawych świata czytelników.

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]
23 kwi 2025

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?
23 kwi 2025

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Ostatnie dni na rozliczenie PIT-a i odliczenie ulg podatkowych. Czego nie uwzględnia Twój e-PIT? Co zrobić, gdy nie masz PIT-11?
23 kwi 2025

Dzień 30 kwietnia robi na podatnikach coraz mniejsze wrażenie, zwłaszcza na tych rozliczających się na formularzu PIT-37. Teoretycznie nie muszą już pamiętać o wysłaniu dokumentu, bo na koniec miesiąca automatycznie zrobi to za nich e-Urząd Skarbowy (usługa Twój e-PIT). W praktyce jednak – jeśli naprawdę zależy nam na najkorzystniejszym rozliczeniu 2024 roku (w tym np. o rozliczeniu ulg podatkowych), nie możemy odpuścić samodzielnej weryfikacji przygotowanego przez fiskusa rozliczenia. Co warto zrobić na krótko przed upływem terminu?

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy?
23 kwi 2025

Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

RPO: Sąd pominął apelację oskarżonego – rażące naruszenie prawa do obrony
23 kwi 2025

Sąd odwoławczy rozpoznał jedynie apelację obrońcy, ignorując osobisty środek odwoławczy oskarżonego skazanego za przywłaszczenie – alarmuje zastępca RPO Stanisław Trociuk. Wniósł on kasację do Sądu Najwyższego, wskazując na poważne naruszenie prawa do rzetelnego procesu i domagając się ponownego rozpoznania sprawy.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej do 20 maja 2025 r. Wypełnij ZUS DRA albo ZUS RCA i sprawdź czy masz nadpłatę, czy niedopłatę
23 kwi 2025

ZUS przypomina, że każdy, kto w 2024 r. prowadził pozarolniczą działalność i podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz był opodatkowany podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym - musi rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy to zrobić w dokumencie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2025 r., a termin minie 20 maja. Do tego dnia trzeba uiścić ewentualną niedopłatę.

pokaż więcej
Proszę czekać...