REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premier Donald Tusk: brakuje co najmniej 1,2 mln mieszkań by rozwiązać problem mieszkaniowy w Polsce. Co zrobi rząd?

O skali problemu mieszkaniowego w Polsce świadczy fakt, że by tylko dorównać do średniej europejskiej potrzeba pilnie 1,2 miliona nowych mieszkań
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Po expose Donalda Tuska w Sejmie jako kandydata na premiera posłowie zadali wiele pytań. Jego z nich, przedstawione przez posłankę Krystynę Skibińską brzmiało: jakie będą programy mieszkaniowe, które pomogą młodym ludziom w podejmowaniu decyzji o zakładaniu własnej rodziny?

Znamy odpowiedź, którą po kilku tygodniach posłanka Krystyna Skibińska otrzymała na piśmie. Wynika z niej, że nowa polityka mieszkaniowa państwa nie ograniczy się tylko do młodych ludzi.

REKLAMA

Programy wsparcia dla wszystkich obywateli z problemem mieszkaniowym

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają już prace nad modyfikacją instrumentu wspierającego kredytobiorców w zakupie pierwszego mieszkania, bowiem rozwój przyjaznej polityki mieszkaniowej kraju jest jednym z priorytetowych zadań rządu.

Zrównoważona polityka mieszkaniowa służąca rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych w Polsce skierowana będzie – poprzez odpowiednie, dedykowane programy – do różnych

grup obywateli, którzy potrzebują wsparcia w zaspokojeniu swoich potrzeb mieszkaniowych, w szczególności osób młodych. Będziemy pracować nad rozwiązaniami mającymi na celu zwiększenie dostępności mieszkań, zarówno w obszarze mieszkalnictwa rynkowego jak i społecznego.

Każdy kogo stać na własne mieszkanie dostanie wsparcie

REKLAMA

Celem rządu jest, aby zmieniony instrument w obszarze wsparcia w nabyciu prawa własności lokalu mieszkalnego był dużo bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin. Będziemy dążyli do takich rozwiązań, które z jednej strony będą oznaczać mniejszą presję na rynek mieszkaniowy i wzrost cen, a z drugiej będą precyzyjniej adresować pomoc państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo, rozważane są także możliwości rozszerzenia tego instrumentu na lokatorów społecznego zasobu czynszowego oraz spółdzielni mieszkaniowych. Szczegóły w tym zakresie, w tym w ramach nowych działań legislacyjnych, zostaną przedstawione do konsultacji społecznych i wypracowane wspólnie z zainteresowanymi.

Luka mieszkaniowa: w Polsce pilnie potrzeba ponad 1,2 miliona mieszkań

Przeciętny wskaźnik obejmujący liczbę mieszkań na 1000 mieszkańców dla krajów Unii

Europejskiej wynosi w chwili obecnej ok. 450. W Polsce ta wartość wynosi aktualnie ok. 417. Aby osiągnąć wskaźnik 450 należałoby zwiększyć liczbę mieszkań o ok. 1,2 mln.

Wskaźnik ten należy jednak interpretować z dużą ostrożnością, ze względu na napływ fali

uchodźców z Ukrainy po agresji rosyjskiej w lutym 2022 r. Liczba tych uchodźców, którzy pozostali w granicach naszego kraju, nie jest do tej pory precyzyjnie odwzorowana w statystykach demograficznych. Jednak ich obecność niewątpliwie zwiększa potrzeby mieszkaniowe i powiększa tzw. „lukę mieszkaniową”.

Mieszkania gminne: prawie 130 tys. rodzin w kolejce

Informujemy przy tym, że dane dotyczą gospodarstw domowych oczekujących na najem mieszkań od gminy. Jest to szczególnie istotna grupa z punktu widzenia polityki mieszkaniowej, gdyż ze względu na niskie dochody lub ciężką sytuację osobistą nie może ona samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na rynku.
Według danych GUS na koniec 2022 r. w kolejce na najem mieszkania gminnego oczekiwało 126,4 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

REKLAMA

To świadczenie nie jest zasiłkiem dla bezrobotnych, ale przysługuje po utracie pracy. Jakie warunki należy spełniać?

Osoby, które osiągnęły już pewien wiek i które straciły pracę, mogą ubiegać się o świadczenie pozwalające im dotrwać do emerytury. W tym celu muszą spełniać określone warunki. Są to zarówno warunki indywidualne, dotyczące konkretnej osoby, jak i ogólne – które muszą spełniać wszyscy starający się o świadczenie przedemerytalne.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.

REKLAMA