REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2024: przez COVID-19 w wersji krakena wróci konieczność noszenia maseczek i izolowania chorych?

Nowa minister zdrowia pierwszą swoją decyzją zamówiła dodatkowe 200 tys. szczepionek Nuvaxovid na najnowszą odmianę COVID-19
Tong_stocker
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba zachorowań na koronawirusa systematycznie rośnie, zabrakło szczepionek przeciwko krakenowi – najnowszej wersji choroby i niczego wykluczyć nie można.

O powadze sytuacji najlepiej świadczy fakt, iż nowa minister zdrowia, Izabela Leszczyna już na początku swojego urzędowania postanowiła powołać zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej.

REKLAMA

Minister zdrowia Izabela Leszczyna: będzie dodatkowe 200 tys. szczepionek Nuvaxovid

Pierwszą decyzją nowej szefowej resortu zdrowia było z kolei zamówienie dodatkowych 200 tys. szczepionek Nuvaxovid przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa, krakenowi. To podwariant omikronu XBB.1.5.

Szczepienia ruszyły 6 grudnia i szybko okazało się, że w związku z narastającą liczbą zachorowań chętnych jest znacznie więcej niż samych szczepionek zamówionych przez rząd. Z punktów szczepień docierały informacje o długich listach oczekujących, a sami pacjenci skarżyli się, że proponuje im się szczepienie starymi preparatami.

Resort zdrowia zapewnia, że szczepionek nie zabraknie i zaszczepi się – bezpłatnie – każdy kto tylko będzie miał ochotę.

Statystyki nie budzą wielkich obaw o nową pandemię, ale…

Ile naprawdę jest zachorowań na koronawirusa, trudno ustalić. I to mimo, że wciąż prowadzona jest oficjalna rządowa strona ze statystykami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według podawanych tam danych, tylko 17 grudnia – a była to niedziela – zarejestrowano 199 nowych zakażeń COVID-19, z czego 25 proc. to zakażenia powtórne. Jednak testy wykonało 881 osób, z czego 201 z wynikiem pozytywnym.

REKLAMA

Ile naprawdę osób, podejrzewając u siebie COVID-10, testy wykonało, nie wiadomo. Rząd wycofał wszystkie zarządzenia dotyczące profilaktycznego testowania i Polacy testy na koronawirusa kupują sami w aptekach, czego oczywiście statystyki ze zrozumiałych względów nie obejmują.

Teoretycznie liczby z oficjalnych statystyk alarmujące nie są, zwłaszcza gdy zerknie się na górę oficjalnej statystyki rządowej, która podaje dane sumaryczne. Niespełna 200 zachorowań, przy zerowych zgonach przy liczbie ponad 6,6 mln zachorowań od początków marca  2020 r. i ponad 120 tys. zgonach na koronawirusa od tamtego czasu.

Nuvaxovid – szczepionka na najnowszy wariant COVID-19: jak skorzystać

Szczepienia ruszyły 6 grudnia  i pewnie potrwają tak długo jak długo będą na nie chętni. Minister Izabela Leszczyna zapewniła publicznie, że zaszczepić się nową szczepionką będzie mógł każdy chętny.

Na razie, zgodnie z instrukcjami resortu zdrowia jeszcze pod poprzednim kierownictwem szczepionkę Nuvaxovid może przyjąć osoba, która ukończyła 12 lat i wcześniej nie szczepiła się przeciw COVID-19 albo szczepiła się przeciw COVID-19, ale od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

REKLAMA

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można więc przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Przy czym osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19  powinny przyjąć dwie dawki szczepionki w odstępie trzech tygodni.

Są też grupy osób, którym przyjęcie szczepionki jest zalecane – to tak zwane grupy ryzyka. Zalicza się do nich wszystkie osoby w wieku powyżej 60 latA co, a w wieku powyżej 12 lat – z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Ponadto naturalną grupę ryzyka stanowią pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne, a można się na nie zapisać na jeden z kilku sposobów:

  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
  • w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: https://pacjent.gov.pl/artykul/punkty-szczepien-przeciw-covid-19)
  • przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,
  • przez infolinię 989 (w godz. w godz. 7.00 – 20.00).

A co z potencjalną opcją przywrócenia obowiązku noszenia maseczek? Zapewne jeśli powoływany właśnie zespół ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej takie działanie zaleci, rząd rozważy jego wprowadzenie. Na razie coraz więcej osób wróciło dobrowolnie do korzystania z maseczek, szczególnie w miejscach publicznych, chcąc w ten sposób zminimalizować ryzyko zachorowania na koronawirusa.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już wiadomo, ile zapłacimy za gaz w 2025 roku. Zatwierdzili wyższe ceny. Rachunki ostro pójdą w górę

Inflacja, coraz wyższe ceny w sklepach,  niejeden domowy budżet zaczyna  pękać w szwach. To jednak  nie koniec drenażu naszych portfeli. Teraz są kolejne hiobowe wieści. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe gazowe taryfy dystrybucyjne.  Od stycznia dostaniemy wyższe rachunki za gaz.  

Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]

Kiedy pracownik może liczyć na dopłatę do wypoczynku, bony i inne świadczenia? Przepisy dość jasno regulują zasady przyznawania takiej pomocy. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA

1000 zł – takie jest dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

Jednostki samorządu terytorialnego: dochody, finansowanie. Jakie zmiany wprowadza ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego?

21 października 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa ta wprowadza do porządku prawnego regulacje, które mają zapewnić stabilny system finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Jaka będzie maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Jest projekt rozporządzenia

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie bhp określają minimalne temperatury, w których praca nie może być wykonywana. W przepisach brakuje natomiast określenia temperatury maksymalnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni.

REKLAMA