REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta wdowia a renta rodzinna. ZUS przygotuje wniosek (ERWD) dotyczący zbiegu świadczeń

Renta wdowia a renta rodzinna. ZUS przygotuje wniosek (ERWD) dotyczący zbiegu świadczeń
Renta wdowia a renta rodzinna. ZUS przygotuje wniosek (ERWD) dotyczący zbiegu świadczeń
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat dotyczący renty wdowiej, czyli zasad zbieg świadczeń z rentą rodzinną. ZUS informuje między innymi, że wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej Zakładu i w każdej placówce. Wniosek ten będzie można złożyć począwszy od 1 stycznia 2025 r.
rozwiń >

ZUS opublikował komunikat dotyczący zmian w zasadach wypłaty zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, czyli renty wdowiej. Od 1 stycznia 2025 roku wdowy i wdowcy będą mogli składać wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń, co umożliwi im łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami, takimi jak emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy. Wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny na stronie internetowej ZUS oraz w placówkach tej instytucji. Dowiedz się, jakie świadczenia możesz łączyć i jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać z nowych przepisów!

Przysługuje Ci renta rodzinna, ale masz również prawo do innego świadczenia? Sprawdź, czy możesz teraz otrzymywać te świadczenia w zbiegu

ZUS pisze w komunikacie dotyczącym zbieg świadczeń z rentą rodzinną, co następuje: Jakie świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną wypłacimy? Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do:

  • renty rodzinnej oraz
  • własnego świadczenia: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej,

to możesz wybrać, żebyśmy wypłacali Ci:

  • 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia albo
  • 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.

Jeśli wybierzesz 100% renty rodzinnej i masz przyznane prawo do emerytury i okresowej emerytury kapitałowej, wypłacimy Ci 15% przysługującej Ci emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i 15% przysługującej Ci okresowej emerytury kapitałowej.

Ważne

Od 1 stycznia 2027 r. otrzymasz nie 15%, ale 25% drugiego świadczenia.

Przez rentę rodzinną rozumiemy nie tylko tę, którą wypłaca ZUS, ale również rentę rodzinną wypłacaną przez inne organy emerytalno-rentowe, tj. rentę rodzinną dla rolników, a także wojskową rentę rodzinną oraz policyjną rentę rodzinną.

Jeśli masz prawo do:

  • specjalnej emerytury lub renty przyznanej przez Prezesa Rady Ministrów,
  • świadczenia honorowego przyznanego w związku z ukończeniem 100 lat,

również możemy ustalić wypłatę tych świadczeń w zbiegu.

Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do świadczenia pieniężnego z ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia (link do strony zewnętrznej), także możemy ustalić jego zbieg z innym świadczeniem.

Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz:

  • prawo do renty rodzinnej oraz
  • jednocześnie prawo do emerytury i do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,

to na Twój wniosek, możemy wypłacać Ci:

  • 100% renty rodzinnej, 15% emerytury i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego albo
  • 100% emerytury, 15% renty rodzinnej i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, albo
  • 100% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 15% renty rodzinnej i 50% emerytury.

Zasady te zastosujemy również wtedy, gdy masz prawo do renty rodzinnej oraz do zbiegu świadczeń, o których mowa w przepisach ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (link do strony zewnętrznej).

Komu ZUS będzie wypłacał świadczenie w zbiegu z rentą rodzinną?

Żebyśmy mogli wypłacić Ci świadczenie w zbiegu z rentą rodzinną, musisz łącznie spełnić następujące warunki:

  • mieć co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
  • do dnia śmierci Twojego małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (jeśli jesteś kobietą) i 60 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
  • nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.

Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ustaje z dniem poprzedzającym dzień, w którym zawrzesz nowy związek małżeński.

Co zrobić, by otrzymać świadczenie w zbiegu z rentą rodzinną? Trzeba złożyć w ZUS wniosek (ERWD)

Żebyśmy mogli ustalić zbieg świadczeń z rentą rodzinną i Ci je wypłacać, złóż wniosek. Wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na naszej stronie internetowej i w każdej naszej placówce. Wniosek możesz złożyć od 1 stycznia 2025 r.

Jeśli masz prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musisz dołączać żadnych dokumentów.
Jeśli dotychczas nie złożyłaś/nie złożyłeś wniosku o świadczenie (rentę rodzinną lub własne świadczenie), które moglibyśmy Ci wypłacać w zbiegu, złóż wniosek. Dołącz do niego dokumenty niezbędne do jego rozpatrzenia. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej lub uzyskasz je w każdej naszej placówce.
Jeśli uznamy, że do załatwienia Twojego wniosku niezbędne są dokumenty, których nie mamy, poprosimy Cię o ich dostarczenie.

Od kiedy ZUS wypłaci świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną? Jaka może być maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu

Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną przyznamy Ci od miesiąca, w którym złożysz wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Suma świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ne może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Do tego limitu wliczamy także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów wraz ze wskazanymi w ustawie świadczeniami, których zbieg ustalimy.

Co zrobi ZUS, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury?

Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, pomniejszymy świadczenia o kwotę przekroczenia. Wydamy wtedy decyzję, w której poinformujemy Cię o pomniejszeniu świadczeń wypłacanych w zbiegu.

Jeśli otrzymujesz świadczenia finansowane z budżetu państwa, zostaną one pomniejszone jako pierwsze, w następującej kolejności:

  • świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego żołnierzy zawodowych,
  • świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej,
  • inne świadczenia.

Następnie, kolejno, zostaną pomniejszone:

  • świadczenia finansowane z Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
  • świadczenia finansowane z Funduszu Pracy,
  • świadczenia finansowane z Funduszu Emerytur Pomostowych,
  • świadczenia finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wybrać najkorzystniejszy wariant wypłaty?

Jeśli jesteś osobą uprawnioną do wypłaty świadczeń w zbiegu, pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszy wariant. Jeśli chcesz złożyć elektronicznie wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, a nie masz jeszcze konta na PUE, pomożemy Ci je założyć. Skontaktuj się z nami.

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w VAT 2025: stawki obniżone i odwrotne obciążenie

Minister Finansów przygotował założenia projektu nowelizacji ustawy od VAT, która ma wejść w życie w 2025 roku. Zmiany dotyczą m.in. stawek obniżonych i mechanizmu odwrotnego obciążenia.

To już niemal pewne: nowy, pełnopłatny urlop dla rodziców – nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu. Dla kogo, ile dokładnie i od kiedy?

To już niemal pewne – będzie dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających po urodzeniu dłuższej hospitalizacji. Są na to środki w budżecie państwa rok 2025. Wymiar dodatkowego urlopu ma wynieść do 8 lub odpowiednio – do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodzi lub jego masy urodzeniowej.

Rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ważny jest status prawny

Nie każdy, kto samotnie wychowuje dziecko, ma prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego. Przepisy jasno określają, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać ten status. Przekonała się o tym podatniczka, której brak prawomocnego orzeczenia rozwodu uniemożliwił skorzystanie z ulgi. Sprawdź, kto ma prawo do preferencyjnego opodatkowania i dlaczego same obowiązki rodzicielskie nie wystarczą!

Prof. Modzelewski: Cyfryzacja podatków doprowadziła do największego od 30 lat kryzysu dochodów budżetowych

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego obecny kryzys dochodów budżetowych (zwłaszcza w zakresie VAT) ma swoje źródło we wprowadzonych w ciągu ostatnich lat rozwiązaniach dot. cyfryzacji podatków.

REKLAMA

37% zwolnień lekarskich nadużywanych jest w wakacje (urlop, remont). Pracodawcy ponoszą wysokie koszty. Czas na zmiany.

Latem aż 37% zwolnień lekarskich wykorzystywanych jest nieprawidłowo. Ubezpieczeni robią remonty, wyjeżdżają na wakacje. Tymczasem państwo i pracodawcy ponoszą niezwykle wysokie koszty związane z absencją chorobową pracowników. Istnieje społeczne przyzwolenie na nadużywanie zwolnień lekarskich. Czas na zmianę przepisów?

Nadchodzi nowy okres zasiłkowy 800 plus: jedni dostaną podwyżkę, inni tracą pieniądze na dzieci, jakie zmiany w programie obejmą rodziny

Pewne jest jedno: do końca obecnego okresu zasiłkowego a więc do czerwca 2025 roku zmian w programie Rodzina 800 plus nie będzie. Co najważniejsze, w budżecie na 2025 rok, którego projekt rząd zaakceptował w końcu sierpnia przewidziano 62,8 mld zł na wypłaty świadczenia na każde dziecko w rodzinie.

Prosumenci mogą uzyskać nawet 28000 zł dofinansowania. Ruszył program Mój Prąd 6.0

Ruszyła szósta edycja programu Mój Prąd. Prosumenci będą mogli uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej i magazyn ciepła. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 28 tys. zł.

Integracja kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi od 2025 r. Minister Finansów chce zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, od 2025 roku przedsiębiorcy będą mieli obowiązek integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi. Minister Finansów chce zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Trudny quiz. Tylko mistrzowie ortografii zdobędą 10/10
Czy pamiętasz zasady ortografii? Sprawdź, czy zdobędziesz 10/10!

REKLAMA