REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy cyfrowa legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?

Kiedy cyfrowa legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?
Kiedy cyfrowa legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krwiodawcy dopytują kiedy nastąpi wdrożenie legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel. Resort zdrowia wskazuje, że w tym momencie nie jest to możliwe i wyjaśnia, że dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji systemów informatycznych.

Dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji projektu e-Krew z innymi systemami informatycznymi. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że system e-Krew ma być rozwijany i wdrażany w kolejnych jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi oraz uzupełniany o kolejne funkcjonalności umożliwiające również migracje danych.

REKLAMA

Kiedy legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?

"Polki i Polacy solidaryzują się z osobami potrzebującymi. Jednym z wymiarów tego jest krwiodawstwo, gdzie nie tylko na wezwanie, ale także z własnej inicjatywy oddają krew, aby ratować życie. Trzeba być wszystkim za to wdzięcznym, ale zarazem dbać o rozwój tej szlachetnej inicjatywy. Formą wsparcia krwiodawców mogłyby być różnego rodzaju zniżki na usługi publiczne świadczone przez państwo lub samorządy. Aby takie zniżki udzielić należy wcześniej wprowadzić do obrotu prawnego dokument potwierdzający fakt bycia krwiodawcą np. legitymację, która w dobie nowoczesnych technologii powinna być dostępna w aplikacji mObywatel" - pisze poseł Bartosz Romowicz w interpelacji do ministra cyfryzacji i ministra zdrowia.

Prosi też o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy minister zdrowia uznaje konieczność wprowadzenia legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel i czy zwrócił się z takim wnioskiem do ministra cyfryzacji?
  2. Czy w Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad wprowadzeniem legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel? Jeśli tak, to kiedy proces ten zakończy się, a jeśli nie, to z czyjej inicjatywy taki proces może rozpocząć się?

Co jest potrzebne do wdrożenia legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel?

REKLAMA

Resort cyfryzacji wskazał, że odpowiedź na pierwsze pytanie pozostaje poza właściwością Ministra Cyfryzacji, ponieważ właścicielem biznesowym usługi jest Minister Zdrowia. "Jeśli chodzi o uwarunkowania techniczne - do wdrożenia legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel niezbędne jest w pierwszej kolejności wdrożenie rejestru centralnego, z którego mogą być pobrane dane" - napisał minister.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazał, ze prowadziło rozmowy z Ministerstwem Zdrowia i Centrum eZdrowia na temat możliwości wdrożenia legitymacji honorowego dawcy krwi. Jednak na tę chwilę, według wiedzy MC, Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi rejestru centralnego, który gromadziłby wymagane informacje z tego zakresu, co uniemożliwia podjęcie kolejnych kroków w tym obszarze. Ministerstwo Cyfryzacji jest otwarte i gotowe do współpracy w zakresie tej inicjatywy oraz innych wdrożeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji projektu e-Krew z innymi systemami informatycznymi

REKLAMA

Natomiast ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że "zgodnie z art. 6 ustawy o publicznej służbie krwi dawcy krwi po oddaniu odpowiedniej ilości krwi i składników przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” stopnia III, II i I. Na mocy ust. 6 ww. art. odznaki wraz z legitymacją wydaje Polski Czerwony Krzyż na podstawie danych, przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki, o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej. Zgodnie z ust. 7 Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji ww. zadania, prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów".

"Powyższe informacje, tj. ewidencja wydanych odznak, legitymacji oraz duplikatów, jak również dane potwierdzające osiągniecie odpowiedniego litrażu krwi i jej składników nie są w pełni zdigitalizowane, a dane są rozproszone i często nadal prowadzone w formie papierowych kartotek przez poszczególne Oddziały Rejonowe Polskiego Czerwonego Krzyża. W związku z tym, szereg informacji o charakterze historycznym, określających uprawnienia Krwiodawców takie jak np. ilość oddanej krwi pełnej, czy lista legitymacji oraz odznak HDK nie posiada postaci elektronicznej. Wobec tego, w tym momencie, nie jest możliwe ich udostępnienie i rozszerzenie funkcjonalności aplikacji mObywatel o legitymację „Honorowego Dawcy Krwi” oraz „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, bez uprzedniego przetworzenia na formę elektroniczną i migrowania do odpowiedniego systemu informatycznego" - wskazuje resort zdrowia.

Mając jednak na uwadze powyższe ministerstwo informuje, iż "realizowany jest projekt „e-Krew – informatyzacja publicznej służby krwi oraz rozwoju nadzoru nad krwiolecznictwem”, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 2.1 − Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych, którego jedną z funkcjonalności jest oddana i udostępniona usługa elektroniczna „zgoda na przekazanie danych z wnioskiem o odznakę do PCK”. Należy również pamiętać, że dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji projektu e-Krew z innymi systemami informatycznymi, które pozostają w obszarze kompetencji Centralnego Ośrodka Informatyki nadzorowanego przez ministra właściwego ds. informatyzacji. Tym niemniej należy podkreślić, że system e-Krew ma być rozwijany i wdrażany w kolejnych jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi oraz uzupełniany o kolejne funkcjonalności umożliwiające również migracje danych".

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy zasiłek z MOPS dla osoby niepełnosprawnej? [Wyrok NSA]

Jak podkreśl Naczelny Sąd Administracyjny, zasiłek stały z pomocy społecznej nie może objąć okresu przed złożeniem wniosku o to świadczenie. Sąd przypomniał też o ważnej zasadzie, dotyczącej osoby z niepełnosprawnością, która ubiegając się o zasiłek, nie posiada jeszcze wymaganego orzeczenia.

Brak publikacji wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Komisja Wenecka uważa, że wszystkie orzeczenia TK powinny być publikowane [Opinia prawna]

W artykule przedstawiamy opinię prawną dr Andrzeja Hańderka, radcy prawnego o skutkach opinii Komisji Weneckiej w sprawie niepublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Jest to wielki problem dla Emerytów, którzy na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. chcą załatwić przeliczeniu (na wyższe) swoich emerytur oraz otrzymać wyrównania poniesionych strat.

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

Co z lekcjami religii w roku szkolnym 2025/2026? Zakończyły się konsultacje. MEN mówi o braku konsensusu. Kluczowy jest dobrostan uczniów

Resort edukacji dąży do zapewnienia większej elastyczności przy organizowania nauki religii w szkołach i przedszkolach. Skupia się również na dobrostanie uczniów. Nie udało się jednak osiągnąć konsensusu ze stroną kościelną. Zmiany, nad którymi toczą się prace, mają zacząć obowiązywać od września 2025 roku.

REKLAMA

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapała

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

REKLAMA

Jesteś w okresie wypowiedzenia? Te pieniądze ci się należą. Pracodawcy często odmawiają, ale to niezgodne z prawem. Sprawdź, co zrobić

Czy w okresie wypowiedzenia nadal jest się pracownikiem? Pracodawcy często zapominają o tym, że tak i odmawiają osobom, z którymi w najbliższym czasie zakończą współpracę, wypłaty należnych świadczeń. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem.

Kiedy cyfrowa legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?

Krwiodawcy dopytują kiedy nastąpi wdrożenie legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel. Resort zdrowia wskazuje, że w tym momencie nie jest to możliwe i wyjaśnia, że dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji systemów informatycznych.

REKLAMA