Nowe emerytury 2024, jak sprawdzić czy ZUS podczas waloryzacji dobrze wyliczył podwyżkę – brutto, netto

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Wyższa emerytura już dotarła, ale jak sprawdzić czy ZUS wypłacił tyle, ile się należy? / Infor.pl

Nowe emerytury 2024 podwyższone o waloryzację dotarły już do większości emerytów, a renty – rencistów. W poniedziałek 25 marca ZUS zacznie wysyłkę do ostatniej grupy świadczeniobiorców – tych dla których termin ustalony jako dzień wypłaty to 25. Dzień miesiąca.

Wiele osób, które dostają emeryturę lub rentę w nowej wysokości nie wie czy ZUS waloryzację naliczył prawidłowo. Chodzi przy tym zarówno o kwotę brutto i netto. Kiedyś niemal równocześnie ze zwaloryzowaną emeryturą z ZUS przychodził list z wyjaśnieniami dlaczego kwota nowej emerytury jest taka a nie inna.
Teraz gdy ZUS zaczął wypłacać trzynaste emerytury, zwleka z wysłaniem takiego pisma do kwietnia, by zaoszczędzić i wraz z decyzją o podwyżce emerytury przysłać decyzję o wypłacie dodatkowe w roku świadczenia – trzynastej emerytury.

Czy trzeba czekać do kwietnia-maja kiedy dotrze list z ZUS z wyjaśnieniami? Jak inaczej sprawdzić i upewnić się, że kwota wypłaconej w marcu emerytury po podwyżce o waloryzację jest właściwa?

ZUS wypłaca nowe emerytury z waloryzacją 1,1212 w marcu [terminy]

1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 marca to dni wysyłki emerytur, W marcu, a konkretnie po 25 marca wszyscy emeryci powinni mieć wypłaconą emeryturę w nowej zwaloryzowanej wysokości

Waloryzacja, czyli zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie, jest przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku. Na czym polega ten proces, tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Proces polega na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Wysokość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok i powiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Jak wynika z komunikatu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., w 2024 roku wysokość wskaźnika to 112,12%.

Waloryzacja wskaźnikiem 1,1212 czyli ile powinno być brutto, a potem netto

Większość emerytów już to wiem, ale nie zaszkodzi przypomnieć: waloryzacja odbywa się automatycznie. Nie trzeba składać żadnych wniosków, a każdy emeryt i rencista, który miał prawo do wypłaty świadczenia na 29 lutego, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia.

Decyzje będą jednak wysyłane dopiero od kwietnia, ZUS chce zaoszczędzić na kosztach wysyłki więc w jednym terminie i w jednej kopercie przekazuje decyzję o waloryzacji i decyzję o przyznaniu dodatkowego w roku świadczenia, popularnie zwanego trzynastą emeryturą. Tę zaś ZUS przyznaje dopiero w kwietniu.

Sebastian Szczurek radzi więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na dokumenty.

Inne rozwiązanie to skorzystanie z możliwości cyfrowych. Wszyscy ci, którzy mają dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (kto nie ma, w łatwy sposób na stronie internetowej ZUS założy konto), mogą wcześniej – jeszcze przed otrzymaniem decyzji – sprawdzić informację o wysokości waloryzacji.

Jak wyjaśnia Sebastian Szczurek, w decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego danego roku, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji.

Jeśli emeryt czy rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, jest także informacja o wysokości tego dodatku.
Wiele osób zgłasza się do ZUS twierdząc, że dodatek nie jest im wypłacany. Nieporozumienie wynika z tego, że świadczeniobiorcy porównują wypłacaną kwotę z podanymi w decyzji waloryzacyjnej kwotami brutto. Tymczasem dostają kwotę netto – od emerytury i renty odliczana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Wszystkie te informacje świadczeniobiorcy znajdą w decyzji waloryzacyjnej. Warto ją uważnie przeanalizować.

Pismo z ZUS o waloryzacji: kiedy przyjdzie

ZUS wyśle pisma w kwietniu, najpóźniej wraz z kwietniowymi emeryturami bo wtedy też wyśle trzynaste emerytury.

Będą to następujące dni:

1 kwietnia – poniedziałek świąteczny, emerytura kwietniowa a wraz z nią trzynaste emerytura zostanie przez ZUS przelana-wysłana w piątek 29 marca

  • 5 kwietnia – w piątek, jak zwykle
  • 6 kwietnia – sobota więc emerytury kwietniowe a wraz z nimi trzynastki ZUS przekaże uprawnionym w piątek, dzień wcześniej
  • 10 kwietnia – środa, jak zwykle
  • 15 kwietnia – poniedziałek, jak zwykle
  • 20 kwietnia – sobota więc emerytury kwietniowe a wraz z nimi trzynastki ZUS przekaże uprawnionym w piątek, dzień wcześniej
  • 25 kwietnia – czwartek, jak zwykle.
Infor.pl
Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?
17 lip 2024

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

pokaż więcej
Proszę czekać...