REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2024: przez COVID-19 w wersji krakena wróci konieczność noszenia maseczek i izolowania chorych?

Nowa minister zdrowia pierwszą swoją decyzją zamówiła dodatkowe 200 tys. szczepionek Nuvaxovid na najnowszą odmianę COVID-19
Tong_stocker
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba zachorowań na koronawirusa systematycznie rośnie, zabrakło szczepionek przeciwko krakenowi – najnowszej wersji choroby i niczego wykluczyć nie można.

O powadze sytuacji najlepiej świadczy fakt, iż nowa minister zdrowia, Izabela Leszczyna już na początku swojego urzędowania postanowiła powołać zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej.

REKLAMA

Minister zdrowia Izabela Leszczyna: będzie dodatkowe 200 tys. szczepionek Nuvaxovid

Pierwszą decyzją nowej szefowej resortu zdrowia było z kolei zamówienie dodatkowych 200 tys. szczepionek Nuvaxovid przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa, krakenowi. To podwariant omikronu XBB.1.5.

Szczepienia ruszyły 6 grudnia i szybko okazało się, że w związku z narastającą liczbą zachorowań chętnych jest znacznie więcej niż samych szczepionek zamówionych przez rząd. Z punktów szczepień docierały informacje o długich listach oczekujących, a sami pacjenci skarżyli się, że proponuje im się szczepienie starymi preparatami.

Resort zdrowia zapewnia, że szczepionek nie zabraknie i zaszczepi się – bezpłatnie – każdy kto tylko będzie miał ochotę.

Statystyki nie budzą wielkich obaw o nową pandemię, ale…

Ile naprawdę jest zachorowań na koronawirusa, trudno ustalić. I to mimo, że wciąż prowadzona jest oficjalna rządowa strona ze statystykami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według podawanych tam danych, tylko 17 grudnia – a była to niedziela – zarejestrowano 199 nowych zakażeń COVID-19, z czego 25 proc. to zakażenia powtórne. Jednak testy wykonało 881 osób, z czego 201 z wynikiem pozytywnym.

REKLAMA

Ile naprawdę osób, podejrzewając u siebie COVID-10, testy wykonało, nie wiadomo. Rząd wycofał wszystkie zarządzenia dotyczące profilaktycznego testowania i Polacy testy na koronawirusa kupują sami w aptekach, czego oczywiście statystyki ze zrozumiałych względów nie obejmują.

Teoretycznie liczby z oficjalnych statystyk alarmujące nie są, zwłaszcza gdy zerknie się na górę oficjalnej statystyki rządowej, która podaje dane sumaryczne. Niespełna 200 zachorowań, przy zerowych zgonach przy liczbie ponad 6,6 mln zachorowań od początków marca  2020 r. i ponad 120 tys. zgonach na koronawirusa od tamtego czasu.

Nuvaxovid – szczepionka na najnowszy wariant COVID-19: jak skorzystać

Szczepienia ruszyły 6 grudnia  i pewnie potrwają tak długo jak długo będą na nie chętni. Minister Izabela Leszczyna zapewniła publicznie, że zaszczepić się nową szczepionką będzie mógł każdy chętny.

Na razie, zgodnie z instrukcjami resortu zdrowia jeszcze pod poprzednim kierownictwem szczepionkę Nuvaxovid może przyjąć osoba, która ukończyła 12 lat i wcześniej nie szczepiła się przeciw COVID-19 albo szczepiła się przeciw COVID-19, ale od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

REKLAMA

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można więc przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Przy czym osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19  powinny przyjąć dwie dawki szczepionki w odstępie trzech tygodni.

Są też grupy osób, którym przyjęcie szczepionki jest zalecane – to tak zwane grupy ryzyka. Zalicza się do nich wszystkie osoby w wieku powyżej 60 latA co, a w wieku powyżej 12 lat – z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Ponadto naturalną grupę ryzyka stanowią pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne, a można się na nie zapisać na jeden z kilku sposobów:

  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
  • w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: https://pacjent.gov.pl/artykul/punkty-szczepien-przeciw-covid-19)
  • przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,
  • przez infolinię 989 (w godz. w godz. 7.00 – 20.00).

A co z potencjalną opcją przywrócenia obowiązku noszenia maseczek? Zapewne jeśli powoływany właśnie zespół ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej takie działanie zaleci, rząd rozważy jego wprowadzenie. Na razie coraz więcej osób wróciło dobrowolnie do korzystania z maseczek, szczególnie w miejscach publicznych, chcąc w ten sposób zminimalizować ryzyko zachorowania na koronawirusa.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

REKLAMA

To świadczenie nie jest zasiłkiem dla bezrobotnych, ale przysługuje po utracie pracy. Jakie warunki należy spełniać?

Osoby, które osiągnęły już pewien wiek i które straciły pracę, mogą ubiegać się o świadczenie pozwalające im dotrwać do emerytury. W tym celu muszą spełniać określone warunki. Są to zarówno warunki indywidualne, dotyczące konkretnej osoby, jak i ogólne – które muszą spełniać wszyscy starający się o świadczenie przedemerytalne.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.

REKLAMA