REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tajemnicza prawda o rencie alkoholowej i decyzjach ZUS. Czy renta może motywować do unikania leczenia?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tajemnicza prawda o rencie alkoholowej i decyzjach ZUS. Czy renta może motywować do unikania leczenia?
Tajemnicza prawda o rencie alkoholowej i decyzjach ZUS. Czy renta może motywować do unikania leczenia?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy ZUS rzeczywiście wypłaca tzw. rentę alkoholową? Jak wygląda procedura przyznawania świadczeń i czy problem alkoholizmu w Polsce jest marginalny? Sprawdzamy najnowsze dane i opinie ekspertów.

Renta alkoholowa to temat, który budzi kontrowersje i wciąż pozostaje mało zrozumiały dla wielu osób. Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych rzeczywiście wypłaca takie świadczenia? Jakie kryteria trzeba spełnić, aby je otrzymać? Mimo że liczba osób pobierających tzw. rentę alkoholową zmniejsza się, wysokość wypłacanych kwot rośnie. Eksperci ostrzegają przed stygmatyzacją, a jednocześnie wskazują na potrzebę wprowadzenia bardziej elastycznych rozwiązań, które mogłyby motywować do leczenia i rehabilitacji. Co na to ZUS i jak wygląda rzeczywistość osób ubiegających się o świadczenia?

REKLAMA

Ile osób pobiera tzw. rentę alkoholową? ZUS ujawnia dane

REKLAMA

W 2023 roku liczba osób pobierających świadczenie powszechnie nazywane „rentą alkoholową” zmniejszyła się o 10% w porównaniu do 2022 roku. Wówczas z tego świadczenia korzystało około 3 tys. osób, podczas gdy w 2023 roku było to już tylko 2,7 tys. – wynika z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Niepokojący jest jednak fakt, że pomimo spadku liczby świadczeniobiorców, kwota wypłaconych świadczeń wzrosła o 5,6%. W 2023 roku było to 56,1 mln zł, podczas gdy rok wcześniej – 53,1 mln zł. Co ciekawe, poziom ten jest wyższy niż w 2021 roku (53,8 mln zł) oraz w 2020 roku (55,3 mln zł).

Ważne

W orzecznictwie lekarskim nie istnieje pojęcie tzw. renty alkoholowej.

Jakie choroby kwalifikują do otrzymania renty z ZUS?

ZUS przyznaje świadczenia na podstawie Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Obejmuje ona m.in.:

  • F10 – zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu,
  • K70 – alkoholowa choroba wątroby,
  • T51 – efekt toksyczny alkoholu,
  • X45 – przypadkowe zatrucie przez narażenie na alkohol,
  • Y15 – zatrucie przez narażenie na alkohol o nieokreślonym zamiarze,
  • Y90 – działanie alkoholu na podstawie oznaczenia jego poziomu we krwi.

Jednak samo uzależnienie od alkoholu nie jest podstawą do przyznania świadczenia. Musi wystąpić niezdolność do pracy spowodowana chorobą współistniejącą, taką jak marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki czy uszkodzenia układu nerwowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Sam fakt istnienia choroby alkoholowej nie jest wystarczający do uzyskania świadczenia rentowego z tytułu niezdolności do pracy. Istotne jest stwierdzenie, że choroba alkoholowa może spowodować dodatkowe schorzenia będące powikłaniami uzależnienia, które znacznie ograniczają zdolność do pracy. Przykładami takich powikłań mogą być marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, uszkodzenie układu nerwowego, uszkodzenie układu krążenia, a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

Eksperci ostrzegają przed stygmatyzacją

REKLAMA

Pomimo stosunkowo niskiego odsetka świadczeniobiorców, problem uzależnienia od alkoholu pozostaje poważny. Według dr hab. Iwony Sierpowskiej, prof. Uniwersytetu SWPS, używanie określenia „renta alkoholowa” jest nieuprawnione i prowadzić do negatywnego postrzegania osób uzależnionych. Po pierwsze - jak zauważa ekspertka - może ono sugerować aprobowanie przez państwo spożywania alkoholu. Natomiast stosunek państwa do jego konsumpcji jest zdecydowanie odmienny, o czym świadczy ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Po drugie, ww. pojęcie stwarza fałszywy obraz wśród społeczeństwa, że alkoholizm jest głównym warunkiem otrzymania renty. Tymczasem jest to świadczenie przyznawane z powodu niezdolności do pracy, której przyczyną jest choroba.

Ekspertka wskazuje, że chorób nie powinno się dzielić na mniej lub bardziej godne ochrony ubezpieczeniowej. Każda choroba, która powoduje niezdolność do pracy, powinna być traktowana poważnie.

Czy renta może motywować do unikania leczenia?

ZUS nie tylko przyznaje świadczenia, ale także analizuje ich zasadność. Jak twierdzi dr n. med. Bogusława Bukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, wzrost wysokości wypłacanych kwot wynika w dużej mierze z waloryzacji rent oraz wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

– Przyznanie tzw. renty alkoholowej jest w takim samym stopniu uzasadnione, jak przyznanie renty w przypadku wielu innych schorzeń, których powstanie lub zaostrzenie zależne jest od stylu życia. Osoby palące papierosy mają większe ryzyko wystąpienia nowotworów, a stosujące nieprawidłową dietę – cukrzycy typu II. To nie dyskwalifikuje ich do uzyskania renty w przypadkach tych schorzeń. Równocześnie używanie alkoholu to trzeci najważniejszy czynnik ryzyka dla zdrowia człowieka. Dlatego należy dążyć, zgodnie z rekomendacjami WHO, do ograniczenia dostępności alkoholu, zarówno fizycznej jak i ekonomicznej – podkreśla dr n. med. Bogusława Bukowska.

Jednak problemem pozostaje pytanie, czy renta nie powinna być przyznawana warunkowo. Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl sugeruje, że świadczenie powinno być związane z obowiązkiem leczenia uzależnienia oraz rehabilitacji.

– System powinien unikać sytuacji, w których renta staje się motywacją do unikania leczenia i pracy. Należy rozważyć warunkowe świadczenie z obowiązkiem podjęcia terapii uzależnień oraz leczenia schorzeń współistniejących. Zamiast dożywotniego rozwiązania, warto zastanowić się nad wprowadzeniem okresowej renty rehabilitacyjnej umożliwiającej powrót do aktywności zawodowej po leczeniu. Jednocześnie osoba, która np. uległa wypadkowi i straciła zdolność do pracy, nie powinna mieć trudniejszego dostępu do świadczenia niż ktoś, kto sam doprowadził się do poważnych problemów zdrowotnych przez alkohol – zaznacza ekspert.

Renta alkoholowa a rzeczywistość – co dalej?

Chociaż liczba osób pobierających tzw. rentę alkoholową maleje, problem wciąż istnieje. Eksperci zgodnie przyznają, że stygmatyzacja osób uzależnionych jest dużym problemem, który wpływa na dostęp do leczenia oraz decyzje o przyznawaniu świadczeń.

Zarówno dr Bukowska, jak i prof. Sierpowska, apelują o bardziej przemyślane podejście do przyznawania świadczeń oraz wprowadzenie warunkowości, która mogłaby skłonić osoby uzależnione do podjęcia terapii.

Czy renta alkoholowa zostanie w przyszłości zastąpiona przez świadczenia rehabilitacyjne? To pytanie pozostaje otwarte.

Źródło: Na podstawie informacji MondayNews

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tyle co teraz za rok, zapłacisz co miesiąc gdy nowy podatek katastralny zastąpi obecny podatek od nieruchomości

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości, jaka to różnica? Zasadnicza. Danina dla fiskusa jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości a nie jej metrażu. Efekt jest taki, że za miesiąc fiskusowi z tego tytułu trzeba zapłacić nawet więcej niż teraz płaci się za cały rok.

Będzie druga waloryzacja emerytur w 2025 roku, bo inflacja ciągle za wysoka. To byłaby ulga dla seniorów

W pierwszym kwartale 2025 inflacja wciąż ociera się o 5 procent, ale rosnące ceny żywności i kosztów utrzymania mogą sprawić, że w drugim kwartale przyspieszy. Wtedy realna stanie się druga waloryzacja emerytur. Jej warunkiem jest bowiem inflacja wyższa niż 5 procent w całym pierwszym półroczu danego roku.

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

REKLAMA

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

REKLAMA

Rozwód to prawdziwa pułapka na kredytobiorców. Rozwodzącym się małżonkom bank może bez problemu zabrać mieszkanie lub dom

Banku nie interesuje powód braku spłaty kredytu w terminie. Uruchamia windykację, a jak zajdzie potrzeba – przejmuje kredytowaną nieruchomość, by ją zlicytować za długi. Z tego punktu widzenia rozwód jest mniej ważny niż podział majątku. Ten drugi przy braku zgody rozstrzygany jest w odrębnym postępowaniu, zwykle długim.

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

REKLAMA