REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS i KRUS: Renta wdowia może cię zaskoczyć – sprawdź, ile naprawdę dostaniesz pieniędzy!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ZUS i KRUS: Renta wdowia może cię zaskoczyć – sprawdź, ile naprawdę dostaniesz!
ZUS i KRUS: Renta wdowia może cię zaskoczyć – sprawdź, ile naprawdę dostaniesz!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pobierasz emeryturę z ZUS lub KRUS i zastanawiasz się, jak wygląda sytuacja po stracie małżonka? Sprawdź, czy przysługuje Ci renta wdowia, jak można łączyć świadczenia, jakie proporcje obowiązują oraz jakie limity wypłat warto znać.

Osoby otrzymujące dwa rodzaje emerytur – z ZUS i KRUS – po śmierci współmałżonka mogą mieć prawo do renty wdowiej. Jak obliczana jest wysokość świadczeń w takiej sytuacji? Jakie proporcje i ograniczenia wynikają z przepisów? Poniżej wyjaśniamy na przykładach, co warto wiedzieć, by świadomie podjąć decyzję o wyborze korzystniejszego rozwiązania.

REKLAMA

Co to jest renta wdowia i zbieg świadczeń?

REKLAMA

Renta wdowia to wypłata własnego świadczenia emerytalno-rentowego (np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) łącznie z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Jedno ze świadczeń wchodzących w skład renty wdowiej będzie wypłacane w całości, a drugie w części, tj. w wysokości 15%. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie wynosiło 25%.

Natomiast zbieg świadczeń oznacza prawo do jednoczesnego otrzymywania co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych. Organy emerytalno-rentowe wypłacają te świadczenia w odpowiednich proporcjach. Jedno z nich zostaje wypłacone w pełnej wysokości (100%), a drugie – w całości lub w części (np. 50% lub 15%).

Wniosek o rentę wdowią możesz złożyć w dowolnym organie emerytalno-rentowym, takim jak KRUS, ZUS, WBE, MSWiA czy BESW, w którym posiadasz prawo do jednego ze świadczeń: emerytury, renty własnej lub renty rodzinnej. Jeśli jesteś uprawniona(y) do świadczeń z dwóch różnych organów rentowych, możesz samodzielnie zdecydować, w którym z nich złożysz wniosek.

Renta wdowia, gdy jest emerytura rolnicza i emerytura z ZUS

Pytanie:
Otrzymuję emeryturę rolniczą i emeryturę z ZUS. Dwa lata temu zmarła moja żona, która otrzymywała emeryturę z KRUS. Jaka będzie wysokość przysługującej mi renty wdowiej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź:
Po uzyskaniu prawa do renty rodzinnej i renty wdowiej, zbieg przysługujących Panu świadczeń wypłacany będzie w następujących proporcjach:

  • 100% renty rodzinnej + 15% emerytury rolniczej + 15% emerytury pracowniczej lub
  • 100% emerytury rolniczej + 100% emerytury pracowniczej + 15% renty rodzinnej.

Suma połączonych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. W przypadku przekroczenia tej kwoty, nadwyżka zostanie potrącona.

Dwie emerytury z ZUS i KRUS. Co z rentą wdowią?

Pytanie:
Obydwoje z mężem pobieraliśmy po dwie emerytury z ZUS i KRUS. W grudniu zmarł mój mąż. W jakiej wysokości będę otrzymywała rentę wdowią?

Odpowiedź:
Będzie miała Pani prawo do jednej renty rodzinnej (korzystniejszej lub wybranej przez Panią) z ZUS lub KRUS oraz do dwóch własnych emerytur. Do renty wdowiej zostaną uwzględnione trzy świadczenia w odpowiednich proporcjach, w zależności od Pani wyboru:

  • 100% renty rodzinnej + 15% emerytury rolniczej + 15% emerytury pracowniczej lub
  • 100% emerytury rolniczej + 100% emerytury pracowniczej + 15% renty rodzinnej.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, suma połączonych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. W przypadku przekroczenia tej kwoty, nadwyżka zostanie potrącona.

Wysokość renty wdowiej po śmierci męża pobierającego emerytury z ZUS i KRUS

Pytanie:
Jestem uprawniona do emerytury rolniczej. Mój mąż otrzymywał dwie emerytury: rolniczą i pracowniczą. Zmarł 15 stycznia br. Jaka będzie wysokość mojej renty wdowiej? Czy w jej skład wejdą dwie renty rodzinne?

Odpowiedź:
Po uzyskaniu prawa do dwóch rent rodzinnych (z ZUS po emeryturze pracowniczej i z KRUS po emeryturze rolniczej), będzie musiała Pani dokonać wyboru, którą rentę chce Pani pobierać. Renta wdowia będzie wypłacana w zbiegu z Pani emeryturą, w następujących proporcjach:

  • 100% emerytury rolniczej i 15% jednej renty rodzinnej,
  • 15% emerytury rolniczej i 100% jednej renty rodzinnej.

Podsumowując, znajomość zasad łączenia renty wdowiej i emerytur z ZUS oraz KRUS jest istotna, aby wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie. Pamiętaj o proporcjach, limitach oraz zmianach w przepisach, które wejdą w życie w 2027 roku. Skonsultuj swoją sytuację z organem emerytalno-rentowym, aby upewnić się, że otrzymasz świadczenia w najlepszej możliwej formie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
3 stopnie niepełnosprawności a zasiłki z MOPS w 2025 r. [LISTA]

Legitymowanie się określonym stopniem niepełnosprawności może niekiedy decydować o możliwości uzyskania konkretnego wsparcia w ośrodkach pomocy społecznej. Jakie zasiłki wypłaca MOPS i ile wynoszą w 2025 r.? Kto może je otrzymać?

Zasada 6 miesięcy vacatio legis dla zmian w podatkach; urząd skarbowy ma rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika. Zmiany w ordynacji podatkowej

W dniu 7 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia dwóch projektów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Pierwszy ma dotyczyć wprowadzenia zasady co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian przepisów podatkowych. Druga nowelizacja ma wzmocnić zasadę rozstrzygania spraw podatkowych na korzyść podatników. Jeśli w wyniku postępowania dowodowego nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika.

Wielkanoc i majówka. Kiedy dni wolne od pracy, a kiedy urlop wypoczynkowy?

Wkrótce będziemy świętować Wielkanoc, a niedługo potem dwa święta państwowe – 1 Maja i Święto Narodowe 3 Maja. To oznacza, że czekają nas dwa długie weekendy. Jak zatem wygląda kwestia dni wolnych od pracy?

Jak wyjechać na koszt ZUS-u na rehabilitację do uzdrowiska. Dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji od 2025 roku

Niemal od 30 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Co roku w ramach tego programu z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W 2025 roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

REKLAMA

Grzegorz Braun - partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Grzegorz Braun to jeden z kandydatów na Prezydenta RP w wyborach 2025 r. W jakiej partii jest Grzegorz Braun i jaki ma program wyborczy? Podajemy wiek, zawód, wykształcenie i miejsce zamieszkania kandydata.

Ulga na Internet: Ile można zyskać? Jak z niej skorzystać?

Koszty życia rosną, a dostęp do Internetu stał się nie tylko wygodą, ale często koniecznością – zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Na szczęście polskie prawo podatkowe przewiduje ulgę podatkową z tytułu użytkowania sieci Internet, dzięki której możesz odliczyć część wydatków poniesionych w danym roku podatkowym. Kto może skorzystać z ulgi, jak to zrobić i na jakich zasadach? Sprawdź ten praktyczny poradnik!

Pudrowanie trupa w Ordynacji podatkowej? Skarbówka nadal będzie mogła naciągać terminy przedawnienia

Ministerstwo Finansów chce znowu „poprawiać” Ordynację podatkową – ale zamiast reform, może tylko cementować nadużycia. Ekspert MDDP ostrzega: projektowane zmiany wciąż pozwalają skarbówce przedłużać postępowania latami, wykorzystując postępowania karne skarbowe jako narzędzie, a nie cel.

W 2026 r. będą 3 rewolucyjne ustawy! Polski ustawodawca bierze się za: podgrzewane wyroby tytoniowe (smakowe), e-papierosy (zarówno z nikotyną, jak i bez), woreczki z syntetyczną nikotyną oraz inne produkty nikotynowe - które kupimy tylko w aptece

Co dopiero wejdzie w życie nowa ustawa ograniczająca handel tytoniem. A tu Ministerstwo Zdrowia pracuje nad dwoma kolejnymi ustawami. Zmian dla palaczy ciąg dalszy! Czy to będzie koniec rynku tytoniowego w takim kształcie jak obowiązuje aktualnie? Czy po tych 3 nowych ustawach będzie krach? No i co na to młodzież i palacze, których zmiany dotkną bezpośrednio. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jasno wskazuje, że atrakcyjne smaki i zapachy (np. owocowe czy mentolowe) przyciągają młodych ludzi i zwiększają ryzyko uzależnienia.

REKLAMA

ZUS wypłaci trzynastą emeryturę jeszcze przed Wielkanocą. Kwoty otrzymanego świadczenia mogą być różne

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi ZUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS.

Niepełnosprawność powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. To jest niezgodne z prawem

Okazuje się, że niepełnosprawność jest często powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Takie działanie dyrektora przedszkola jest niezgodne z prawem. Należy zgłaszać takie przypadki.

REKLAMA