Szykujcie się na wielką rewolucję w kodeksie pracy. Ta zmiana przyjdzie już w marcu. Niektórzy będą bardzo zadowoleni

Maja Retman
rozwiń więcej
Wielka rewolucja w kodeksie pracy. Ta zmiana przyjdzie już w marcu. Niektórzy będą bardzo zadowoleni / Rodzice wcześniaków wreszcie będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który pozwoli im na dłuższą opiekę nad przedwcześnie urodzonymi dziećmi i tymi, które urodziły się w terminie, ale wymagały dłuższej hospitalizacji. / ShutterStock

Rodzice wcześniaków czekali na to od kilkunastu lat. Wreszcie będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który pozwoli im na dłuższą opiekę nad przedwcześnie urodzonymi dziećmi i tymi, które urodziły się w terminie, ale wymagały dłuższej hospitalizacji. Te zmiany, regulowane kodeksem pracy, wejdą w życie 19 marca. 

Uzupełniający urlop macierzyński. Ile dodatkowych tygodni przysługuje rodzicom

Teraz, dzięki ustawowym rozwiązaniom, które wprowadzają zmiany w kodeksie pracy, mogą skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Takie uprawnienia zyskują rodzice, których dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu. Wymiar dodatkowej opieki nad maluchem wynosi odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Wprowadzany uzupełniający urlop macierzyński będzie wykorzystany w jednej części, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Zostanie udzielony na wniosek, co oznacza, że to rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać. Obejmie również rodziców przysposabiających dziecko i rodziny zastępcze. Co ważne, zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100proc. podstawy zasiłku.

Kto będzie uprawniony do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego?

  • Pracownicy-rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g.
     
  • pracownicy-rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g oraz
     
  • pracownicy-rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 37 tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. Tygodnia po porodzie.

Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.

Uzupełniający urlop macierzyński. 8 czy 15 tygodni?

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił dla:

  • pracowników-rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie – maksymalnie 15 tygodni,
  • pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000g w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni,
  • pracowników-rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie - maksymalnie 8 tygodni po spełnieniu ww. warunków.

Kiedy prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego nie przysługuje 

Zatem, żeby pracownik mógł mieć prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dziecko musi być hospitalizowane w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie przynajmniej przez dwa kolejne dni. Jeżeli hospitalizacja nastąpi 29 dnia od porodu, a dziecko wyszło ze szpitala po trzech dniach od porodu, pracownik nie będzie miał prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. 

Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.

Uzupełniający urlop macierzyński. Kiedy złożyć wniosek 

Żeby ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński, trzeba odpowiednio wcześniej złożyć wniosek i przekazać go pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Z kolei rodzice, którzy zostali uprawnieni do urlopu macierzyńskiego lub takiego, który odbywałby się na takich samych warunkach, muszą złożyć wniosek do ostatniego dnia korzystania z urlopu.

 

Infor.pl
W 2026 r. nie wybudujesz domu jednorodzinnego jak nie masz blisko 20 ha parku, ogrodu jordanowskiego, lasu. Musi obok być szkoła
21 lut 2025

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły. Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski musi mieć infrastrukturą.

Symbol niepełnosprawności 04-O. Co daje orzeczenie w 2025 r.? [Przykłady]
21 lut 2025

Co oznacza symbol 04-O w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności? Czy taki kod daje osobie niepełnosprawnej specjalne przywileje? Jakie są aktualne przepisy?

Czy warto założyć fotowoltaikę off-grid - nie przyłączoną do sieci energetycznej? Zalety i wady takiej instalacji
20 lut 2025

Systemy fotowoltaiczne off-grid to rozwiązania zapewniające samowystarczalność energetyczną, szczególnie w miejscach pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej. Dzięki nim można zasilać domy położone w trudno dostępnych lokalizacjach, takich jak górskie schroniska, działki rekreacyjne czy tereny narażone na częste przerwy w dostawach prądu.

Szkoła z internatem szansą na edukację w renomowanej placówce
20 lut 2025

W dzisiejszych czasach dostęp do wysokiej jakości edukacji jest kluczowy dla przyszłego sukcesu. Nic dziwnego, że szkoły oferujące możliwość zamieszkania w internacie stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla uczniów z całej Polski. Dzięki takiemu rozwiązaniu, utalentowana młodzież, niezależnie od miejsca zamieszkania, może realizować swoje marzenia o nauce w renomowanych placówkach.

Rada ds. reformy edukacji: Trzy etapy edukacyjne w podstawie programowej dla szkoły podstawowej
20 lut 2025

Rada ds. monitorowania wdrażania reformy edukacji rekomenduje w nowej podstawie programowej dla szkoły podstawowej podział na trzy etapy edukacyjne: klasy I–III, klasy IV–VI i klasy VII–VIII. Rada przyjęła stanowisko w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

Dzieci z tymi zaburzeniami, niezgodnie z prawem, są pozbawiane 3 287 zł miesięcznie. Może to dotyczyć nawet 1 na 36 dzieci
21 lut 2025

Zgodnie z aktualnymi danymi – zaburzenia ze spektrum autyzmu stwierdzane się u ok. 1 na 36 dzieci. Co więcej – ASD (z ang. – autism spectrum disorder) to nie tylko autyzm dziecięcy, ale również zespół Aspergera (choć podział na nie – w związku z nową klasyfikacją ICD-11 – zostanie niebawem zniesiony), jak i szereg innych zaburzeń, które świadczą o tym, że układ nerwowy takiego dziecka, funkcjonuje w odmienny sposób, niż układ nerwowy dzieci neurotypowych. Dzieci te – choć często nie są samodzielne – niejednokrotnie są pozbawiane prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, co – jak się okazuje – nie zawsze jest zgodne z prawem.

Czy opłaca się zakładać fotowoltaikę przyłączoną do sieci energetycznej (on-grid) w 2025 r.? Ile to kosztuje?
20 lut 2025

W dobie rosnących cen energii oraz globalnych zmian w polityce energetycznej coraz więcej konsumentów i przedsiębiorstw zastanawia się nad inwestycją w odnawialne źródła energii. Fotowoltaika przyłączona do sieci (tzw. on-grid) to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Czy rzeczywiście jest to inwestycja, która się opłaca? Jak wygląda rozliczanie energii i jakie korzyści oraz wyzwania niesie za sobą taka instalacja? W niniejszym artykule przeanalizuję te kwestie z perspektywy zarówno konsumentów indywidualnych, jak i firm.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Terminy, czas trwania, ogłoszenie wyników
20 lut 2025

W 2025 r. egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 13 maja. W tym roku czas przeznaczony na poszczególne egzaminy zostanie wydłużony.

Możesz negocjować cenę mieszkania od dewelopera w 2025 r. Oto 5 porad, jak robić to skutecznie [PORADNIK]
20 lut 2025

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2025 roku sprzyja negocjacji ceny mieszkania. Jak skutecznie wynegocjować niższą cenę mieszkania lub inne benefity od dewelopera? Oto 5 porad od samego dewelopera.

W rok zadowolenie z pracy menadżerów i specjalistów spadło aż o siedem procent, co to oznacza dla rynku pracy
20 lut 2025

Najlepiej wynagradzani na rynku pracownicy – menadżerowie oraz specjaliści nie są zadowoleni z obecnych warunków kontraktowych. Na spadek zadowolenia złożyły się przede wszystkim mniej satysfakcjonujące płace. Mimo, że w dużej skali rosły one w rok o kilkanaście procent przy inflacji o połowę niższej, to odczuwają oni spadek płacy realnej.

pokaż więcej
Proszę czekać...