Prosty sposób na sprawdzenie, czy przysługuje Ci renta wdowia. Nie musisz wychodzić z domu
REKLAMA
REKLAMA
- Ankieta ZUS dotycząca prawa do renty wdowiej
- Renta wdowia 2025: kto dostanie świadczenie z ZUS?
- Ile będzie wynosiła renta wdowia z ZUS?
W ankiecie ZUS dotyczącej renty wdowiej wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, by ustalić, czy będzie można pobierać łączone świadczenia: własną emeryturę/rentę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Ankieta dostępna jest na www.zus.pl: https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia.
REKLAMA
Ankieta ZUS dotycząca prawa do renty wdowiej
ZUS wyjaśnia, że "renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. emerytura własna). Żebyśmy mogli wypłacić Ci rentę wdowią, musisz spełnić łącznie kilka warunków. Jeśli nie spełniasz chociaż jednego z nich, nie możesz skorzystać z prawa do łączenia świadczeń. Aby się przekonać, czy je spełniasz, odpowiedz na pytania.
- Jeśli odpowiesz „nie” na pierwsze pytanie, nie przejdziesz dalej. Aby otrzymać rentę wdowią, musisz mieć prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno musi być rentą rodzinną.
- Ankieta zawiera 7 pytań, w tym dwa pytania dotyczą jednego warunku – wieku emerytalnego, który jest różny dla kobiet i mężczyzn. Przeczytaj więcej wyjaśnień o prawie do renty wdowiej.
- Twoja odpowiedź na ostatnie pytanie decyduje o tym, czy ZUS będzie mógł wypłacić Ci świadczenie wraz z rentą rodzinną.
- Suma świadczeń wypłacanych z rentą rodzinną nie może być wyższa niż trzykrotność emerytury minimalnej. Jeżeli jedno ze świadczeń, które pobierasz, jest wyższe niż trzykrotność emerytury minimalnej, to nie masz prawa do połączonych świadczeń i jeśli złożysz wniosek, dostaniesz decyzję odmowną".
Renta wdowia 2025: kto dostanie świadczenie z ZUS?
REKLAMA
ZUS przypomina, że dotychczas wdowy i wdowcy mogli pobierać jedno świadczenie. Wyższe lub wybrane z dwóch dostępnych opcji: rentę rodzinną lub własne świadczenie, jak np. emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy czy emerytura rolnicza. Natomiast od początku 2025 roku mogą wybrać, czy otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie.
Natomiast od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone z 15 do 25 proc. ZUS zaznacza, że ten wybór będą mieli też uprawnieni do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Ile będzie wynosiła renta wdowia z ZUS?
Wysokość renty wdowiej, czyli sumy świadczeń w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do limitu wliczane są również świadczenia z instytucji zagranicznych i inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu będzie wyższa od trzykrotności najniższej emerytury, świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia.
Prawo do świadczenia ZUS przyzna od miesiąca, w którym wpłynie wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Osoby, które mają prawo do renty rodzinnej i do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o połączenie świadczeń z rentą rodzinną. Jeśli chcą złożyć elektroniczny wniosek o "rentę wdowią", a nie mają konta na PUE/eZUS, pracownik pomoże je założyć.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.