Kiedy cyfrowa legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Kiedy cyfrowa legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel? / shutterstock

Krwiodawcy dopytują kiedy nastąpi wdrożenie legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel. Resort zdrowia wskazuje, że w tym momencie nie jest to możliwe i wyjaśnia, że dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji systemów informatycznych.

Dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji projektu e-Krew z innymi systemami informatycznymi. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że system e-Krew ma być rozwijany i wdrażany w kolejnych jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi oraz uzupełniany o kolejne funkcjonalności umożliwiające również migracje danych.

Kiedy legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?

"Polki i Polacy solidaryzują się z osobami potrzebującymi. Jednym z wymiarów tego jest krwiodawstwo, gdzie nie tylko na wezwanie, ale także z własnej inicjatywy oddają krew, aby ratować życie. Trzeba być wszystkim za to wdzięcznym, ale zarazem dbać o rozwój tej szlachetnej inicjatywy. Formą wsparcia krwiodawców mogłyby być różnego rodzaju zniżki na usługi publiczne świadczone przez państwo lub samorządy. Aby takie zniżki udzielić należy wcześniej wprowadzić do obrotu prawnego dokument potwierdzający fakt bycia krwiodawcą np. legitymację, która w dobie nowoczesnych technologii powinna być dostępna w aplikacji mObywatel" - pisze poseł Bartosz Romowicz w interpelacji do ministra cyfryzacji i ministra zdrowia.

Prosi też o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy minister zdrowia uznaje konieczność wprowadzenia legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel i czy zwrócił się z takim wnioskiem do ministra cyfryzacji?
  2. Czy w Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad wprowadzeniem legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel? Jeśli tak, to kiedy proces ten zakończy się, a jeśli nie, to z czyjej inicjatywy taki proces może rozpocząć się?

Co jest potrzebne do wdrożenia legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel?

Resort cyfryzacji wskazał, że odpowiedź na pierwsze pytanie pozostaje poza właściwością Ministra Cyfryzacji, ponieważ właścicielem biznesowym usługi jest Minister Zdrowia. "Jeśli chodzi o uwarunkowania techniczne - do wdrożenia legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel niezbędne jest w pierwszej kolejności wdrożenie rejestru centralnego, z którego mogą być pobrane dane" - napisał minister.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazał, ze prowadziło rozmowy z Ministerstwem Zdrowia i Centrum eZdrowia na temat możliwości wdrożenia legitymacji honorowego dawcy krwi. Jednak na tę chwilę, według wiedzy MC, Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi rejestru centralnego, który gromadziłby wymagane informacje z tego zakresu, co uniemożliwia podjęcie kolejnych kroków w tym obszarze. Ministerstwo Cyfryzacji jest otwarte i gotowe do współpracy w zakresie tej inicjatywy oraz innych wdrożeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji projektu e-Krew z innymi systemami informatycznymi

Natomiast ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że "zgodnie z art. 6 ustawy o publicznej służbie krwi dawcy krwi po oddaniu odpowiedniej ilości krwi i składników przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” stopnia III, II i I. Na mocy ust. 6 ww. art. odznaki wraz z legitymacją wydaje Polski Czerwony Krzyż na podstawie danych, przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki, o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej. Zgodnie z ust. 7 Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji ww. zadania, prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów".

"Powyższe informacje, tj. ewidencja wydanych odznak, legitymacji oraz duplikatów, jak również dane potwierdzające osiągniecie odpowiedniego litrażu krwi i jej składników nie są w pełni zdigitalizowane, a dane są rozproszone i często nadal prowadzone w formie papierowych kartotek przez poszczególne Oddziały Rejonowe Polskiego Czerwonego Krzyża. W związku z tym, szereg informacji o charakterze historycznym, określających uprawnienia Krwiodawców takie jak np. ilość oddanej krwi pełnej, czy lista legitymacji oraz odznak HDK nie posiada postaci elektronicznej. Wobec tego, w tym momencie, nie jest możliwe ich udostępnienie i rozszerzenie funkcjonalności aplikacji mObywatel o legitymację „Honorowego Dawcy Krwi” oraz „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, bez uprzedniego przetworzenia na formę elektroniczną i migrowania do odpowiedniego systemu informatycznego" - wskazuje resort zdrowia.

Mając jednak na uwadze powyższe ministerstwo informuje, iż "realizowany jest projekt „e-Krew – informatyzacja publicznej służby krwi oraz rozwoju nadzoru nad krwiolecznictwem”, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 2.1 − Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych, którego jedną z funkcjonalności jest oddana i udostępniona usługa elektroniczna „zgoda na przekazanie danych z wnioskiem o odznakę do PCK”. Należy również pamiętać, że dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji projektu e-Krew z innymi systemami informatycznymi, które pozostają w obszarze kompetencji Centralnego Ośrodka Informatyki nadzorowanego przez ministra właściwego ds. informatyzacji. Tym niemniej należy podkreślić, że system e-Krew ma być rozwijany i wdrażany w kolejnych jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi oraz uzupełniany o kolejne funkcjonalności umożliwiające również migracje danych".

Infor.pl
Cyberprzestępcy polują na nasze pieniądze i dane. Dzięki tym zasadom można uniknąć cyberzagrożeń
12 gru 2024

Wcześniej czy później każdy spotka się z próbą cyberprzestępstwa. Cyberprzestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby, żeby wyłudzić pieniądze i dane. Niestety, sposób postępowania w podejrzanej sytuacji nie jest oczywisty. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia kilka sposobów, jak uniknąć cyberzagrożeń, a nawet pomóc z nimi walczyć - pomoże w tym aplikacja mObywatel.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r.
12 gru 2024

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r. Czym jest zasiłek wyrównawczy? Komu przysługuje? Ile wynosi? Kiedy przysługuje z ubezpieczenia wypadkowego, a w jakich przypadkach przysługuje z ubezpieczenia chorobowego?

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?
12 gru 2024

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Webinar: Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025 + certyfikat gwarantowany
12 gru 2024

Webinar „Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025” poprowadzi Mirosław Siwiński, doradca podatkowy i radca prawny, ekspert INFORAKADEMII. Uczestnicy dowiedzą się, jakie korzyści, ale również ryzyka niesie ze sobą wykorzystywanie w organizacji rozwiązań wspomaganych sztuczną inteligencją. Ekspert podsumuje także obowiązki, o których pracodawcy powinni pamiętać w 2025 roku. Uczestnicy otrzymają imienny certyfikat i dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Polski podatnik wygrywa z fiskusem: Emiracki adres bez certyfikatu wystarczy
12 gru 2024

Polak mieszkający na stałe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie musi potwierdzać adresu lokalnym certyfikatem rezydencji, aby unikać opodatkowania globalnych dochodów w Polsce. Dyrektor KIS wydał przełomową interpretację na korzyść podatnika.

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!
12 gru 2024

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

Fiskus przesłuchuje, kreuje dowody, pisze protokół … co się może zdarzyć? Oto dlaczego warto mieć przy sobie doradcę podatkowego w czasie kontroli podatkowej, celno-skarbowej, czy postępowania podatkowego
12 gru 2024

Niedawno w prasie i mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja odnośnie skutków niezapewnienia obecności obrońcy przy różnego rodzaju czynności z udziałem podejrzanego w postępowaniu karnym. Waga udziału obrońcy dla zapewnienia praw osoby tylko podejrzanej, a tym bardziej już oskarżonej jest oczywistej nawet dla laików. To z czego jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że obecność zawodowego pełnomocnika może mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]
12 gru 2024

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 r. i 2026 r.
12 gru 2024

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 r. i 2026 r. Osoby ubezpieczone, które po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w dalszym ciągu są niezdolne do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi? Kiedy należy złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Jaka stawka VAT przy sprzedaży dzieł sztuki, jeśli przy imporcie naliczono stawkę 8 proc.? Wyjaśnienia MF w związku ze zmianami od 1 stycznia 2025 r.
12 gru 2024

Stawka VAT od dzieł sztuki. Ministerstwo Finansów poinformowało, że z uwagi na to, że w Polsce i import dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT w wysokości 8 proc., to sprzedaż tych towarów powinna być objęta podstawową stawką podatku.

pokaż więcej
Proszę czekać...