Trzeba teraz płacić podatek od ogrodzenia i blaszanego garażu? Miliony Polaków w szoku

Maja Retman
rozwiń więcej
ogrodzenie, brama, nieruchomość / ogrodzenie, brama, nieruchomość / Shutterstock

Ta informacja szeroko rozlała się w sieci i była z oburzeniem komentowana w mediach społecznościowych. Poszła fama, że teraz trzeba płacić podatek od ogrodzenia. Ile w tym prawdy. Ziarnko. Chodzi o zmiany jakie w systemie opodatkowania nieruchomości pojawiły się z początkiem nowego roku. Szok wywołała też informacja o obłożeniu podatkiem blaszanych garaży. Te wszystkie wątpliwości wyjaśnia resort finansów.

„Płacę już podatek od mojego domu, który postawiłem za swoje ciężko zarobione pieniądze, a teraz jeszcze skasują mnie za ogrodzenie? No krew człowieka zalewa!” – To tylko jeden z licznych komentarzy w sieci, jaki wylały się po tym, kiedy z początkiem roku pojawiły się zmiany w systemie opodatkowania nieruchomości.

Zrobiło się zamieszanie, bo zabrakło precyzji?

Czy rzeczywiście trzeba płacić nową daninę, która dotyczyłaby milionów Polaków? Choć w założeniu, obowiązujące od nowego roku przepisy miały podatkowe kwestie doprecyzować, to chyba jednak te plan spaliły na panewce. Jeszcze kiedy trwały prace nad ustawą, eksperci wskazywali, że brzmienie proponowanych zapisów mogą budzić wątpliwości. Mieli racje?

Już po wejściu w życie nowych regulacji resort finansów sprawę wyjaśniał i zapewniał, że ministerstwo nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń. - Do końca 2024 roku ogrodzenie było uznawane za budowlę w rozumieniu ustawy z 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (upol) i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej - tłumaczyło ministerstwo.

Kto musi płacić podatek od ogrodzenia

W stanie prawnym obowiązującym od stycznia 2025 roku ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w załączniku 4 do upol. Warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie związku z prowadzeniem działalności gospodarczej – brzmią wyjaśnienia resortu.

Nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają również ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego. Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie stan prawny także nie uległ zmianie.

Te ustawowe regulacje oznaczają, że ci, którzy mają domy jednorodzinne na ogrodzonej posesji , na której nie prowadzą działalności gospodarczej, nie płacą od podatku od ogrodzenia.

Resort finansów porządkuje przepisy

Wedle zapewnień ministerstwa finansów, nowe przepisy mają uporządkować system opodatkowania nieruchomości i dostosować go do współczesnych, rynkowych realiów. Po fali niepokoju i oburzenia, jaka po wprowadzeniu podatkowych zmian zalała media społecznościowe, resort wskazuje, że podatek od ogrodzeń dotyka jedynie określonych przedsiębiorców i nie obejmuje wszystkich obywateli. Jednocześnie ministerstwo przypomina, że budowle wykorzystywane w działalności leśnej, w tym te należące do Lasów Państwowych, nadal zwolnione są z płacenia podatku od nieruchomości. Odnosi się to zarówno do poprzednich przepisów obowiązujących do końca 2024 roku, jak i tych obecnych.

Co z podatkiem od blaszanych garaży?

Resort finansów wyjaśniał też wątpliwości związane z opodatkowaniem hal namiotowych i blaszanych garaży. Wedle informacji, jakie obiegły media chodzi o to, że jeśli są trwale połączone z gruntem fundamentami lub betonowymi wylewkami, zostaną potraktowane jak budynki i będą podlegać opodatkowaniu. Oznaczałoby to, że ta dotkliwa zmiana uderzy po kieszeniach tych, którzy chcieli zaoszczędzić i zamiast tradycyjnego garażu, postawili na tańsze rozwiązanie.

Jak tłumaczyło ministerstwo tego rodzaju hale namiotowe i garaże w stanie prawnym obowiązującym do końca 2024 roku podlegały opodatkowaniu jako budynki od powierzchni użytkowej. Stan prawny w tym zakresie od początku 2025 roku nie uległ zmianie.

Infor.pl
Konklawe 2025 i najdłuższe konklawe w historii [WYWIAD]
28 kwi 2025

Data konklawe 2025 to 7 maja (środa). Jaka jest historia wyborów papieża? Kto był pierwszym Polakiem biorącym udział w elekcji papieża? Dlaczego Polska ma tak mało kardynałów? Ile trwało najdłuższe konklawe w historii? Na te inne pytanie odpowiada ksiądz dr Przemysław Śliwiński, który jest autorem książki "Konklawe. Tajemnica wyborów papieskich".

Konklawe rozpocznie się 7 maja
28 kwi 2025

Agencja Ansa poinformowała, że konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Przelewy bankowe w majówkę. Kiedy dojdzie przelew wysłany w środę po 16:00?
28 kwi 2025

W tym roku majówka zaczyna się w czwartek. 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Napisali do premiera bo ZUS przetrzymuje ich 300 000 - 640 000 zł składek emerytalnych. I nie wypłaca emerytur
28 kwi 2025

Jaki problem ma rozwiązać Donald Tusk? Za okres pracy po skończeniu służby składki mundurowych są przymusowo pobierane przez ZUS (jak od każdego pracownika cywilnego) i …. wieczyście przepadają w ZUS. Przepadają w tym znaczeniu, że pracujący emeryt nigdy nie otrzyma świadczeń emerytalnych od tych składek. Jedynie emerytom, których limit emerytury nie przekracza wskaźnika 75%, składki w ZUS mogą zwiększyć emeryturę mundurową. Zasady „wieczysty przepadek składek ZUS powyżej limitu 75%” dotyczy tylko tych emerytów, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. (ściślej przed 2 stycznia 1999 r.). Szacuje się liczbę emerytów poszkodowanych na około 200 000. Dlatego ich przedstawiciele skierowali do premiera petycję (data dokumentu 2 kwietnia 2025 r.).  

Agent na wyłączność – czy to dobra opcja dla klienta?
28 kwi 2025

Na rynku polskim można spotkać różne modele współpracy z agencją nieruchomości zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie nieruchomości.

Osoby bezdzietne i posiadające jedno dziecko czekają niższe pensje? Sejm pracuje nad podwójną składką emerytalną
28 kwi 2025

W dniu 17 lutego br. do Sejmu została złożona petycja obywatelska mająca na celu wprowadzenie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych, polegającej na znacznym podwyższeniu składek na ubezpieczenie emerytalne dla osób, które są bezdzietne lub posiadają wyłącznie jedno dziecko. Jak argumentuje autor petycji – zmiana taka, miałaby rozwiązać problem spadku dzietności w Polsce i pogarszającej się demografii, która przyczynia się do destabilizacji polskiego systemu emerytalnego. W sprawie tej, zdecyduje teraz komisja sejmowa.

Skrócenie czasu pracy w Polsce. Do 30 czerwca 2025 r. MRPiPS ogłosi zasady i warunki naboru do pilotażu krótszego czasu pracy. Nabór do pilotażu ruszy po wakacjach
28 kwi 2025

Skrócenie czasu pracy w Polsce. MRPiPS ma nadzieję, że pilotaż ruszy jeszcze w 2025 r. Obecnie, dobowy czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin, a tygodniowy – przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Resort rodziny i pracy od dłuższego czasu analizował możliwość skrócenia czasu pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała pilotaż, na który zostanie przeznaczone 10 mln zł z Funduszu Pracy.

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.
28 kwi 2025

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Szybka powtórka z historii – daty, które musisz znać
28 kwi 2025
W którym roku Polska odzyskała niepodległość? Kiedy miała miejsce bitwa pod Waterloo? W którym roku rozpoczęła się wojna trzydziestoletnia? Rozwiąż test i sprawdź, czy odpowiesz poprawnie na 10 pytań.
Kiedy matury 2025? Dokładny harmonogram
28 kwi 2025

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała oficjalny harmonogram egzaminów maturalnych na rok 2025. Sprawdź, kiedy odbędą się egzaminy pisemne i ustne w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym — zarówno w formule 2023, jak i formule 2015.

pokaż więcej
Proszę czekać...