REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon energetyczny: czy równo dla wszystkich to sprawiedliwie. Gdzie gospodarstwa domowe potrzebują najwięcej energii elektrycznej a gdzie najmniej

Bon energetyczny dla wszystkich gospodarstw domowych przyznawany jest na tych samych zasadach, a różnice w zużyciu energii elektrycznej regionalnie kolosalne
Bon energetyczny dla wszystkich gospodarstw domowych przyznawany jest na tych samych zasadach, a różnice w zużyciu energii elektrycznej regionalnie kolosalne
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Największe zużycie prądu liczone jako średnia dla rodziny ma miejsce w województwach: mazowieckim, śląskim i łódzkim. Najniższe w świętokrzyskim i lubelskim. Różnice są niemałe, bo rzędu 30-40 procent. Tymczasem dotacja w formie bonu energetycznego Jest dla rodzin taka sama, bez uwzględniania tych różnic geograficznych.

To oznacza, że dla budżetów konkretnych gospodarstw domowych bon energetyczny będzie miał zupełnie inną wagę na Mazowszu a inną pod Kielcami. Oczywiście trzeba też mieć na względzie fakt, iż są to dane uśrednione – w przypadku konkretnych gospodarstw domowych zużycie prądu w Kielcach nie musi być wcale mniejsze niż w Warszawie. I odwrotnie.

REKLAMA

Zużycie energii elektrycznej w rodzinach: inne w woj. kieleckim a inne w śląskim - dlaczego

REKLAMA

Tegoroczne podwyżki cen prądu są odczuwalne dla gospodarstw domowych. Analitycy portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili,  w której części Polski zużywają one najwięcej energii elektrycznej.
Wzrost cen energii elektrycznej jest ostatnio popularnym tematem wśród Polaków. Można przypuszczać, że w kolejnych miesiącach sytuacja będzie wyglądała podobnie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, w której części Polski gospodarstwa domowe zużywają najwięcej prądu w przeliczeniu na jednego członka. 

– Niestety, nie dysponujemy jeszcze ubiegłorocznymi danymi GUS na temat zużycia prądu przez gospodarstwa domowe. Trzeba więc wykorzystać informacje z 2022 roku, które raczej nie powinny mocno różnić się od ubiegłorocznych wyników – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
GUS prezentuje odpowiednie statystyki w przekroju województw. Po wykorzystaniu danych tej instytucji można obliczyć, że zużycie prądu przez gospodarstwa domowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło w 2022 roku: 

  • woj. dolnośląskie - 831 kWh
  • woj. kujawsko-pomorskie - 727 kWh
  • woj. lubelskie - 624 kWh
  • woj. lubuskie - 761 kWh
  • woj. łódzkie - 805 kWh
  • woj. małopolskie - 781 kWh
  • woj. mazowieckie - 896 kWh
  • woj. opolskie - 815 kWh
  • woj. podkarpackie - 528 kWh
  • woj. podlaskie - 758 kWh
  • woj. pomorskie - 725 kWh
  • woj. śląskie - 800 kWh
  • woj. świętokrzyskie - 614 kWh
  • woj. warmińsko-mazurskie - 703 kWh
  • woj. wielkopolskie - 763 kWh
  • woj. zachodniopomorskie - 723 kWh

Dlaczego w Świętokrzyskiem zużywa się mniej energii elektrycznej niż na Mazowszu

REKLAMA

Na powyższe wyniki może wpływać to, że faktyczny rozkład terytorialny ludności w Polsce różni się od danych GUS. Oficjalna liczba mieszkańców dużych miast prawdopodobnie jest niedoszacowana, a szybko wyludniających się gmin i powiatów - przeszacowana.
Jednak całego zróżnicowania poziomu zużycia prądu nie można wytłumaczyć tylko tym czynnikiem.
Na poziom „domowego” zużycia energii elektrycznej w województwach może wpływać popularność takich urządzeń jak np. płyty indukcyjne lub klimatyzatory. Także rodzaj medium używanego do ogrzewania.

Na pewno nie jest to jednak jedyny wyróżnik. Sama „topografia” energetyczna mocno bowiem pokrywa się z siatką zamożności. To oznacza, że uzyskujący wyższe dochody mieszkańcy Krakowa czy Warszawy albo całej aglomeracji śląskiej konsumują więcej energii elektrycznej gdyż korzystają z większej ilości urządzeń zasilanych prądem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bon energetyczny niby równy dla budżetów domowych regionalnie ma inną rangę

Niezależnie jednak od takich uwarunkowań liczy się efekt praktyczny: im mniej prądu zużywa się w danym gospodarstwie domowym, tym ranga zasiłku zwanego bonem energetycznym dla budżetu domowego będzie wyższa.
Ujmując rzecz inaczej – w woj. mazowieckim dofinansowanie w postaci bonu energetycznego do wydatków na zakup energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego będzie dla tego budżetu mniej istotne niż np. w woj. lubelskim albo świętokrzyskim.
Mieszkańcy tych drugich z wymienionych regionów, dzięki oszczędniejszemu korzystaniu z prądu zyskają mocniejsze wsparcie ze środków publicznych niż rodziny z Warszawy czy Łodzi,
Czy to źle? Nie, biorąc pod uwagę fakt, iż zarobki na Mazowszu, Małopolsce czy na Dolnym Śląsku są relatywnie wyższe niż na Kielecczyźnie czy Lubelszczyźnie, siła publicznego wsparcia jest w sposób obiektywny – mimo równych kwot dla wszystkich – „obiektywizowana”.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

REKLAMA

To świadczenie nie jest zasiłkiem dla bezrobotnych, ale przysługuje po utracie pracy. Jakie warunki należy spełniać?

Osoby, które osiągnęły już pewien wiek i które straciły pracę, mogą ubiegać się o świadczenie pozwalające im dotrwać do emerytury. W tym celu muszą spełniać określone warunki. Są to zarówno warunki indywidualne, dotyczące konkretnej osoby, jak i ogólne – które muszą spełniać wszyscy starający się o świadczenie przedemerytalne.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.

REKLAMA