Ile wyniesie 13. emerytura w 2025 roku? Wyliczenia netto i waloryzacja. Tyle pieniędzy dostaną emeryci

Jakub Laskowski
rozwiń więcej
13. emerytura / Ile wyniesie 13. emerytura w 2025 roku? Wyliczenia netto i waloryzacja. Tyle pieniędzy dostaną emeryci / Shutterstock

13. emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane przez ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom. Ile wyniesie 13. emerytura w 2025 roku? Wpływ na to ma waloryzacja. Są już pierwsze prognozy dotyczące wskaźnika. Wielu seniorów może być rozczarowanych.

Dla kogo 13. emerytura?

13. emerytura trafi na konta seniorów wiosną 2025 roku. To świadczenie, którego kwota jest równa wysokości najniższej emerytury. Przysługuje ona osobom, które na dzień 31 marca 2025 roku będą uprawnione do:

  • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

13. emerytura w 2025 roku a wskaźnik waloryzacji

Zgodnie z przepisami ustawy 13. emerytura podlega waloryzacji na takich samych zasadach, jak emerytury czy renty. Wskaźnik waloryzacji jest równy wartości średniorocznej inflacji w poprzedzającym roku powiększonej o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, również w poprzedzającym roku.

Najnowsze prognozy przewidują, że wskaźnik waloryzacji w 2025 r. może wynieść 5,52 proc. Wielu seniorów może czuć się rozczarowanych, ponieważ w ubiegłych latach wskaźnik waloryzacji był znacznie wyższy. W 2024 r. wynosił 12,12 proc., a w 2023 roku aż 14,8 proc.

Ile wyniesie 13. emerytura w 2025 roku? Wyliczenia netto

Jeśli prognozy się potwierdzą i wskaźnik waloryzacji w 2025 r. wyniesie 5,52 proc., wówczas emerytura minimalna wzrośnie do kwoty 1879,27 zł brutto. Oznacza to wzrost o 98,31 zł. Na takim samym poziomie będzie 13. emerytura, którą otrzymają seniorzy w 2025 r.

Kiedy wypłata 13. emerytury w 2025 roku?

Seniorzy otrzymają tzw. "trzynastkę" wraz z marcową emeryturą. Należy jednak pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury tylko w określonych terminach. Świadczenie przekazywane jest seniorom kolejno w 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. 

Ze względu na organizację pracy banków i poczty, pieniądze wysyłane są wyłącznie w dni robocze. Z tego powodu, jeśli któryś z tych dni wypadnie w dzień wolny, taki jak np. weekend lub dzień ustawowo wolny od pracy, dochodzi do przesunięcia terminu wypłaty. W takim przypadku emerytura przychodzi wcześniej niż standardowo powinna.

Infor.pl
Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
18 lis 2024

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1
18 lis 2024

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?
18 lis 2024

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?
18 lis 2024

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

To świadczenie nie jest zasiłkiem dla bezrobotnych, ale przysługuje po utracie pracy. Jakie warunki należy spełniać?
18 lis 2024

Osoby, które osiągnęły już pewien wiek i które straciły pracę, mogą ubiegać się o świadczenie pozwalające im dotrwać do emerytury. W tym celu muszą spełniać określone warunki. Są to zarówno warunki indywidualne, dotyczące konkretnej osoby, jak i ogólne – które muszą spełniać wszyscy starający się o świadczenie przedemerytalne.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
Ile wyniesie 13. emerytura w 2025 roku? Wyliczenia netto i waloryzacja. Tyle pieniędzy dostaną emeryci
18 lis 2024

13. emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane przez ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom. Ile wyniesie 13. emerytura w 2025 roku? Wpływ na to ma waloryzacja. Są już pierwsze prognozy dotyczące wskaźnika. Wielu seniorów może być rozczarowanych.

B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Leasing samochodu lub maszyny. Operacyjny, finansowy czy zwrotny? Dlaczego warto skonsultować z księgową
18 lis 2024

Posiadanie firmowego samochodu, nowoczesnych urządzeń, sprzętów czy też maszyn może być albo koniecznością biznesową albo nawet źródłem przewag konkurencyjnych. Tym bardziej, że jest możliwość skorzystania z różnych form finansowania. Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na leasing, ale w większości nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Pochopne działanie i nieprzemyślany wybór oferty mogą okazać się niekorzystne finansowo. Jak tego uniknąć? O najważniejsze kwestie związane z leasingiem i jego konsekwencjami dla prowadzonej działalności gospodarcze warto zapytać…księgową.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.
18 lis 2024

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...