REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Milion emerytów nie dostanie emerytury w maju - dlaczego i czy to w ogóle jest prawda

Milion emerytów majową emeryturę otrzyma w kwietniu, a czerwcową w maju
Milion emerytów majową emeryturę otrzyma w kwietniu, a czerwcową w maju
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

"Milion seniorów nie dostanie w maju wypłaty",  donosi dzisiejszy - 30 kwietnia 2024 roku, "Fakt". Czy to prawda?

Chodzi oczywiście tylko o emerytury majowe. Wszystko przez kalendarz i terminy wypłat. Spokojnie, nikogo ZUS nie pominie. Emerytury są wypłacane przez ZUS kilka razy w miesiącu: terminy są stałe, a o tym kiedy emerytura będzie wypłacana seniorowi decyduje Zakład rozpatrując wniosek o emeryturę i przyznając świadczenie.

REKLAMA

REKLAMA

Kalendarz tegoroczny sprawia, że aż trzy grupy emerytów dostaną swoje pieniądze o dzień lub dwa wcześniej. Ogólna zasada jest taka, że jeśli ustalony na stałe termin wypłaty emerytury przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS wysyła lub przelewa na konto pieniądze dla emeryta wcześniej.

Ale nawet biorąc pod uwagę te okoliczności, "Fakt" się myli. "Pierwszomajowi" emeryci dostaną świadczenie już w kwietniu, ale to nie znaczy, że ZUS nie wyśle im emerytur w maju w ogóle - tak się bowiem składa, że najpóźniej w piątek 31 maja musi im przekazać świadczenie za czerwiec. 1 czerwca jest bowiem także dniem ustawowo wolnym od pracy - przypada w sobotę!

Terminy wypłat emerytur w ZUS: dlaczego niektórzy majową emeryturę dostali już w kwietniu a czerwcowa przyjdzie w maju

Stałe terminy wypłat to: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. 1 maja to oczywiście święto więc i dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS przekazał już więc emerytury majowe w ostatnich dniach kwietnia.

Emeryci, którzy zadysponowali przelewanie świadczenia na wskazane przez siebie konto bankowe mają już te pieniądze na swoich kontach. Ci, którzy czekają na listonosza z przekazem pocztowym mogą się go spodziewać lada moment – dziś albo w czwartek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłaty emerytur w maju: jacy seniorzy dostaną pieniądze wcześniej niż zwykle

To nie jedyny przypadek w maju gdy emerytury ZUS wypłaci wcześniej. Podobnie jest z emeryturami przekazywanymi seniorom każdego 5 dnia miesiąca. W maju 2024 roku to niedziela, oczywiście dzień ustawowo wolny od pracy, a ponieważ 3 i 4 maja to także dni wolne (odpowiednio: święto i sobota), ZUS przekaże emerytury aż trzy dni wcześniej, w czwartek 2 maja.

Z taką sytuacją mieć będziemy jeszcze do czynienia 25 maja, który to dzień wypada w sobotę, W konsekwencji ZUS przeleje emerytury bądź wyśle przekazy pocztowe wcześniej – nie później niż w piątek 24 maja.

Terminy wypłaty emerytury: co ze zmianami w czerwcu?

Kalendarz sprawia, że nawet z formalnego punktu widzenia nie będzie miesiąca, w którym emeryt nie otrzymałby emeryt, by w kolejnym lub go poprzedzającym odebrać świadczenie dwa razy.

Także w czerwcu są zmiany w terminach wypłat emerytur z ZUS. Od razu znów 1 czerwca jest dnień ustawowo wolnym od pracy (sobota), znów więc emerytury zostaną przelane lub wysłane przekazem pocztowym wcześniej, nie później niż w piątek 31 maja 2024 r.
A to oznacza, że jednak „pierwszomajowi” emeryci dostaną świadczenie w maju, z tym że będzie to emerytura należna za czerwiec, wypłacona, jak to się mówi – awansem!.

W czerwcu jednak wyjątkowo będą tylko dwa takie przypadki: 1 i 15 czerwca, oba w związku z tym, że terminy te wypadają w soboty, a więc dzień ustawowo wolny od pracy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

REKLAMA

Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Pensje nauczycieli za luty 28-ego a nie 1-ego. Nie płaci się za gotowość pracy [Propozycja]

Propozycja, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego).

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

REKLAMA

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA