REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbiórki. Kto zbiera więcej pieniędzy, a kto to robi skuteczniej? [RAPORT]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zbiórki. Kto zbiera więcej pieniędzy, a kto to robi skuteczniej? [RAPORT]
Zbiórki. Kto zbiera więcej pieniędzy, a kto to robi skuteczniej? [RAPORT]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Organizacje pozarządowe czy osoby fizyczne? Kto jest w stanie uzbierać więcej pieniędzy na zbiórce crwofundingowej? W których kategoriach internauci dorównują, a czasem nawet przewyższają NGOsy? Sprawdzamy.

Kto skuteczniej zbiera pieniądze?

REKLAMA

W Polsce działa ponad 160 tysięcy organizacji pozarządowych. Część z nich korzysta ze współpracy z platformami crowdfundingowym i dzięki temu zbiera dodatkowe pieniądze na swoje działania. Dane pokazują, że NGO-sy są skuteczniejsze o 279% niż osoby fizyczne, które na własną rękę korzystają z narzędzi finansowania społecznościowego, wynika z najnowszych badań zrzutka.pl. Jeżeli porównamy średnią wartość zbiórek organizacji pożytku publicznego oraz osób indywidualnych, które samodzielnie zbierają pieniądze na platformach crowdfundingowych, to NGO-sy dominują w zbiórkach środków. W każdej z siedmiu kategorii zbiórek internetowych, organizacje pożytku publicznego zebrały więcej środków niż osoby fizyczne; średnio ponad 14,5 raz więcej pieniędzy w kategorii „podróże” (9743 zł), niż typowy internauta zbierający indywidualnie (672 zł). Na drugim miejscu uplasowały się zrzutki w kategorii „potrzeby". NGO-sy zebrały pięciokrotnie więcej środków (28 799 zł) niż osoby fizyczne (5 020 zł).

REKLAMA

W kategoriach „podróże", „kultura", „sport" i „zwierzęta" zebrane środki są znacznie niższe niż w pozostałych kategoriach na zrzutka.pl, jak i różnice pomiędzy NGO-sami a osobami fizycznymi. Odchylenia wahają się w przedziale 2-3 razy więcej średnio zebranych pieniędzy przez organizacja pozarządowe. Najmniejsze różnice występują wśród „charytatywnych” zbiórek, gdzie różnica wynosi 7,2% na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W 2024 roku organizacje pozarządowe miały udział w rynku na poziomie 18,7% wartości wszystkich zbiórek crowdfundingowych, podczas gdy osoby fizyczne odpowiadały za 81,3% zebranych pieniędzy. Jednak udział NGO'sów dynamicznie rośnie. W porównaniu z 2023 rokiem, kiedy ich udział wynosił 13,3%, w ciągu roku wzrósł o 31,39% wartościowo i o 5,4% pod względem udziału w rynku, wynika z najnowszych danych zrzutka.pl.

Zaufanie darczyńców

REKLAMA

- Organizacje pozarządowe zazwyczaj zbierają większe fundusze niż osoby fizyczne, ponieważ mają zaufanie darczyńców dzięki prowadzeniu długofalowych działań oraz ich profesjonalizmowi, zatrudnianiu specjalistów od fundraisingu, posiadaniu rozbudowanej sieci kontaktów, realizowaniu działań na większą skalę, stosowaniu długofalowej strategii, korzystaniu z różnych kanałów promocji i komunikacji, dzięki większej rozpoznawalność oraz posiadaniu większych budżetów marketingowych, jak i działaniu na rzecz większego, wspólnego celu. – mówi Krzysztof Ilnicki, wiceprezes zarządu zrzutka.pl. - Choć istnieją kategorie, w których to internauci doganiają NGO-sy w zebranych kwotach. Takim przykładem mogą być zrzutki charytatywne. Tego typu zbiórki często opierają się na emocjonalnym zaangażowaniu, szybkości reakcji i autentyczności. W tych aspektach osoby fizyczne mogą działać równie skutecznie, a czasem nawet skuteczniej niż NGOsy. – mówi Ilnicki.

Organizacje pozarządowe regularnie korzystają z platformy zrzutka.pl do prowadzenia zbiórek, a liczba zakładanych przez nie zrzutek ustabilizowała się na wysokim poziomie po znacznym wzroście w 2022 roku. Liczba zrzutek zakładanych przez NGO-sy dynamicznie rosła na przestrzeni lat 2021-2022. W 2021 roku organizacje pozarządowe założyły 2212 zrzutek, podczas gdy w roku 2022 liczba ta wzrosła o 144% do poziomu 5403. W kolejnych latach można zaobserwować stabilizację liczby organizowanych zbiórek na poziomie około 5000 rocznie, z nieznacznym spadkiem w roku 2024 (4690 zrzutek).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętność działania w kryzysowych sytuacjach

Polski Czerwony Krzyż (PCK) udowodnił, że w sytuacjach kryzysowych liczy się natychmiastowa reakcja i sprawne działanie. W odpowiedzi na powódź, która nawiedziła Polskę Południowo-Zachodnią we wrześniu 2024, PCK błyskawicznie uruchomił akcję #NaRatunekPowódź, mobilizując siły i środki do niesienia pomocy poszkodowanym. W tym celu PCK uruchomił m.in. zbiórkę na portalu zrzutka.pl. PCK dzięki ponad 30 tysięcy darczyńców, którzy wsparli akcję oraz zebrał blisko 4 miliony złotych na zrzutka.pl, a łączna kwota całej akcji #NaRatunekPowódź przekroczyła wartość 30 mln.

Zespoły ratunkowe PCK już w pierwszy weekend powodziowy były na miejscu, sprawdzały i szykowały sprzęt, tworzyły listy zapotrzebowania na pierwsze dni. Dzięki temu, rozpoczynając zbiórkę środków, mogliśmy pokazać naszym darczyńcom, że jesteśmy, że działamy i pomagamy - podkreśla. Małgorzata Szukała, kierowniczka Działu Komunikacji i Fundraisingu w PCK. - W czasie, kiedy inne organizacje się dopiero organizowały, my zapełnialiśmy magazyny i organizowaliśmy kolejne transporty z pomocą humanitarną do zalanych miejscowości. - Szukała.

W pierwszych dniach kampanii PCK skupił się na komunikacji z darczyńcami oraz koordynacji działań z lokalnymi strukturami i sztabami kryzysowymi. Dzięki temu, pomoc docierała tam, gdzie była najbardziej potrzebna - od żywności i wody, po osuszacze i sprzęt do sprzątania. - W Polsce działa ponad 160 tysięcy podmiotów non-profit. Jednym z doskonałych przykładów udanej współpracy pomiędzy NGO-sem a platformami finansowania społecznościowego, jest kooperacja pomiędzy PCK a zrzutka.pl przy akcji dla powodzian. – mówi Krzysztof Ilnicki.

PCK, dzięki swojemu ponad 106-letniemu doświadczeniu w niesieniu pomocy, sprawnie zorganizował akcję zbiórkową oraz zarządzał logistyką i dystrybucją darów, minimalizując ryzyko dublowania pomocy i zapewniając, że trafi ona do najbardziej potrzebujących. Kampania #NaRatunekPowódź to nie tylko pomoc doraźna, ale również długofalowe wsparcie w ramach programu #odNOWAzPCK, w ramach którego PCK przekazuje środki na odbudowę domów i powrót do normalnego życia.

Więcej: https://zrzutka.pl/naratunekpowodz

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

REKLAMA

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

Na to wychodzi, że na życzenie ZUS, mąż powinien wstać i umrzeć ponownie. Według nowych przepisów byłam zbyt młoda, kiedy mąż zmarł

Taki smutny wniosek czytelniczki o rencie wdowiej. Kolejne apele osób wykluczonych z tego nowego świadczenia (pierwsze wypłaty w lipcu 2025 r.). Śmierć nastąpiła za wcześnie.Takie kryterium prawne wprowadzili rząd i Sejm - limit wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat) okazuje się kryterium dyskryminacyjnym. Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

REKLAMA