REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy cyfrowa legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kiedy cyfrowa legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?
Kiedy cyfrowa legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krwiodawcy dopytują kiedy nastąpi wdrożenie legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel. Resort zdrowia wskazuje, że w tym momencie nie jest to możliwe i wyjaśnia, że dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji systemów informatycznych.

Dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji projektu e-Krew z innymi systemami informatycznymi. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że system e-Krew ma być rozwijany i wdrażany w kolejnych jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi oraz uzupełniany o kolejne funkcjonalności umożliwiające również migracje danych.

REKLAMA

Kiedy legitymacja krwiodawcy w aplikacji mObywatel?

"Polki i Polacy solidaryzują się z osobami potrzebującymi. Jednym z wymiarów tego jest krwiodawstwo, gdzie nie tylko na wezwanie, ale także z własnej inicjatywy oddają krew, aby ratować życie. Trzeba być wszystkim za to wdzięcznym, ale zarazem dbać o rozwój tej szlachetnej inicjatywy. Formą wsparcia krwiodawców mogłyby być różnego rodzaju zniżki na usługi publiczne świadczone przez państwo lub samorządy. Aby takie zniżki udzielić należy wcześniej wprowadzić do obrotu prawnego dokument potwierdzający fakt bycia krwiodawcą np. legitymację, która w dobie nowoczesnych technologii powinna być dostępna w aplikacji mObywatel" - pisze poseł Bartosz Romowicz w interpelacji do ministra cyfryzacji i ministra zdrowia.

Prosi też o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy minister zdrowia uznaje konieczność wprowadzenia legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel i czy zwrócił się z takim wnioskiem do ministra cyfryzacji?
  2. Czy w Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad wprowadzeniem legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel? Jeśli tak, to kiedy proces ten zakończy się, a jeśli nie, to z czyjej inicjatywy taki proces może rozpocząć się?

Co jest potrzebne do wdrożenia legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel?

REKLAMA

Resort cyfryzacji wskazał, że odpowiedź na pierwsze pytanie pozostaje poza właściwością Ministra Cyfryzacji, ponieważ właścicielem biznesowym usługi jest Minister Zdrowia. "Jeśli chodzi o uwarunkowania techniczne - do wdrożenia legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel niezbędne jest w pierwszej kolejności wdrożenie rejestru centralnego, z którego mogą być pobrane dane" - napisał minister.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazał, ze prowadziło rozmowy z Ministerstwem Zdrowia i Centrum eZdrowia na temat możliwości wdrożenia legitymacji honorowego dawcy krwi. Jednak na tę chwilę, według wiedzy MC, Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi rejestru centralnego, który gromadziłby wymagane informacje z tego zakresu, co uniemożliwia podjęcie kolejnych kroków w tym obszarze. Ministerstwo Cyfryzacji jest otwarte i gotowe do współpracy w zakresie tej inicjatywy oraz innych wdrożeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji projektu e-Krew z innymi systemami informatycznymi

REKLAMA

Natomiast ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że "zgodnie z art. 6 ustawy o publicznej służbie krwi dawcy krwi po oddaniu odpowiedniej ilości krwi i składników przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” stopnia III, II i I. Na mocy ust. 6 ww. art. odznaki wraz z legitymacją wydaje Polski Czerwony Krzyż na podstawie danych, przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki, o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej. Zgodnie z ust. 7 Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji ww. zadania, prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów".

"Powyższe informacje, tj. ewidencja wydanych odznak, legitymacji oraz duplikatów, jak również dane potwierdzające osiągniecie odpowiedniego litrażu krwi i jej składników nie są w pełni zdigitalizowane, a dane są rozproszone i często nadal prowadzone w formie papierowych kartotek przez poszczególne Oddziały Rejonowe Polskiego Czerwonego Krzyża. W związku z tym, szereg informacji o charakterze historycznym, określających uprawnienia Krwiodawców takie jak np. ilość oddanej krwi pełnej, czy lista legitymacji oraz odznak HDK nie posiada postaci elektronicznej. Wobec tego, w tym momencie, nie jest możliwe ich udostępnienie i rozszerzenie funkcjonalności aplikacji mObywatel o legitymację „Honorowego Dawcy Krwi” oraz „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, bez uprzedniego przetworzenia na formę elektroniczną i migrowania do odpowiedniego systemu informatycznego" - wskazuje resort zdrowia.

Mając jednak na uwadze powyższe ministerstwo informuje, iż "realizowany jest projekt „e-Krew – informatyzacja publicznej służby krwi oraz rozwoju nadzoru nad krwiolecznictwem”, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 2.1 − Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych, którego jedną z funkcjonalności jest oddana i udostępniona usługa elektroniczna „zgoda na przekazanie danych z wnioskiem o odznakę do PCK”. Należy również pamiętać, że dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji projektu e-Krew z innymi systemami informatycznymi, które pozostają w obszarze kompetencji Centralnego Ośrodka Informatyki nadzorowanego przez ministra właściwego ds. informatyzacji. Tym niemniej należy podkreślić, że system e-Krew ma być rozwijany i wdrażany w kolejnych jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi oraz uzupełniany o kolejne funkcjonalności umożliwiające również migracje danych".

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja płacowa w całej UE od 2026 roku. Pracodawcy będą musieli ujawniać kwoty wynagrodzenia pracownikom i kandydatom do pracy

Wynagrodzenia przestaną być tematem tabu. Od czerwca 2026 roku pracodawcy będą mieli obowiązek ujawniania informacji o płacach, zarówno kandydatom do pracy, jak i zatrudnionym pracownikom. Czy to koniec nierówności i początek nowego rozdania na rynku pracy?

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

REKLAMA

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

25 kwietnia 2025: jutro zakończenie roku szkolnego maturzystów. Kiedy pierwsze matury? Harmonogram [Tabela]

Już jutro w piątek 25 kwietnia 2025 r. jest zakończenie roku szkolnego dla maturzystów. Kończą szkołę 2 miesiące wcześniej od reszty uczniów szkół średnich (27 czerwca 2025 r.). Kiedy zaczynają się pierwsze egzaminy maturalne? Harmonogram matur ustnych i pisemnych w tabeli podaje CKE.

Szybka powtórka przed maturą z polskiego. Sprawdź, czy zdasz [QUIZ]
Już niedługo maturzyści będą zdawać egzamin z języka polskiego. W tym quizie można sprawdzić swoją wiedzę z tego przedmiotu. To co? Zaczynamy?
Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

REKLAMA

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Liczba ludności Polski na koniec I kwartału 2025 r. spadła o - podał GUS.

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki?

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki? Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172). Projekt jest po uzgodnieniach, opiniowaniu i konsultacjach publicznych. Projekt uwzględnia m.in. uwagi samorządowców w zakresie wyodrębnienia nowej podgrupy w ramach stanowiska marszałka województwa – marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców.

REKLAMA