REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe emerytury 2024, jak sprawdzić czy ZUS podczas waloryzacji dobrze wyliczył podwyżkę – brutto, netto

Wyższa emerytura już dotarła, ale jak sprawdzić czy ZUS wypłacił tyle, ile się należy?
Wyższa emerytura już dotarła, ale jak sprawdzić czy ZUS wypłacił tyle, ile się należy?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Nowe emerytury 2024 podwyższone o waloryzację dotarły już do większości emerytów, a renty – rencistów. W poniedziałek 25 marca ZUS zacznie wysyłkę do ostatniej grupy świadczeniobiorców – tych dla których termin ustalony jako dzień wypłaty to 25. Dzień miesiąca.

Wiele osób, które dostają emeryturę lub rentę w nowej wysokości nie wie czy ZUS waloryzację naliczył prawidłowo. Chodzi przy tym zarówno o kwotę brutto i netto. Kiedyś niemal równocześnie ze zwaloryzowaną emeryturą z ZUS przychodził list z wyjaśnieniami dlaczego kwota nowej emerytury jest taka a nie inna.
Teraz gdy ZUS zaczął wypłacać trzynaste emerytury, zwleka z wysłaniem takiego pisma do kwietnia, by zaoszczędzić i wraz z decyzją o podwyżce emerytury przysłać decyzję o wypłacie dodatkowe w roku świadczenia – trzynastej emerytury.

REKLAMA

Czy trzeba czekać do kwietnia-maja kiedy dotrze list z ZUS z wyjaśnieniami? Jak inaczej sprawdzić i upewnić się, że kwota wypłaconej w marcu emerytury po podwyżce o waloryzację jest właściwa?

ZUS wypłaca nowe emerytury z waloryzacją 1,1212 w marcu [terminy]

1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 marca to dni wysyłki emerytur, W marcu, a konkretnie po 25 marca wszyscy emeryci powinni mieć wypłaconą emeryturę w nowej zwaloryzowanej wysokości

REKLAMA

Waloryzacja, czyli zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie, jest przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku. Na czym polega ten proces, tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Proces polega na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Wysokość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok i powiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z komunikatu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., w 2024 roku wysokość wskaźnika to 112,12%.

Waloryzacja wskaźnikiem 1,1212 czyli ile powinno być brutto, a potem netto

Większość emerytów już to wiem, ale nie zaszkodzi przypomnieć: waloryzacja odbywa się automatycznie. Nie trzeba składać żadnych wniosków, a każdy emeryt i rencista, który miał prawo do wypłaty świadczenia na 29 lutego, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia.

Decyzje będą jednak wysyłane dopiero od kwietnia, ZUS chce zaoszczędzić na kosztach wysyłki więc w jednym terminie i w jednej kopercie przekazuje decyzję o waloryzacji i decyzję o przyznaniu dodatkowego w roku świadczenia, popularnie zwanego trzynastą emeryturą. Tę zaś ZUS przyznaje dopiero w kwietniu.

Sebastian Szczurek radzi więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na dokumenty.

REKLAMA

Inne rozwiązanie to skorzystanie z możliwości cyfrowych. Wszyscy ci, którzy mają dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (kto nie ma, w łatwy sposób na stronie internetowej ZUS założy konto), mogą wcześniej – jeszcze przed otrzymaniem decyzji – sprawdzić informację o wysokości waloryzacji.

Jak wyjaśnia Sebastian Szczurek, w decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego danego roku, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji.

Jeśli emeryt czy rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, jest także informacja o wysokości tego dodatku.
Wiele osób zgłasza się do ZUS twierdząc, że dodatek nie jest im wypłacany. Nieporozumienie wynika z tego, że świadczeniobiorcy porównują wypłacaną kwotę z podanymi w decyzji waloryzacyjnej kwotami brutto. Tymczasem dostają kwotę netto – od emerytury i renty odliczana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Wszystkie te informacje świadczeniobiorcy znajdą w decyzji waloryzacyjnej. Warto ją uważnie przeanalizować.

Pismo z ZUS o waloryzacji: kiedy przyjdzie

ZUS wyśle pisma w kwietniu, najpóźniej wraz z kwietniowymi emeryturami bo wtedy też wyśle trzynaste emerytury.

Będą to następujące dni:

1 kwietnia – poniedziałek świąteczny, emerytura kwietniowa a wraz z nią trzynaste emerytura zostanie przez ZUS przelana-wysłana w piątek 29 marca

  • 5 kwietnia – w piątek, jak zwykle
  • 6 kwietnia – sobota więc emerytury kwietniowe a wraz z nimi trzynastki ZUS przekaże uprawnionym w piątek, dzień wcześniej
  • 10 kwietnia – środa, jak zwykle
  • 15 kwietnia – poniedziałek, jak zwykle
  • 20 kwietnia – sobota więc emerytury kwietniowe a wraz z nimi trzynastki ZUS przekaże uprawnionym w piątek, dzień wcześniej
  • 25 kwietnia – czwartek, jak zwykle.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Weszły w życie nowe przepisy. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA