24 dodatkowe dni wolne od pracy na odbudowę zdrowia i bezpłatna rehabilitacja [włącznie z wyżywieniem i dojazdami] dla nowej grupy osób. ZUS rozszerzył ważny program [lista chorób i warunki]

REKLAMA
REKLAMA
- Komu przysługuje bezpłatna rehabilitacja lecznicza ZUS?
- Na jakie choroby można skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS? [lista chorób]
- Co należy zrobić, aby skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS?
- Prawo do 24 dodatkowych dni wolnych od pracy na rehabilitację leczniczą
- Bezpłatna jest nie tylko rehabilitacja, ale również zakwaterowanie, wyżywienie i dojazd do ośrodka. Jakie są warunki rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS?
Komu przysługuje bezpłatna rehabilitacja lecznicza ZUS?
Z programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS mogą skorzystać, osoby, które:
REKLAMA
- pracują zawodowo i są ubezpieczone w ZUS,
- pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne lub
- pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy
i są zagrożone utratą zdolności do pracy, a istnieje szansa, że w wyniku rehabilitacji – mogą tę zdolność utrzymać lub odzyskać.
Na jakie choroby można skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS? [lista chorób]
Rehabilitacja lecznicza może odbywać się w systemie stacjonarnym (w ramach całodobowego pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym), w przypadku schorzeń:
- narządu ruchu,
- narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
- układu krążenia,
- układu oddechowego,
- psychosomatycznych,
- onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
- narządu głosu,
- ośrodkowego układu nerwowego
bądź w systemie ambulatoryjnym (w ramach codziennych wizyt w ośrodku rehabilitacyjnym, w wyznaczonych godzinach), w przypadku schorzeń:
- narządu ruchu lub
- układu krążenia (w tym w ramach rehabilitacji monitorowanej telemedycznie).
Aktualnie, prawem do rehabilitacji medycznej zostały objęte przez ZUS nowe grupy osób (które są już ujęte w powyższym zestawieniu), tj.:
- osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz
- osoby, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach, które mogą skorzystać z programu realizowanego w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie albo w ośrodku Vratislavia Medica we Wrocławiu.
Co należy zrobić, aby skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS?
REKLAMA
Celem skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS (i związanego z nią prawa do 24 dodatkowych dni wolnego od pracy), należy udać się do swojego lekarza, który – jeżeli stwierdzi ku temu wskazania – wypełni wniosek o rehabilitację leczniczą i złoży go za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Lekarz może również wystawić wniosek w formie papierowej. Taki papierowy wniosek, wraz z dokumentacją medyczną, osoba ubezpieczona może wówczas dostarczyć do dowolnej placówki ZUS osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub drogą pocztową.
Na podstawie ww. wniosku o rehabilitację oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej i/lub przeprowadzonego badania – o potrzebie rehabilitacji leczniczej orzeka lekarz orzecznik ZUS. Wydane przez niego orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej – stanowi podstawę do wystawienia zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą.
Prawo do 24 dodatkowych dni wolnych od pracy na rehabilitację leczniczą
Na czas rehabilitacji – lekarz wystawia uprawnionej osobie zwolnienie lekarskie (potocznie zwane L4), a zatem – nie musi ona wykorzystywać, w tym celu, urlopu wypoczynkowego. Rehabilitacja lecznicza – co do zasady – trwa 24 dni (i na taki okres wystawane jest zwolnienie od pracy), ale lekarz może również ten czas – w zależności od wskazań medycznych – wydłużyć albo skrócić.
Bezpłatna jest nie tylko rehabilitacja, ale również zakwaterowanie, wyżywienie i dojazd do ośrodka. Jakie są warunki rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS?
W ramach programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej – zakwalifikowanym do niego osobom – ZUS pokrywa nie tylko 100 pros. kosztów rehabilitacji (tj. odbywających się w ramach niej zabiegów i zajęć), ale również koszty zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu do (i z) ośrodka rehabilitacyjnego najtańszym środkiem komunikacji miejskiej.
Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje on niezbędne badania oraz zabiegi i zajęcia z zakresu:
- fizjoterapii, a w tym:
- kinezyterapii, np. terapii manualnej, ćwiczeń izometrycznych, ćwiczeń czynnych wolnych, ćwiczeń w wodzie, ćwiczeń grupowych itp.,
- fizykoterapii, np. zbiegi z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, elektroterapii, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii itp.,
- masażu, np. klasycznego, wibracyjnego itp.,
- oddziaływania psychologicznego, w tym terapii indywidualnej, psychoedukacji i treningów relaksacyjnych jak również
- edukacji zdrowotnej w zakresie:
- zasad prawidłowego żywienia,
- czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,
- podstawowej wiedzy o chorobie wymagającej rehabilitacji,
- czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,
- podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika oraz
- profilaktyki i leczenia uzależnień.
ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki te, zlokalizowane są na terenie całej Polski, nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych.
Poniżej można zapoznać się z mapą przedstawiającą lokalizację ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 r., z podziałem na poszczególne schorzenia:

Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 roku
ZUS
Szczegółowy wykaz powyższych ośrodków rehabilitacyjnych, z podziałem na poszczególne schorzenia, w kolejności według miejscowości rehabilitacji (zgodnie ze stanem na dzień 1 marca 2025 r.), można natomiast pobrać poniżej:

Więcej informacji na temat szczegółowych warunków rehabilitacji w przypadku poszczególnych schorzeń, można również uzyskać w poniższych ulotkach informacyjnych ZUS:








Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 350)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 277)

INFOR
INFOR
Polecamy: Szkolenie - Zasiłki chorobowe i wypadkowe w oświacie w nowych interpretacjach ZUS
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA