REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS wyjaśnia: kto dostanie wdowią rentę a kto nie – przy zbiegu świadczeń. Kto może liczyć na 100% plus 15% a kto 100% plus 15% plus 50%

ZUS wyjaśnia jak ma wyglądać wdowia renta czyli specjalna forma renty rodzinnej przy zbiegu świadczeń
ZUS wyjaśnia jak ma wyglądać wdowia renta czyli specjalna forma renty rodzinnej przy zbiegu świadczeń
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia wdowa lub wdowiec może otrzymywać tak zwaną wdowią rentę – dodatkowe świadczenie do swojej emerytury. Jest ona korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej. Czy można w takim razie rentę rodzinną zamienić na rentę wdowią? Na jakie pieniądze można będzie wtedy liczyć?

Od razu zastrzegając, że choć przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2025 r. i od tego dnia można składać wnioski, to samo świadczenie ZUS zacznie wypłacać najwcześniej 1 lipca 2025 roku.
Ponadto - pamietając, iż renta wdowia to specjalna forma renty rodzinnej. Można ją będzie pobierać z ZUS także wtedy gdy następuje tak zwany zbieg świadczeń. Przysługuje wtedy alternatywnie 100 proc. dotychczasowego świadczenia własnego i 15 proc. renty rodzinnej lub 15 proc. dotychczasowego świadczenia i 100 proc. renty rodzinnej. W sumie nie może to być jednak więcej niż trzykrotność najniższej emerytury. Według obecnej wysokości minimalnej emerytury, nie można by dostawać więcej niż 5 342,88 zł. Oczywiście gdy dojdzie do pierwszej wypłaty w lipcu 2025 roku, kwota ta będzie o ok. 300-400 zł wyższa.

REKLAMA

Zbieg świadczeń: kiedy przysługuje renta wdowia

By ZUS wypłacał od 1 stycznia 2025 r. nowe świadczenie w zbiegu z rentą rodzinną, trzeba łącznie spełnić następujące warunki:

  • mieć co najmniej 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna),
  • do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (jeśli jesteś mężczyzna),
  • nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.

Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ustaje z dniem poprzedzającym dzień, w którym zawrze się  nowy związek małżeński.

Wdowia renta przy zbiegu świadczeń: wniosek na formularzu ZUS - ERWD, z załącznikami lub bez

REKLAMA

BY ZUS mógł ustalić zbieg świadczeń z rentą rodzinną i je wypłacać, trzeba złożyć wniosek.
Wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej ZUS i w każdej placówce Zakładu.
Wniosek można złożyć od 1 stycznia 2025 r.

Czy do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń trzeba dołączyć jakieś dokumenty?
Jeśli masz prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musisz dołączać żadnych dokumentów.
Osoba, która dotychczas nie złożyła wniosku o świadczenie (rentę rodzinną lub własne świadczenie), które może być wypłacane w zbiegu, powinna do składanego wniosku dołączyć dokumenty niezbędne do jego rozpatrzenia, np. wymagane obecnie przy staraniach o rentę rodzinną na dotychczasowych zasadach.
ZUS informuje, że jeśli do załatwienia takiego wniosku niezbędne są dokumenty, których nie posiada, poprosi o ich dostarczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ZUS przyzna od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

Jak już na to wskazaliśmy, suma świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.
Trzeba przy tym pamiętać, że do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów wraz ze wskazanymi w ustawie świadczeniami, których zbieg ZUS sam ustali.
Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, ZUS pomniejszy świadczenia o kwotę przekroczenia. Wyda wtedy decyzję, w której poinformuje o pomniejszeniu świadczeń wypłacanych w zbiegu.

Renta wdowia - co to znaczy, że występuje zbieg świadczeń uprawniający jednak do takiej renty

REKLAMA

Przysługuje Ci renta rodzinna, ale masz również prawo do innego świadczenia? Sprawdź, czy możesz teraz otrzymywać te świadczenia w zbiegu.
Jakie świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną ZUS wypłacał będzie od 1 styczni 2025roku?
Po pierwsze: renta rodzinna i własne świadczenie. Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej
– to można wybrać, by ZUS wypłacał: 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.
Ważne! Jeśli wybierzesz 100% renty rodzinnej i masz przyznane prawo do emerytury i okresowej emerytury kapitałowej, ZUS wypłaci 15% przysługującej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i 15% przysługującej okresowej emerytury kapitałowej.
Przy czym renta rodzinna to nie tylko ta, którą wypłaca ZUS, ale również renta rodzinna wypłacana przez inne organy emerytalno-rentowe, tj. renta rodzinna dla rolników, a także wojskową rentę rodzinna oraz policyjna rentę rodzinna.

Po drugie: emerytury i świadczenia specjalne wraz z wdowią rentą.
W przypadku specjalnej emerytury lub renty przyznanej przez Prezesa Rady Ministrów lub świadczenia honorowego przyznanego w związku z ukończeniem 100 lat, ZUS również może ustalić wypłatę tych świadczeń w zbiegu.
Podobnie w przypadku wdów i wdowców z prawem do świadczenia pieniężnego z ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia – w takim przypadku ZUS także może ustalić jego zbieg z innym świadczeniem.

Po trzecie: renta rodzinna oraz prawo do świadczeń tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Przy zbiegu świadczeń: renta rodzinna dla wdowy lub wdowca i prawo do emerytury i do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, ZUS może wypłacać 100% renty rodzinnej, 15% emerytury i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego albo 100% emerytury, 15% renty rodzinnej i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. Trzeci możliwy wariant to 100% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 15% renty rodzinnej i 50% emerytury.
Zasady te ZUS zastosuje również wtedy, gdy wdowa lub wdowiec ma prawo do renty rodzinnej oraz do zbiegu świadczeń, o których mowa w przepisach ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Kiedy wypłata "Aktywny rodzic" w grudniu? [Terminy]

Wypłata świadczenia "Aktywny rodzic" następuje w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Za listopad świadczenie zostanie przesłane w grudniu. Kiedy ZUS wypłaci "Aktywnie w żłobku", a kiedy "Aktywnie w domu" oraz "Aktywni rodzice w pracy"?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

Od kiedy wniosek o Aktywnie w domu i Aktywni rodzice w pracy? [Przykłady]

Wniosek o świadczenie "Aktywnie w domu" i "Aktywni rodzice w pracy" można składać już od 1 dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12 miesiąc życia. Dlaczego w tym przypadku ważne, aby nie zwlekać z wnioskiem? Oto przykłady terminów złożenia wniosku do ZUS.

Ważne! Tylko do 2 stycznia 2025 r. wniosek o świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem

Ważna informacja dla rodziców składających wnioski o świadczenie "Aktywnie w żłobku": ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od 1 października 2024 r. tylko jeśli wniosek zostanie złożony do 2 stycznia 2025 r. Zostało niewiele czasu.

ZUS wypłaci świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Kiedy należy sprawdzić konto?

W grudniu ZUS wypłaci kolejne transze świadczenia "Aktywnie w żłobku", "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu". Realizowane w ramach programu Aktywny Rodzic świadczenia są wypłacane w danym miesiącu za miesiąc poprzedni. W jakim terminie zostaną zrealizowane wypłaty za świadczenia z programu Aktywny Rodzic?

Od kiedy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków? Nowelizacja Kodeksu pracy opublikowana w Dzienniku Ustaw

Rodzice wcześniaków i rodzice dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu będą mieli prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 8 albo do 15 tygodni. 19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy.

REKLAMA

Już wiadomo, ile zapłacimy za gaz w 2025 roku. Zatwierdzili wyższe ceny. Rachunki ostro pójdą w górę

Inflacja, coraz wyższe ceny w sklepach,  niejeden domowy budżet zaczyna  pękać w szwach. To jednak  nie koniec drenażu naszych portfeli. Teraz są kolejne hiobowe wieści. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe gazowe taryfy dystrybucyjne.  Od stycznia dostaniemy wyższe rachunki za gaz.  

Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]

Kiedy pracownik może liczyć na dopłatę do wypoczynku, bony i inne świadczenia? Przepisy dość jasno regulują zasady przyznawania takiej pomocy. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA