REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydłużony zasiłek macierzyński od 19 marca: Kto może skorzystać, na jakich zasadach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wydłużony zasiłek macierzyński od 19 marca 2025 r. – kto może skorzystać i na jakich zasadach?
Wydłużony zasiłek macierzyński od 19 marca 2025 r. – kto może skorzystać i na jakich zasadach?
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dobra wiadomość dla rodziców! Od 19 marca 2025 r. wchodzą w życie przepisy wydłużające zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji. W zależności od tygodnia urodzenia i masy dziecka, zasiłek może zostać przedłużony nawet o 15 tygodni. Sprawdź, kto może skorzystać z nowych przepisów i jak złożyć wniosek!

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz tych, które po porodzie wymagają dłuższej hospitalizacji, od 19 marca 2025 r. mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Nowe przepisy pozwalają im ubiegać się o wydłużony zasiłek macierzyński od 8 do maksymalnie 15 tygodni, w zależności od tygodnia urodzenia i masy urodzeniowej dziecka. To przełomowe rozwiązanie obejmuje także osoby, które przysposobiły dziecko lub przyjęły je na wychowanie. Poniżej zestaw informacji o zasiłku, które przekazała KRUS.

REKLAMA

Kiedy przysługuje wydłużony zasiłek macierzyński?

Dodatkowy okres zasiłku przysługuje po zakończeniu podstawowego zasiłku macierzyńskiego, którego czas trwania wynosi od 52 do 71 tygodni (w zależności od liczby urodzonych dzieci). Kluczowe znaczenie dla jego przyznania mają:

  • tydzień, w którym urodziło się dziecko,
  • masa urodzeniowa,
  • długość hospitalizacji po porodzie.

Jak długo można pobierać dodatkowy zasiłek?

Długość wydłużonego zasiłku macierzyńskiego zależy od stanu zdrowia dziecka i okresu jego hospitalizacji:

  • Przed 28. tygodniem ciąży lub masa urodzeniowa ≤ 1000 g – tydzień zasiłku za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, maksymalnie do 15 tygodni.
  • Między 28. a 37. tygodniem ciąży, masa > 1000 g – tydzień zasiłku za każdy tydzień hospitalizacji, maksymalnie do 8 tygodni.
  • Po 37. tygodniu ciąży, dłuższy pobyt w szpitalu – tydzień zasiłku za każdy tydzień hospitalizacji, jeśli dziecko przebywa w szpitalu co najmniej 2 kolejne dni, a pierwszy z nich przypada między 5. a 28. dniem po porodzie (maksymalnie do 8 tygodni).

W przypadku ciąży mnogiej liczy się dziecko o najniższej masie urodzeniowej oraz dziecko hospitalizowane najdłużej. Wydłużony zasiłek macierzyński przysługuje tylko raz – niezależnie od liczby dzieci w rodzinie.

Ważne

W tym samym czasie przysługuje jeden wydłużony zasiłek macierzyński bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.

Jak ubiegać się o wydłużony zasiłek macierzyński w KRUS?

Aby skorzystać z dodatkowego zasiłku, należy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Złożyć wniosek SR-24/01/2025 do KRUS.
  2. Dołączyć zaświadczenie ze szpitala, zawierające informacje o tygodniu ciąży, masie urodzeniowej i okresie hospitalizacji dziecka.
  3. Zachować termin – wniosek należy złożyć w ciągu 3 miesięcy od zakończenia podstawowego okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale nie wcześniej niż 19 marca 2025 r.

Wniosek można złożyć:

  • osobiście w dowolnej jednostce KRUS,
  • za pośrednictwem poczty,
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,
  • jako dokument elektroniczny podpisany podpisem kwalifikowanym lub zaufanym.
Ważne

Wniosek o ustalenie prawa do wydłużonego zasiłku macierzyńskiego należy złożyć w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego w podstawowym okresie oraz nie wcześniej niż od 19 marca 2025 r. (tj. od daty wejścia w życie przepisów).

Chcesz złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek macierzyński w ZUS? Zobacz komunikat: Zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Kiedy wydłużony zasiłek macierzyński nie przysługuje?

Istnieją sytuacje, w których wniosek o dodatkowy zasiłek może zostać odrzucony. Wsparcie nie przysługuje, jeśli:

  • jeden z rodziców już otrzymuje zasiłek macierzyński w ramach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub uzupełniającego,
  • dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej,
  • rodzice zaprzestali sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
  • osoba pobierająca zasiłek została wyłączona z ubezpieczenia.

Podstawa prawna zasiłku

Nowe przepisy dotyczące wydłużonego zasiłku macierzyńskiego wynikają z:

  • ustawy z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r., poz. 1871),
  • ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2025 r., poz. 197).

Podsumowując, wydłużony zasiłek macierzyński jest zatem realnym wsparciem dla rodzin, których dzieci wymagają dłuższej hospitalizacji po porodzie. Nowe przepisy, wchodzące w życie 19 marca 2025 r., umożliwiają rodzicom uzyskanie dodatkowych 8–15 tygodni zasiłku w zależności od tygodnia urodzenia i masy urodzeniowej dziecka. Kluczowe jest dotrzymanie terminu składania wniosków i dołączenie niezbędnej dokumentacji medycznej. To kolejny krok w stronę wsparcia rodzin w trudnych momentach życia i poprawy polityki prorodzinnej w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka tego wam nie daruje. Pojawił się nowy, ważny limit. Tym razem fiskus nie odpuści

Jedni oferują usługi „złotej rączki”, inni okazyjnie sprzedają coś w sieci, taki drobny biznes można legalnie prowadzić bez konieczności zakładania firmy. Ale fiskus też ma na oku nierejestrowaną działalność gospodarczą. Jest zarobkowy limit, który w tym roku się zmienił. Jeśli ktoś go przekroczy, skarbówka może go wziąć w obroty.

Ile zarabia nauczyciel za pracę w komisji maturalnej 2025? Stawki brutto i netto

Podstawą do obliczenia wynagrodzenia nauczyciela za pracę w komisji maturalnej jest minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne. Zgodnie z rozporządzeniem z 2025 roku jest to 6211 zł brutto, a netto to około 4700 zł.

Gdzie debata prezydencka 28 kwietnia 2025? Ciekawe wypowiedzi kandydatów [YouTube]

Gdzie można obejrzeć debatę prezydencką z 28 kwietnia 2025 r. zorganizowaną przez Super Express? Pełne nagranie dostępne jest na YouTube. Oto końcowe wypowiedzi wszystkich 13 kandydatów na Prezydenta RP.

W MOPS nowe kontrowersje ze starym świadczeniem pielęgnacyjnego. Czy można zrezygnować z renty w 2024 r. i w 2025 r.?

Kłopotem są świadczenia konkurencyjne do świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem MOPS jeżeli opiekun osoby niepełnosprawnej miał jakieś świadczenie (np. renta) przed 2024 r. i nie zrezygnował z niego przed tą datą, to opiekun nie może otrzymać starego świadczenia pielęgnacyjnego w 2024 r. albo 2025 r. Opiekunowie liczyli na interpretację przepisów polegającą na tym, że mogą wybrać jedno ze świadczeń (także w 2024 r. albo 2025 r.). Jeżeli jednak pielęgnacyjne zostanie przyznane w 2024 r., to czy to jest możliwe skoro od 1 stycznia 2024 r. weszło świadczenie wspierające?

REKLAMA

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Mam orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Co dalej?

„Moja córka otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności. Co powinnam teraz zrobić? O jakie świadczenia mogę się starać i gdzie?” – pyta Czytelniczka.

„Pragnę złożyć petycję w sprawie wprowadzenia zmiany godzin czasu pracy względnie dodatkowych dni urlopu dla osób 55+”. Resort pracy reaguje: 28 kwietnia 2025 r. zaproponowano: praca 6 godzin dziennie zamiast 8., a może 3 dni wolne w tygodniu. Mniej godzin pracy – ale to samo wynagrodzenie

Praca, szczególnie osób powyżej 50. roku życia, nie jest towarem, a wypłacane wynagrodzenie nie powinno być jedynym miernikiem jej wartości. Współczesne tempo życia, ciągły stres i zmęczenie wymagają od pracowników więcej wypoczynku i bardziej elastycznego oraz krótszego czasu pracy, aby zapobiegać negatywnym skutkom zdrowotnym. Resort pracy wsłuchuje się w głosy pracowników, w doświadczonych pracowników. W dniu 28 kwietnia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło propozycje, które mogłyby zrewolucjonizować dotychczasowy model. Rozważa się między innymi skrócenie dnia pracy do 6 godzin oraz wprowadzenie systemu pracy dającego trzy dni wolne w tygodniu.

"Nauczyciel z magistrem zarabia mniej niż pracownik medyczny z wykształceniem poniżej średniego". Jest nowa propozycja podwyżki dla nauczycieli

Co dalej z obywatelskim projektem w sprawie powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce? Według związkowców w tej sprawie nic się nie dzieje, mimo obietnic Donalda Tuska.

REKLAMA

Co zrobić, gdy zachoruję przed maturą? Zasady przystąpienia w innym terminie

W życiu zdarzają się różne sytuacje losowe, które mogą pokrzyżować nawet najstaranniej przygotowane plany. Choroba, nagłe pogorszenie stanu zdrowia czy inne nieprzewidziane okoliczności mogą sprawić, że uczeń nie będzie w stanie przystąpić do egzaminu maturalnego w wyznaczonym, głównym terminie. Co zrobić, gdy zachoruję przed maturą?

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

REKLAMA