REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

24 dodatkowe dni wolne od pracy na odbudowę zdrowia i bezpłatna rehabilitacja [włącznie z wyżywieniem i dojazdami] dla nowej grupy osób. ZUS rozszerzył ważny program [lista chorób i warunki]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
rehabilitacja, dni wolne od pracy, ZUS, program, rehabilitacja lecznicza
24 dodatkowe dni wolne od pracy na odbudowę zdrowia i bezpłatna rehabilitacja [włącznie z wyżywieniem i dojazdami] dla nowej grupy osób. ZUS rozszerzył ważny program [lista chorób i warunki]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS rozszerzył program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej na nowe grupy osób – osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz te, które potrzebują wczesnej rehabilitacji powypadkowej. W ramach ww. programu można uzyskać 24 dodatkowe dni wolne od pracy, podczas których jest się poddawanym bezpłatnej rehabilitacji, która ma na celu utrzymanie lub odzyskanie zdolności do pracy po przebytej chorobie lub doznanym urazie. ZUS pokrywa przy tym nie tylko koszt samej rehabilitacji (tj. zabiegów i zajęć), ale również koszt zakwaterowania, wyżywienia i dojazdów do (i z) ośrodka rehabilitacyjnego.

Komu przysługuje bezpłatna rehabilitacja lecznicza ZUS?

Z programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS mogą skorzystać, osoby, które:

REKLAMA

  • pracują zawodowo i są ubezpieczone w ZUS,
  • pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne lub
  • pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy

i są zagrożone utratą zdolności do pracy, a istnieje szansa, że w wyniku rehabilitacji – mogą tę zdolność utrzymać lub odzyskać.

Na jakie choroby można skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS? [lista chorób]

Rehabilitacja lecznicza może odbywać się w systemie stacjonarnym (w ramach całodobowego pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym), w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu,
  • narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
  • układu krążenia,
  • układu oddechowego,
  • psychosomatycznych,
  • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
  • narządu głosu,
  • ośrodkowego układu nerwowego

bądź w systemie ambulatoryjnym (w ramach codziennych wizyt w ośrodku rehabilitacyjnym, w wyznaczonych godzinach), w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu lub
  • układu krążenia (w tym w ramach rehabilitacji monitorowanej telemedycznie).

Aktualnie, prawem do rehabilitacji medycznej zostały objęte przez ZUS nowe grupy osób (które są już ujęte w powyższym zestawieniu), tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz
  • osoby, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach, które mogą skorzystać z programu realizowanego w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie albo w ośrodku Vratislavia Medica we Wrocławiu.

Co należy zrobić, aby skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS?

REKLAMA

Celem skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS (i związanego z nią prawa do 24 dodatkowych dni wolnego od pracy), należy udać się do swojego lekarza, który – jeżeli stwierdzi ku temu wskazania – wypełni wniosek o rehabilitację leczniczą i złoży go za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Lekarz może również wystawić wniosek w formie papierowej. Taki papierowy wniosek, wraz z dokumentacją medyczną, osoba ubezpieczona może wówczas dostarczyć do dowolnej placówki ZUS osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub drogą pocztową.

Na podstawie ww. wniosku o rehabilitację oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej i/lub przeprowadzonego badania – o potrzebie rehabilitacji leczniczej orzeka lekarz orzecznik ZUS. Wydane przez niego orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej – stanowi podstawę do wystawienia zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą.

Prawo do 24 dodatkowych dni wolnych od pracy na rehabilitację leczniczą

Na czas rehabilitacji – lekarz wystawia uprawnionej osobie zwolnienie lekarskie (potocznie zwane L4), a zatem – nie musi ona wykorzystywać, w tym celu, urlopu wypoczynkowego. Rehabilitacja lecznicza – co do zasady – trwa 24 dni (i na taki okres wystawane jest zwolnienie od pracy), ale lekarz może również ten czas – w zależności od wskazań medycznych – wydłużyć albo skrócić.

Bezpłatna jest nie tylko rehabilitacja, ale również zakwaterowanie, wyżywienie i dojazd do ośrodka. Jakie są warunki rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS?

W ramach programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej – zakwalifikowanym do niego osobom – ZUS pokrywa nie tylko 100 pros. kosztów rehabilitacji (tj. odbywających się w ramach niej zabiegów i zajęć), ale również koszty zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu do (i z) ośrodka rehabilitacyjnego najtańszym środkiem komunikacji miejskiej.

Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje on niezbędne badania oraz zabiegi i zajęcia z zakresu:

  • fizjoterapii, a w tym:
    • kinezyterapii, np. terapii manualnej, ćwiczeń izometrycznych, ćwiczeń czynnych wolnych, ćwiczeń w wodzie, ćwiczeń grupowych itp.,
    • fizykoterapii, np. zbiegi z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, elektroterapii, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii itp.,
    • masażu, np. klasycznego, wibracyjnego itp.,
  • oddziaływania psychologicznego, w tym terapii indywidualnej, psychoedukacji i treningów relaksacyjnych jak również
  • edukacji zdrowotnej w zakresie:
    • zasad prawidłowego żywienia,
    • czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,
    • podstawowej wiedzy o chorobie wymagającej rehabilitacji,
    • czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,
    • podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika oraz
    • profilaktyki i leczenia uzależnień.

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki te, zlokalizowane są na terenie całej Polski, nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych.

Poniżej można zapoznać się z mapą przedstawiającą lokalizację ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 r., z podziałem na poszczególne schorzenia:

Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 roku

Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 roku

ZUS

Szczegółowy wykaz powyższych ośrodków rehabilitacyjnych, z podziałem na poszczególne schorzenia, w kolejności według miejscowości rehabilitacji (zgodnie ze stanem na dzień 1 marca 2025 r.), można natomiast pobrać poniżej:

Wykaz ośrodków współpracujących z ZUS w 2025 roku

Więcej informacji na temat szczegółowych warunków rehabilitacji w przypadku poszczególnych schorzeń, można również uzyskać w poniższych ulotkach informacyjnych ZUS:

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd ruchu

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd ruchu po wypadku

Rehabilitacja lecznicza ZUS - układ krążenia

Rehabilitacja lecznicza ZUS - układ oddechowy

Rehabilitacja lecznicza ZUS - psychosomatyka

Rehabilitacja lecznicza ZUS - nowotwór piersi

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd głosu

Rehabilitacja lecznicza ZUS - ośrodkowy układ nerwowy

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 350)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 277)
zmiany w programie rehabilitacji leczniczej ZUS - inforgrafika

INFOR

INFOR

Polecamy: Szkolenie - Zasiłki chorobowe i wypadkowe w oświacie w nowych interpretacjach ZUS

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS, WSA i NSA: Świadczenie pielęgnacyjne. Wysyp sporów. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność to młodość

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna w 2025 r. Przepisy i planowane zmiany

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

REKLAMA

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Wybory prezydenckie 2025. Sondażownia: telewizyjne debaty w tej fazie kampanii nie mają większego znaczenia

Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

Zmiany dla 50-latków. Dofinansowanie do wynagrodzeń i nowe zasady w zatrudnianiu. Ustawa czeka na wejście w życie

Przyjmuje się, że w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z niepełnosprawnościami i właśnie osoby w wieku 50 lat i więcej. Dofinansowanie do wynagrodzenia i zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Tak, to możliwe. Ustawa czeka na wejście w życie w 2025 r. Przepisy będą też obowiązywały w 2026 r. Wszystko to dlatego, że dotychczasowe regulacje obowiązywały już od 20 lat, co sprawiło, że od 2004 r. było 200 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czas na zmiany, w tym zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusił wręcz sam opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

REKLAMA

33000 zł kary dla zakładu pogrzebowego. Trzeba zabezpieczać dane osobowe w dokumentach dotyczących pochówków

33000 zł kary – tyle musi zapłacić zakład pogrzebowy z Puław, który nie wdrożył odpowiednich organizacyjnych i technicznych zabezpieczeń dla danych osobowych. Ponadto zakład musi w ciągu 30 dni wdrożyć środki minimalizujące zagrożenie dla danych.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

REKLAMA