REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na termomodernizację, zawieszony program czyste powietrze, co teraz z dofinansowaniem - czy przepadnie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Najpierw zabrakło pieniędzy na wypłatę dotacji, teraz program Czyste Powietrze został zawieszony, co z pieniędzmi dla gospodarstw domowych
Najpierw zabrakło pieniędzy na wypłatę dotacji, teraz program Czyste Powietrze został zawieszony, co z pieniędzmi dla gospodarstw domowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponosisz wydatki na ocieplenie lub wymianę pieca na ekologiczny i w kalkulacji uwzględniłeś dotację z programu Czyste Powietrze, teraz robisz to na własne ryzyko. Co prawda program ma być wznowiony na wiosnę, ale na zupełnie nowych zasadach, które w tej chwili są wielką niewiadomą. Może więc się okazać, że całą swoją inwesrycję pro- ekologiczną przyjdzie ci pokryć z własnych środków.

REKLAMA

Na dotację można liczyć tylko z programu Mój Prąd, ale i tam niedawno zmieniono zasady - by dostać pieniądze trzeba dodatkowo zainwestować w magazyn ciepła lub energii. To zwiększa koszty i każde na nowo wyliczyć opłacalności się przedsięwzięcia - może się okazać, że nawet z dotacją zwróci się ona za trzydzieści lat albo i później.

REKLAMA

Trwa zamieszanie z programem Czyste Powietrze. Przez lata rodziny przywykły, że wymiana pieca czy okien lub inna nawet drobna termomodernizacja daje prawo do dofinansowania. Teraz nagle 28 listopada program został zawieszony, a przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wstrzymane.

Historia się powtarza. Przed rokiem wstrzymano wypłatę pieniędzy należnych na podstawie dokonanych już inwestycji przez gospodarstwa domowe i złożonych wniosków - nagle na Czyste Powietrze zabrakło pieniędzy. Z poślizgiem realizowano zaległości, a teraz po prostu - przed petentami okienko zamknięto z trzaskiem!
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - NFOŚiGW, koordynator programu Czyste Powietrze zapewnia, że wszystkie złożone wnioski zostaną rozpatrzone, a niezłożone – będą mogły być złożone wiosną gdy Czyste Powietrze wystartuje na nowo, ale ani w pierwszym ani w drugim przypadku nie jest to równoznaczne z gwarancją zwrotu przynajmniej części wydatków.

Teraz termomodernizacja wyłącznie na własny koszt - zwrot nawet części wydatków z programu Czyste Powietrze jest niepewny

REKLAMA

Te, które już są złożone, będą surowiej weryfikowane niż do tej pory.
Odłożone na czas po restarcie – rozpatrywane będą według całkiem nowych, obecnie zupełnie nieznanych kryteriów.
To może skutecznie zniechęcać do inwestycji ograniczających smog – niską emisję generowaną przez kopciuchy oraz wszelkich przedsięwzięć mających chronić domy i mieszkania przed utratą ciepła.

Oczywiście NFOŚiGW ma swoje racje: chce ukrócić nadużycia i zracjonalizować wydatkowanie publicznych pieniędzy, ale sposób w jaki tego dokonuje – bez uprzedzenia, nie mówić już o zachowaniu praw nabytych – bo deklaracja rozpatrzenia wniosków według nieznanych kryteriów to nie to samo – jest absolutnie szokujący i rujnujący zaufanie do sztandarowego programu ekologicznego, realizowanego oraz cieszącego się poparciem społecznym przez lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wstrzymany program Czyste Powietrze: co ze złożonymi wnioskami i zaległościami w wypłatach dotacji?

NDOŚiGW odpowiada tak:
Nabór wniosków w programie prowadzony jest wyłącznie w ramach limitów środków zagwarantowanych w budżecie programu, co oznacza, że dla przyjętych wniosków, które zostaną pozytywnie ocenione i zawartych już umów, które czekają na wpłatę środków, wszystkie wypłaty zostaną zrealizowane.

Wstrzymany program Czyste Powietrze: co z osobami, które zrealizowały inwestycje i nie złożyły jeszcze wniosku?

Te osoby będą miały możliwość złożenia wniosku na nowych zasadach programu Czyste Powietrze, po ogłoszeniu naboru, który jest planowany w 2025 r. – odpowiada NFOŚiGW.
Wtedy też uruchomiony zostanie nowy ogólnopolski system operatorów w programie Czyste Powietrze
Nowy ogólnopolski program operatorski, w który będą zaangażowane gminy, to element reformy programu Czyste Powietrze, którego nowe zasady zaczną obowiązywać w 2025 r. System operatorski, przygotowywany dla najuboższych gospodarstw domowych, będzie chronił Polki i Polaków przed naciągaczami i nieuczciwymi praktykami wykonawców – zapewnia NFOŚiGW.

Zapowiadane przez NDOŚiGW kluczowe reformy w nowym Czystym Powietrzu to przede wszystkim:

  • Obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy,
  • Limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów, czyli koniec z drzwiami za 20–40 tys. zł,
  • Dotacja dla rzeczywiście najuboższych, czyli dodatkowe warunki „wejścia” do najwyższego poziomu dofinansowania, koniec z przepisywaniem budynku „na wnuczka” – beneficjent będzie musiał wykazać własność lub współwłasność budynku/lokalu przez określony czas przed złożeniem wniosku o dofinansowanie,
  • Koniec z wymianą dwóch okien w budynku, będziemy wymagać uzyskania określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji,
  • Zwiększymy liczbę kontroli na miejscu, będziemy mieli oko na firmy, które przyłapiemy na nieuprawnionym działaniu.
  • W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy wspierające gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie. W dalszych planach jest też lista rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm.

Uprościmy proces pozyskania finansowania, by łatwiej można było skorzystać ze wsparcia. Przyspieszymy też obsługę wniosków i rozliczenie, by szybciej pieniądze trafiały na konta Polek i Polaków. Dzięki reformie, nowe „Czyste Powietrze” będzie kontynuowane na lepszych, zdrowych zasadach, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie – podsumowuje zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Robert Gajda.

Dlaczego program Czyste Powietrze został zawieszony: zabezpieczenie gospodarstw domowych przed nadużyciami

Nadużycia w ocenie NFOŚiGW są na tak wielką skalę, że przybrały rozmiar patologii.
Likwidacja powyższych patologii i nadużyć zdaniem reformatorów nie była możliwa bez zawieszenia programu i zmiany reguł gry.

Rusza pierwsza duża modernizacja programu Czyste Powietrze po sześciu latach od jego powstania. Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków - zapewnia NFOŚiGW.

Chcemy położyć kres nadużyciom w programie Czyste Powietrze. Przeprowadziliśmy wzmożone kontrole, skutki nieprawidłowości to oddawane dotacje (wraz z odsetkami) lub zmniejszenie dofinansowania. Trzeba skończyć ze 100procentowym dofinansowaniem na kilka domów, z wielokrotnym zawyżaniem rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, z wymuszaniem pełnomocnictwa, na podstawie którego firmy dostawały zaliczkę na swój rachunek, znikały z rynku, a cała odpowiedzialność spadała na nieświadomego beneficjenta – wyjaśnia Robert Gajda.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Zarabiasz na stakingu? Uwaga – skarbówka też chce swój kawałek tortu! [Analiza najnowszych interpretacji]

Coraz więcej Polaków zarabia na stakingu kryptowalut, ale czy otrzymanie nagrody w formie tokenów oznacza obowiązek zapłaty podatku? Sprawa wcale nie jest jasna – organy podatkowe i sądy prezentują skrajnie odmienne stanowiska. Sprawdzamy, kto ma rację, jakie są ryzyka i co mówią przepisy w innych krajach.

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

mLegitymacja zapewnia emerytowi dostęp do ulg, zniżek i świadczeń zdrowotnych. Czy ZUS wydaje legitymację plastikową?

Dzięki mLegitymacji emeryci i renciści mogą potwierdzać swoje uprawnienia oraz korzystać z ulg i zniżek za pomocą własnego urządzenia mobilnego, np. smartfona. ZUS dla nowych świadczeniobiorców wydaje ją automatycznie, wystarczy pobrać ją z aplikacji mObywatel.

REKLAMA

Nawet 160 tys. zł dofinansowania do zakupu mieszkania z budżetu państwa [ogłoszono nowe, wyższe kwoty wsparcia w ramach programu]. Wnioski można składać do 31 grudnia 2025 r. lub do wyczerpania budżetu

PFRON prowadzi ciągły nabór wniosków w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie kosztów zakupu nowego mieszkania, jeżeli beneficjent zdecyduje się na sprzedaż posiadanej nieruchomość. Program kierowany jest do osób z niepełnosprawnościami i ma na celu pomoc w usuwaniu barier architektonicznych, przez które osoby niepełnosprawne nie mogą same opuszczać własnego mieszkania lub domu. Wysokość dofinansowania, które może uzyskać, zależy od lokalizacji, w której nabywane jest mieszkanie i aktualnie może opiewać nawet na 160 588 zł.

Wielkanoc 2025. Inflacja poniżej 5 procent, ale za święta zapłacimy dużo więcej niż rok temu. Co z wielkanocnego stołu drożeje najbardziej

200-300 zł na osobę, tyle na potrawy na wielkanocny stół przeznaczy najwięcej polskich rodzin. To kwota porównywalna z ubiegłoroczną. Ponieważ jednak żywność wciąż drożeje ponad inflację, oznacza to, że celebracja tegorocznej Wielkanocy będzie skromniejsza, a rodziny rezygnują z wielu wydatków.

312 zł co miesiąc dodatku do prądu. Pomoc jest dostępna bez względu na dochód

Dodatek do prądu, czyli ryczałt energetyczny, wynoszący teraz 312,71 zł co miesiąc, to specjalne świadczeniem, które przysługuje emerytom i rencistom spełniającym określone warunki. Jest on dedykowany kombatantom, osobom represjonowanym oraz ich rodzinom. Obejmuje zarówno osoby bezpośrednio dotknięte przez trudne warunki pracy w czasie wojny i w okresie powojennym, jak i wdowy oraz wdowców po takich osobach.

Pora na bon senioralny: wartość maksymalnie 2 150 zł, ale świadczenie rozliczane w godzinach opieki – co to znaczy, na co te pieniądze

Czy bon senioralny obejmie wszystkie potrzebujące rodziny i czy w ogóle jest możliwe, aby znaleźli się pracujący w Polsce opiekunowie, których na ten moment brakuje ponad 20 tysięcy? Na razie wszyscy czekają by projekt rządowy zamienił się w ustawę, a przepisy o bonie senioralnym weszły w życie, bo czasu do ich wdrożenia jest coraz mniej.

REKLAMA

Teraz surowe kary za brak meldunku. Zameldowania w terminie powinny szczególnie pilnować osoby zamożne, dlaczego

Brak zameldowania na pobyt stały lub czasowy to wykroczenie. Kodeks wykroczeń przewiduje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego różne kary. Jedną z nich jest kara grzywny – przy czym nietypowo jej wysokość nie jest z góry ustalona, ale uzależniona od statusu majątkowego osoby dopuszczającej się wykroczenia.

Tak ZUS rozprawia się wnioskami o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Te praktyki budzą wątpliwości

Odporności psychicznej i desperacji potrzeba do tego, żeby uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawo do renty chorobowej, uważa Anna Maria Dukat, ekspertka BCC do spraw niepełnosprawności i polityki senioralnej. - Niestety, orzecznictwo zdolności do pracy przez lekarzy orzeczników ZUS budzi ogrom wątpliwości. Często jest określane cudownym ozdrowieniem pacjenta. Dlatego wiele osób dochodzi swoich praw na drodze sądowej – stwierdza ekspertka z BCC. W ten sposób Dukat komentuje dane, z których wynika, że blisko co trzeci wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy jest przez Zakład odrzucany.

REKLAMA