24 dodatkowe dni wolne od pracy na odbudowę zdrowia i bezpłatna rehabilitacja [włącznie z wyżywieniem i dojazdami] dla nowej grupy osób. ZUS rozszerzył ważny program [lista chorób i warunki]

Aleksandra Rybak
rozwiń więcej
rehabilitacja, dni wolne od pracy, ZUS, program, rehabilitacja leczniczarehabilitacja, dni wolne od pracy, ZUS, program, rehabilitacja lecznicza
rehabilitacja, dni wolne od pracy, ZUS, program, rehabilitacja lecznicza / 24 dodatkowe dni wolne od pracy na odbudowę zdrowia i bezpłatna rehabilitacja [włącznie z wyżywieniem i dojazdami] dla nowej grupy osób. ZUS rozszerzył ważny program [lista chorób i warunki] / shutterstock

ZUS rozszerzył program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej na nowe grupy osób – osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz te, które potrzebują wczesnej rehabilitacji powypadkowej. W ramach ww. programu można uzyskać 24 dodatkowe dni wolne od pracy, podczas których jest się poddawanym bezpłatnej rehabilitacji, która ma na celu utrzymanie lub odzyskanie zdolności do pracy po przebytej chorobie lub doznanym urazie. ZUS pokrywa przy tym nie tylko koszt samej rehabilitacji (tj. zabiegów i zajęć), ale również koszt zakwaterowania, wyżywienia i dojazdów do (i z) ośrodka rehabilitacyjnego.

Komu przysługuje bezpłatna rehabilitacja lecznicza ZUS?

Z programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS mogą skorzystać, osoby, które:

  • pracują zawodowo i są ubezpieczone w ZUS,
  • pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne lub
  • pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy

i są zagrożone utratą zdolności do pracy, a istnieje szansa, że w wyniku rehabilitacji – mogą tę zdolność utrzymać lub odzyskać.

Na jakie choroby można skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS? [lista chorób]

Rehabilitacja lecznicza może odbywać się w systemie stacjonarnym (w ramach całodobowego pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym), w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu,
  • narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
  • układu krążenia,
  • układu oddechowego,
  • psychosomatycznych,
  • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
  • narządu głosu,
  • ośrodkowego układu nerwowego

bądź w systemie ambulatoryjnym (w ramach codziennych wizyt w ośrodku rehabilitacyjnym, w wyznaczonych godzinach), w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu lub
  • układu krążenia (w tym w ramach rehabilitacji monitorowanej telemedycznie).

Aktualnie, prawem do rehabilitacji medycznej zostały objęte przez ZUS nowe grupy osób (które są już ujęte w powyższym zestawieniu), tj.:

  • osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz
  • osoby, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach, które mogą skorzystać z programu realizowanego w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie albo w ośrodku Vratislavia Medica we Wrocławiu.

Co należy zrobić, aby skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS?

Celem skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS (i związanego z nią prawa do 24 dodatkowych dni wolnego od pracy), należy udać się do swojego lekarza, który – jeżeli stwierdzi ku temu wskazania – wypełni wniosek o rehabilitację leczniczą i złoży go za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Lekarz może również wystawić wniosek w formie papierowej. Taki papierowy wniosek, wraz z dokumentacją medyczną, osoba ubezpieczona może wówczas dostarczyć do dowolnej placówki ZUS osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub drogą pocztową.

Na podstawie ww. wniosku o rehabilitację oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej i/lub przeprowadzonego badania – o potrzebie rehabilitacji leczniczej orzeka lekarz orzecznik ZUS. Wydane przez niego orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej – stanowi podstawę do wystawienia zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą.

Prawo do 24 dodatkowych dni wolnych od pracy na rehabilitację leczniczą

Na czas rehabilitacji – lekarz wystawia uprawnionej osobie zwolnienie lekarskie (potocznie zwane L4), a zatem – nie musi ona wykorzystywać, w tym celu, urlopu wypoczynkowego. Rehabilitacja lecznicza – co do zasady – trwa 24 dni (i na taki okres wystawane jest zwolnienie od pracy), ale lekarz może również ten czas – w zależności od wskazań medycznych – wydłużyć albo skrócić.

Bezpłatna jest nie tylko rehabilitacja, ale również zakwaterowanie, wyżywienie i dojazd do ośrodka. Jakie są warunki rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS?

W ramach programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej – zakwalifikowanym do niego osobom – ZUS pokrywa nie tylko 100 pros. kosztów rehabilitacji (tj. odbywających się w ramach niej zabiegów i zajęć), ale również koszty zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu do (i z) ośrodka rehabilitacyjnego najtańszym środkiem komunikacji miejskiej.

Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje on niezbędne badania oraz zabiegi i zajęcia z zakresu:

  • fizjoterapii, a w tym:
    • kinezyterapii, np. terapii manualnej, ćwiczeń izometrycznych, ćwiczeń czynnych wolnych, ćwiczeń w wodzie, ćwiczeń grupowych itp.,
    • fizykoterapii, np. zbiegi z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, elektroterapii, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii itp.,
    • masażu, np. klasycznego, wibracyjnego itp.,
  • oddziaływania psychologicznego, w tym terapii indywidualnej, psychoedukacji i treningów relaksacyjnych jak również
  • edukacji zdrowotnej w zakresie:
    • zasad prawidłowego żywienia,
    • czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,
    • podstawowej wiedzy o chorobie wymagającej rehabilitacji,
    • czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,
    • podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika oraz
    • profilaktyki i leczenia uzależnień.

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki te, zlokalizowane są na terenie całej Polski, nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych.

Poniżej można zapoznać się z mapą przedstawiającą lokalizację ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 r., z podziałem na poszczególne schorzenia:

Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 roku

ZUS

Szczegółowy wykaz powyższych ośrodków rehabilitacyjnych, z podziałem na poszczególne schorzenia, w kolejności według miejscowości rehabilitacji (zgodnie ze stanem na dzień 1 marca 2025 r.), można natomiast pobrać poniżej:

Wykaz ośrodków współpracujących z ZUS w 2025 roku

Więcej informacji na temat szczegółowych warunków rehabilitacji w przypadku poszczególnych schorzeń, można również uzyskać w poniższych ulotkach informacyjnych ZUS:

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd ruchu

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd ruchu po wypadku

Rehabilitacja lecznicza ZUS - układ krążenia

Rehabilitacja lecznicza ZUS - układ oddechowy

Rehabilitacja lecznicza ZUS - psychosomatyka

Rehabilitacja lecznicza ZUS - nowotwór piersi

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd głosu

Rehabilitacja lecznicza ZUS - ośrodkowy układ nerwowy

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 350)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 277)

INFOR

INFOR

Polecamy: Szkolenie - Zasiłki chorobowe i wypadkowe w oświacie w nowych interpretacjach ZUS

Infor.pl
Składka zdrowotna w dół! Senat zatwierdził zmiany. Co to oznacza?
23 kwi 2025

Co dalej ze składką zdrowotną? Dzisiaj Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak
23 kwi 2025

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?
23 kwi 2025

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Będą kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? Fiskus analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych w 2023 r. i 2024 r.
23 kwi 2025

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Czy będzie katastrofa fakturowa w 2026 roku? Kto odważy się wdrożyć obowiązek stosowania KSeF i faktur ustrukturyzowanych?
23 kwi 2025

Niedawno opublikowano kolejną wersję projektu „nowelizacji nowelizacji” ustaw na temat faktur ustrukturyzowanych i KSeF, które mają być niezwłocznie uchwalone. Ich jakość woła o pomstę do nieba. Co prawda zaproponowane zmiany świadczą o tym, że twórcy przepisów chcą pozostawić tym, którzy połapią się w tych zawiłościach, jakieś możliwości unikania tej katastrofy, zachowując fakturowanie w dotychczasowej formie przynajmniej do końca 2026 r. Pytanie, tylko po co to całe zamieszanie i dezorganizacja obrotu gospodarczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Egzamin ósmoklasisty 2025 r. CKE: harmonogram, czas trwania, wyniki
23 kwi 2025

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: Kiedy będą odbywały się egzaminy ósmoklasistów? Jaki jest harmonogram? Kiedy zostaną opublikowane wyniki egzaminów ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

W krakowskich przedszkolach jest prawie 2 tys. wolnych miejsc
23 kwi 2025

Zakończyła się rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 w przedszkolach samorządowych i niesamorządowych w Krakowie. Z 20 tys. przygotowanych miejsc prawie 2 tys. pozostaje wolnych.

Darmowe przelewy natychmiastowe? Jest rewolucja w systemie płatności
23 kwi 2025

Czy wkrótce w Polsce przelewy natychmiastowe będą całkowicie darmowe? Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki przesyłamy pieniądze online. Nowe przepisy, wynikające z wdrażania rozporządzenia przepisów unijnych, mają na celu zwiększenie dostępności i atrakcyjności przelewów natychmiastowych w euro.

Jak nie zbankrutować na IT: inteligentne monitorowanie i optymalizacja kosztowa środowiska informatycznego. Praktyczny przewodnik po narzędziach i strategiach monitorowania
23 kwi 2025

W dzisiejszej erze cyfrowej, środowisko IT stało się krwiobiegiem każdej nowoczesnej organizacji. Od prostych sieci biurowych po rozbudowane infrastruktury chmurowe, złożoność systemów informatycznych stale rośnie. Zarządzanie tak rozległym i dynamicznym ekosystemem to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko dogłębnej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim strategicznego podejścia i dostępu do odpowiednich narzędzi. Wyobraźcie sobie ciągłą potrzebę monitorowania wydajności kluczowych aplikacji, dbałości o bezpieczeństwo wrażliwych danych, sprawnego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez użytkowników, a jednocześnie planowania przyszłych inwestycji i optymalizacji kosztów. To tylko wierzchołek góry lodowej codziennych obowiązków zespołów IT i kadry managerskiej. W obliczu tej złożoności, poleganie wyłącznie na intuicji czy reaktywnym podejściu do problemów staje się niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest proaktywne zarządzanie, oparte na solidnych danych i inteligentnych systemach, które nie tylko informują o bieżącym stanie, ale również pomagają przewidywać przyszłe wyzwania i podejmować mądre decyzje.

Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?
23 kwi 2025

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. Wydawało się, że wraz z upływem czasu temat wygaśnie. Z listów do redakcji wynika, że tak się nie dzieje. I wszyscy dalej i konsekwentnie krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

pokaż więcej