REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobroczynność na topie u Polaków. W grudniu dwóch na trzech myśli o potrzebie pomocy innym

Dobroczynność staje się potrzebą coraz większego grona Polaków - jedni pomagają okazjonalnie w grudniu, inni realizują taką potrzebę systemowo
Dobroczynność staje się potrzebą coraz większego grona Polaków - jedni pomagają okazjonalnie w grudniu, inni realizują taką potrzebę systemowo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowszy sondaż dobroczynności Fundacji Świętego Mikołaja pokazuje, że aż 65% Polaków myśli w grudniu o potrzebach innych ludzi, a dla 40% satysfakcja i radość są główną motywacją do niesienia pomocy innym. W rok liczba ta znacząco wzrosła.

Bo to aż o 9 pp. więcej niż w 2023 roku. Motywacja wskazująca na uczucia teraz wyraźnie przewyższyła motywacje wynikające z powinności i wychowania (34,2% oraz 33,2%).
Co trzeci Polak chciałby, żeby na świecie było mniej cierpienia, a także liczy na wsparcie, gdy sam znajdzie się w potrzebie. Również przekonania religijne skłaniają do spełniania dobrych uczynków (10,4%). Jednak to radość jest najczęściej wskazywaną odpowiedzią.

REKLAMA

Dobroczynność: coraz więcej osób ma potrzebę dzielenia się z innymi swoim czasem i pieniędzmi

REKLAMA

Mimo, że większość Polaków nie wierzy w Świętego Mikołaja, który zostawia prezenty pod choinką (prawie 60%), w grudniu każdy stara się być Świętym Mikołajem dla innych i dzielić się swoim czasem oraz pieniędzmi.
Obdarowujemy nie tylko własną rodzinę i bliskich, ale znajdujemy również czas na pomaganie potrzebującym.

Jak co roku Fundacja Świętego Mikołaja wspólnie z agencją badawczą IMAS International prowadzi z okazji Mikołajek sondaż na reprezentatywnej próbie Polaków, aby sprawdzić czy okres przedświąteczny motywuje nas do większej dobroczynności.
Jak wskazuje Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja, Polacy odkryli, że dobroczynność przynosi satysfakcję. Co więcej, coraz więcej osób decyduje się na regularne wspieranie organizacji pomocowych.

Coraz częściej wiemy, że mądre pomaganie to maraton, a nie sprint. W Fundacji Świętego Mikołaja wierzymy, że troska o drugiego człowieka i dzielenie się tym, co mamy, owocuje wzrostem poczucia odpowiedzialności za siebie nawzajem i pozytywnie wpływa na rozwój całego społeczeństwa – komentuje Antonina Grządkowska.
Od ponad 25 lat wspieramy dzieci i młodzież w potrzebie zarówno w Polsce, jak w i krajach objętych działaniami wojennymi. Jesteśmy dumni, że tak wiele osób wspiera nas i pomaga razem z nami” – dodaje wolontariuszka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Dobroczynność: Polacy Pomagają na różne sposoby

REKLAMA

Okres przedświąteczny jest co roku czasem wzmożonej aktywności pomocowej. Polacy wybierają bardzo różne sposoby pomagania w okresie Świąt Bożego Narodzenia – najwięcej osób przekazuje darowizny na cele charytatywne (34,3%) oraz kupuje produkty, z których dochód przedsiębiorstwo przeznacza na wsparcie potrzebujących (32,2%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz większą popularnością cieszy się także przekazywanie świątecznych prezentów osobom mniej zamożnym (11,1%) i uczestnictwo w akcjach charytatywnych organizowanych przez pracodawcę (9,6%). Tylko 5% respondentów zakłada zbiórki w mediach społecznościowych lub angażuje się w wolontariat, a więc wybiera najbardziej aktywne formy społecznego zaangażowania się przed Świętami.

Dobroczynność: wielu pomaga spontanicznie, ale rośnie liczba osób wspierających innych systemowo

Blisko połowa Polaków pomaga spontanicznie pod wpływem kampanii społecznych lub apeli o wsparcie (46,5%).
Okres Świąt jest dodatkowym impulsem do niesienia pomocy dla 13,4% ankietowanych. Cieszy spadek liczby osób, które wcale nie są zainteresowane wspieraniem innych (9,8%).

A najlepszą informacją płynącą z przeprowadzonego sondażu jest to, że z roku na rok przybywa Polaków pomagających systematycznie (19,9%). To właśnie wsparcie długofalowe ma największy sens. Regularne darowizny pozwalają organizacjom charytatywnym na konsekwentne prowadzenie programów pomocowych.

Wraz z rosnącym zaangażowaniem osób indywidualnych w pomaganie, coraz więcej przedsiębiorstw prywatnych także inicjuje akcje dobroczynne oraz wspiera podopiecznych organizacji charytatywnych. Okres przedświąteczny jest do tego najlepszym momentem.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent Warszawy R. Trzaskowski na pogrzebie Mariana Turskiego: żegnamy naszego przyjaciela, wybitny autorytet

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił 23 lutego 2025 r. podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Czy podatek katastralny wkrótce stanie się faktem? Rząd zaprzecza, ale eksperci naciskają

Ministerstwo Finansów uspokaja, że nie prowadzi prac nad podatkiem katastralnym, ale coraz więcej międzynarodowych instytucji sugeruje jego wprowadzenie. OECD i MFW rekomendują zmianę systemu opodatkowania nieruchomości, wskazując, że Polska powinna wzorować się na krajach zachodnich. Tymczasem minister rozwoju Krzysztof Paszyk nie wyklucza dyskusji na ten temat. Czy właściciele nieruchomości powinni się obawiać?

Student został skreślony z listy studentów, ale nie powiedział o tym w pracy. Co ze składkami do ZUS?

Student przedstawia pracodawcy zaświadczenie o statusie studenta. Podejmuje pracę na podstawie umowy zlecenia, ale w międzyczasie zostaje skreślony z listy studentów. Jak zapobiec takiej sytuacji, gdy kontrola statusu studenta opiera się głównie na dokumentach przedstawianych przez niego?

Z Sejmu: Zasiłek chorobowy. Na zwolnieniu lekarskim student nie uczestniczy w zajęciach na uczelni

REKLAMA

Kiedy i jak siać paprykę na rozsadę? Ile dni wschodzi papryka?

Papryka to ciepłolubne warzywo, które w polskim klimacie najlepiej uprawiać z rozsady. Samodzielne przygotowanie rozsady pozwala na wybór ulubionych odmian oraz kontrolę nad całym procesem uprawy. Aby cieszyć się obfitymi plonami, warto poznać kluczowe etapy: siew nasion, pikowanie oraz sadzenie młodych roślin w docelowe miejsce. Kiedy i jak siać paprykę na rozsadę? Ile wschodzi papryka? Sprawdź!

ZUS: Student zastępuje ubezpieczenie zdrowotne od rodziców ubezpieczeniem od pracodawcy albo z własnej firmy

Podstawowym sposobem korzystania przez studentów z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ jest przypisanie żaka do ubezpieczenia rodziców. W przypadku aktywności zarobkowej studenta (np. praca albo własna firma), ta podstawa ubezpieczenia wygasa. Jeżeli student nie zadbał o odnowienie ubezpieczenia po wygaśnięciu tego "od rodziców", to odbije się od drzwi przychodni albo lekarza. Mówiąc obrazowo "wyświetli się na czerwono" w systemie informatycznym z wykazem osób ubezpieczonych. Nie ma znaczenia, że ustawowo do 26 roku życia jest w praktyce ubezpieczony w NFZ.

MF podpowiada jak student rozlicza podatki za 2024 r. [F.A.Q.]

Będą zmiany w wypłacie czternastej emerytury 2025. Przez ten limit jedni pieniędzy dostaną mniej, inni nie dostaną wcale

Najpierw była waloryzacja, teraz na konta emerytów trafią trzynastki, potem zacznie się oczekiwanie na czternastki. Ten kolejny zastrzyk gotówki seniorzy otrzymają w drugiej połowie roku, ale już teraz niektórzy powinni się szykować na wielkie rozczarowanie. W porównaniu z rokiem 2024, jedni dostaną mniej pieniędzy, więcej będzie tych, którzy ich wcale nie dostaną. Wszystko przez ustawowe regulacje, które zdaniem ekspertów są niesprawiedliwe. Czy rząd wprowadzi zmiany? 

REKLAMA

KAS: Rozliczenie PIT za 2024 r. studenta i absolwenta [Pytania i odpowiedzi]

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 r. studenci i absolwenci (jak wszyscy inni podatnicy) składają zeznania roczne za 2024 r. KAS przypomina zasady rozliczania podatków dla osób korzystających z ulgi dla młodych (z uwagi na limit wieku 26 lat korzysta z niech większa część studentów).

Skarbówka bez litości lustruje bankowe konta Polaków. Chodzi o ten dokument. Kary mogą być gigantyczne

Czy darowizna może się okazać miną, na której wylatuje się w powietrze w urzędzie skarbowym? Przecież istnieje powszechne przekonanie, że krewnym można swobodnie przekazywać własny majątek. Ale fiskus, który bierze pod lupę bankowe konta Polaków, nie ma litości dla błędów formalnych. Tym, którzy nawet nieświadomie, rozminą się z przepisami, wlepia kary i to ogromne. 

REKLAMA