Od kiedy wniosek o Aktywnie w domu i Aktywni rodzice w pracy? [Przykłady]

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
rozwiń więcej
oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
wniosek aktywnie w domu aktywni rodzice w pracy kiedy przykłady świadczenie / Wniosek o Aktywnie w domu i Aktywni rodzice w pracy - kiedy, przykłady / Shutterstock

Wniosek o świadczenie "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy" można składać już od 1 dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12 miesiąc życia. Dlaczego w tym przypadku ważne, aby nie zwlekać z wnioskiem? Oto przykłady terminów złożenia wniosku do ZUS.

Kiedy wniosek o "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu"?

Wniosek o świadczenie „Aktywnie w domu” można złożyć najwcześniej w miesiącu, w którym dziecko kończy 12 miesiąc. Natomiast wniosek o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” rodzic może złożyć najwcześniej w miesiącu, w którym dziecko kończy 12 miesiąc, ale nie wcześniej niż w miesiącu, w którym rodzice rozpoczęli aktywność zawodową. Jeśli rodzic złoży wniosek w kolejnych miesiącach, ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym złoży wniosek. Jeśli rodzic złoży wniosek w miesiącu, w którym dziecko kończy 12 miesięcy i spełnia pozostałe warunki, to prawo do świadczenia "Aktywni rodzice w pracy" albo "Aktywnie w domu” Zakład przyzna na okres od 12. do 35. miesiąca życia malucha.

Świadczenie nalicza się od miesiąca złożenia wniosku

W przypadku świadczenia "Aktywnie w domu” i "Aktywni rodzice w pracy” nie ma możliwości przyznania świadczenia za okresy wcześniejsze niż miesiąc złożenia wniosku. ZUS zawsze przyzna to świadczenie najwcześniej od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek. Dlatego rodzice nie powinni zwlekać ze złożeniem wniosku, jeśli dziecko osiągnęło wymagany wiek. O świadczenie "Aktywni rodzice w pracy” powinni występować w miesiącu, w którym rodzice mają aktywność zawodową i dziecko kończy, co najmniej 12 miesięcy. Z kolei o świadczenie „Aktywnie w domu” rodzice powinni składać wniosek w miesiącu, w którym dziecko kończy, co najmniej 12 miesięcy.

Wniosek o "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy" - przykłady

Ważne

Rodzic ze złożeniem wniosku o świadczenie "Aktywnie w domu” i "Aktywni rodzice w pracy” nie musi czekać do pierwszych urodzin dziecka. Wniosek można złożyć już 1. dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12 miesiąc życia.

Przykład

1 października 2024 r. matka złożyła wniosek o świadczenie „Aktywnie w domu” na syna, który 15  października 2024 r. kończy 12 miesięcy. ZUS przyzna świadczenie od 1 października 2025 r., czyli od miesiąca, w którym matka złożyła wniosek, do 35. miesiąca życia dziecka.

Przykład

20 grudnia 2024 r. matka złożyła wniosek o świadczenie „Aktywnie w domu” na syna, który 15  października 2024 r. ukończył 12 miesięcy. ZUS przyzna świadczenie od 1 grudnia 2024 r., czyli od miesiąca, w którym matka złożyła wniosek. Świadczenie zostanie, więc przyznane na okres od 14. do 35. miesiąca życia dziecka.

Przykład

1 października 2024 r. matka złożyła wniosek o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” na córkę, która 25  października 2024 r. kończy 15 miesięcy. W miesiącu złożenia wniosku oboje rodzice byli aktywni zawodowo. ZUS przyzna świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” od 1 października 2025 r., czyli od miesiąca, w którym matka złożyła wniosek.  Świadczenie zostanie, więc przyznane na okres od 15. do 35. miesiąca życia dziecka.

Infor.pl
Kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r.
19 gru 2024

1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela wprowadza tzw. kasowy PIT. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań? 

Nie będzie podwyżek dla pracowników samorządowych? Rozmowy w sprawie wynagrodzeń zostały odroczone
19 gru 2024

Prace nad zmianą przepisów w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych zostały odroczone. Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych jest poza właściwością Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie
19 gru 2024

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

Tradycyjne zakupy świąteczne? Oczywiście na ostatnią chwilę
19 gru 2024

Sklepy już teraz przeżywają oblężenie, ale apogeum będzie tuż przed świętami. Tradycyjnie Polacy zakupy spożywcze zostawiają na ostatnią chwilę. Często prezentowe też. Można się szykować na spore kolejki.

Fundusze UE na innowacje 2025: platforma STEP zmienia strategię rozwoju technologii w Europie. Jakie korzyści dla firm w Polsce?
19 gru 2024

Platforma technologii strategicznych STEP to nowa inicjatywa unijna mająca na celu wzmocnienie konkurencyjności przemysłu UE poprzez wspieranie inwestycji w kluczowe technologie. Jej głównym celem jest mobilizacja środków finansowych na rozwój i produkcję technologii cyfrowych, deep-tech, czystych technologii oraz biotechnologii, co ma przyczynić się do zwiększenia suwerenności technologicznej wspólnoty. To ważny krok na drodze pobudzania innowacyjności, co również wpisuje się w główne tematy polskiej prezydencji w Radzie UE.

Ochrona zdrowia: podsumowanie 2024 r.
19 gru 2024

Ochrona zdrowia: podsumowanie 2024 r. Co zmieniło się w przeciągu ostatniego roku w ochronie zdrowia? Czy były jakieś pozytywne zmiany? Co z wynagrodzeniami w ochronie zdrowia? Zdaniem ekspertki BCC ds. systemu ochrony zdrowia Anny Janczewskiej, ochrona zdrowia w dalszym ciągu nie jest priorytetem rządu.

Nowy podatek od stycznia 2025 r.: Próg to 15 proc.
19 gru 2024

Nowy podatek, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku, ma objąć około 7 tys. firm. W przypadku gdy efektywna stawka okaże się mniejsza niż próg 15 proc., firma będzie musiała zapłacić podatek wyrównawczy.

Służebność drogi – komfort czy wyzwanie?
19 gru 2024

W dobie rosnącej urbanizacji i intensywnego rozwoju budownictwa coraz częściej spotykamy się z problemami prawnymi dotyczącymi użytkowania nieruchomości. Jednym z kluczowych zagadnień jest służebność drogi, która może być zarówno ułatwieniem dla właścicieli posesji, jak i źródłem konfliktów i komplikacji prawnych.

To już ostatni raz w 2024 r. Pewna grupa pracowników bardzo się cieszy!
19 gru 2024

To już ostatni raz w 2024 r. Pewna grupa pracowników bardzo się cieszy! Inni mniej. Ale jak będzie wyglądała sytuacja w 2025 r.? Wciąż czekamy na decyzję Prezydenta RP i jego podpis, w kwestii zmiany tej jednej z kluczowych ustaw dla polskiego prawa pracy.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!
19 gru 2024

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

pokaż więcej
Proszę czekać...