REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wpływa na prawo do renty wdowiej? Jednym z warunków jest pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka

Co wpływa na prawo do renty wdowiej? Jednym z warunków jest pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka
Co wpływa na prawo do renty wdowiej? Jednym z warunków jest pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Renta wdowia będzie przysługiwała po spełnieniu określony wymogów. Jednym z warunków uzyskania tego nowego świadczenia jest pozostawanie we wspólności małżeńskiej. Pojawi się pytanie, czy w przypadku gdy w małżeństwie jest rozdzielność majątkowa, to ona wpływa na to świadczenie?

Renta wdowia przewiduje nowe reguł zbiegu prawa do renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem z uprawnieniami do innych świadczeń emerytalno-rentowych. Ustawodawca przewidział trzy podstawowe warunki, których spełnienie daje prawo do nowego świadczenia.

REKLAMA

Uzyskanie uprawnień do renty wdowiej zależy od spełnienia warunków określonych przez ustawodawcę

Renta wdowia to nowe reguły zbiegu prawa do renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem z uprawnieniami do innych, wskazanych w ustawie świadczeń emerytalno-rentowych. Docelowo, w przypadku zbiegu prawa do tych świadczeń z rentą rodzinną, jedno wybrane świadczenie będzie wypłacane w całości, a drugie w wysokości 25%. Osoba uprawniona będzie miała prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu na nowych zasadach w przypadku spełnienia warunków zawartych w ustawie. A zatem renta wdowia będzie wypłacana w sytuacji:

  1. osiągnięcia wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
  2. pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  3. nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach przepisów o rencie wdowiej jest też jeszcze jedno wskazanie, tj. wypłata świadczenia ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną. Osoby, które spełniają powyższe warunki do wypłaty nowego świadczenia będą mogły składać wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń od dnia 1 stycznia 2025 r. Przy czym, uzyskanie prawa do renty wdowiej i jej wypłata nastąpi nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

Pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka jako jeden z warunków przy rencie wdowiej

O co chodzi? Wyjaśnień dotyczących tego drugiego warunku, czyli pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, udzielił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski.

"Wspólność małżeńska jest pojęciem prawa ubezpieczeń społecznych, a nie prawa rodzinnego i opiekuńczego. Wspólność małżeńska odnosi się do sytuacji, w której zachodzi faktyczne pożycie między małżonkami, czyli oni po prostu tworzą gospodarstwo domowe i w rzeczywistości zachodzą te 3 więzi konstytuujące małżeństwo, w tym w szczególności więź ekonomiczna" - wskazał Sebastian Gajewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólność małżeńska a rozdzielność majątkowa. O co chodzi? Co wpływa na prawo do renty wdowiej?

"Jednak nie odnosi się ta kategoria prawa ubezpieczeń społecznych, czyli wspólności małżeńskiej, do małżeńskiego ustroju majątkowego, który wybierają sobie małżonkowie. Innymi słowy, wspólność małżeńska w tym znaczeniu, które jest przyjęte w prawie ubezpieczeń społecznych, może zachodzić zarówno wtedy, kiedy jest rozdzielność majątkowa, jak i wtedy, kiedy mamy wspólność małżeńską ustawową. Małżeński ustrój majątkowy nie ma wpływu rozstrzygającego na to, czy zachodzi wspólność małżeńska w znaczeniu przyjętym w prawie ubezpieczeń społecznych" - wyjaśnił minister.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa płatna zawsze do 10 dnia następnego miesiąca. Nowe przepisy to także wyższe kary dla pracodawców

Idą zmiany w przepisach o minimalnej stawce godzinowej. Z nowych regulacji wynika, że pracodawcy będą musieli pilnować wypłaty wynagrodzenia, tj. wypłaty pensji wynikające z wysokości minimalnej stawki godzinowej będą musiały być dokonywane niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Wyższe będą też kara za nieprzestrzeganie przepisów.

QUIZ Stolice państwa Afryki. Mało kto rozwiąże ten quiz bez błędów
Co jest stolicą Egiptu? A Czadu? Jakie miasto jest stolicą Maroka? A Tunezji? Znasz odpowiedzi? To tylko początek, dalej pytania są trudniejsze.
Zmiany prawa 2025: Budowę dostępności sektora finansowego zaczynamy od edukacji [Wywiad]

W czerwcu 2025 roku wchodzi w życie Ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Dotyczy ona wielu obszarów rynku. Rzecznik Finansowy będzie kontrolował dostępność dla rynku finansowego, między innymi dla usług bankowości detalicznej. Z Michałem Sasem, Dyrektorem Departamentu Analiz i Legislacji Biura Rzecznika Finansowego, rozmawiamy o planach urzędu związanych z nową regulacją oraz o wyzwaniach, jakie niesie ona dla rynku.

Infor.pl Finance Talks - Zarządzanie czasem w pracy

Dzisiaj skupimy się na zarządzaniu czasem, bo w dzisiejszym świecie pracy umiejętność organizacji i priorytetyzacji zadań to klucz do sukcesu. Jak skutecznie zarządzać czasem i być bardziej produktywnym? Przyjrzyjmy się kilku użytecznym zwrotom. Na program zaprasza Iga Twarowska.

REKLAMA

WSA w Szczecinie stanął po stronie podatnika akcyzy: Organ nie może wywodzić obowiązków podatkowych z dyrektywy unijnej, jeśli nie wynikają one z prawa krajowego

Do ustalenia rzeczywistej ilości wyrobów akcyzowych nie zawsze konieczny jest ich rozładunek. Przepisy wprowadzające domniemanie rozładunku pojawiły się dopiero w 2023 roku w regulacjach wspólnotowych, podczas gdy podatnicy często toczą spory z organami podatkowymi dotyczące wcześniejszych lat. Organy podatkowe nie mają prawa tworzyć obowiązku podatkowego w oparciu o przepisy unijne, jeśli brak jest odpowiednich regulacji w prawie krajowym. Nie powinny także stosować wykładni rozszerzającej przepisów krajowych, lecz kierować się ich literalnym brzmieniem – wskazuje Jakub Sitarski, radca prawny i doradca podatkowy.

Emerytura wyższa o 6246,13 zł od 1 stycznia 2025 r. Komu przysługuje? Jakie warunki trzeba spełnić?

Andrzej Duda podpisał ustawę, która gwarantuję wypłatę z urzędu 6246,13 zł w ramach świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Kto może liczyć na emeryturę honorową i jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki? Oto szczegóły. 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Internetowa znajomość zakończona oszustwem. 21-latka straciła 2 mln złotych, przelewała pieniądze przez półtora roku

Internetowa znajomość zakończona oszustwem. Pomimo apeli policji, ludzie wciąż tracą pieniądze ufając osobom poznanym w internecie. 21-latka siedlczanka straciła 2 mln złotych 

REKLAMA

Już nie wyjedziesz z dzieckiem na wakacje. MEN szykuje rewolucyjne zmiany przepisów!

Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole i jej wpływu na klasyfikowanie uczniów. Zmiana ma być rewolucyjna! Skończą się wyjazdy z dziećmi podczas roku szkolnego.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA