REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1,5% podatku dla OPP: Skarbówka przekaże środki tylko wtedy, gdy podatnik zapłacił w terminie należny podatek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
1,5% podatku dla OPP: Skarbówka przekaże środki tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci podatek należny
1,5% podatku dla OPP: Skarbówka przekaże środki tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci podatek należny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przekazanie 1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) to prosty sposób na wsparcie ważnych inicjatyw społecznych. W ubiegłym roku podatnicy przekazali organizacjom rekordową kwotę ponad 1,9 mld zł. Jednak aby pieniądze rzeczywiście trafiły do OPP, konieczne jest spełnienie kilku warunków: podatnik musi zapłacić należny podatek w pełnej wysokości do 30 czerwca 2025 r., a organizacja musi wcześniej zgłosić aktualny rachunek bankowy do urzędu skarbowego. Sprawdź, jak poprawnie przekazać 1,5% swojego podatku i wesprzeć wybrany cel.
  • Rozliczając roczny PIT można przekazać 1,5% swojego podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).
  • Podatnicy coraz chętniej wspierają OPP. W ubiegłym roku w ramach rozliczenia PIT przekazali organizacjom rekordową kwotę ponad 1,9 mld zł.  
  • Aby otrzymać środki z 1,5% podatku OPP powinny zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Organizacje, które tego nie zrobiły, mają czas do 30 czerwca 2025 r.
  • Urząd skarbowy będzie mógł przekazać środki OPP tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci podatek należny wynikający z PIT za 2024 r. w pełnej wysokości do 30 czerwca 2025 r.

"Rozliczając PIT możemy podzielić się swoim podatkiem z wybraną organizacją pożytku publicznego i wesprzeć ważne dla nas cele społeczne. Z roku na rok decyduje się na to coraz więcej osób. W ubiegłym roku swoje wsparcie przekazało blisko 15 mln podatników a do organizacji trafiła rekordowa kwota ponad 1,9 mld zł" – podkreśla Szef KAS Marcin Łoboda.

"Krajowa Administracja Skarbowa ułatwia przekazywanie środków dla OPP. Osoby, które rozliczają się w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym mogą łatwo przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji. Jeśli w ubiegłym roku deklarowały w PIT przekazanie środków OPP znajdą w swoim zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierały. Mogą oczywiście zmienić tą organizację i zdecydować, by ich podatek trafił w tym roku na inny cel" – dodaje wiceminister Marcin Łoboda.

Jak przekazać 1,5% swojego podatku dla OPP?

REKLAMA

Podatnicy rozliczający PIT za 2024 r. mogą zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r. w 2025 r. Podatnik sam decyduje, która OPP otrzyma jego wsparcie. Może wybrać organizację, której działalność jest mu szczególnie bliska i zadeklarować przekazanie jej 1,5% swojego podatku. W tym celu powinien  wskazać w zeznaniu podatkowym nr KRS wybranej OPP. Podatnik może też wskazać tzw. cel szczegółowy określając tym samym sposób przeznaczenia jego środków przez organizację. 

REKLAMA

Podatnicy, którzy deklarowali przekazanie OPP 1,5% podatku w ubiegłym roku i chcą złożyć zeznanie podatkowe za 2024 r. w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, będą mieli wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierali (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale mogą tę organizację zmienić.

Jak emeryt lub rencista może przekazać 1,5% podatku?

Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wówczas urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5% podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym i nie złożyli zeznania PIT-37 lub PIT-36. 

Jeśli podatnik złożył PIT-OP w ubiegłym roku, obowiązuje on na kolejne lata. Emeryt lub rencista będzie też mógł w kolejnych latach wycofać lub zmienić wyrażoną zgodę na przekazanie podatku na rzecz OPP. Zeznania PIT-37 i PIT-36 oraz oświadczenie PIT-OP można w prosty i wygodny sposób złożyć korzystając z usługi Twój e-PIT.

OPP musi zgłosić do urzędu skarbowego swój rachunek bankowy

Warunkiem przekazania środków dla OPP jest zgłoszenie przez organizacje aktualnego rachunku bankowego do właściwego urzędu skarbowego. OPP, które chcą w tym roku otrzymać środki z PIT powinny to zrobić do 30 czerwca 2025 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organizacje, które w ubiegłych latach zgłosiły do urzędu skarbowego numer rachunku bankowego jako właściwy do przekazania środków z PIT i jest on nadal aktualny, nie muszą podejmować żadnych czynności.

Skarbówka przekaże środki OPP jeśli podatnik zapłacił w terminie należny podatek

Warunkiem przekazania środków dla OPP jest zapłata przez podatnika podatku należnego w pełnej wysokości nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Aby urząd skarbowy mógł przekazać OPP środki z zeznania za 2024 r. podatnik musi zapłacić podatek do 30 czerwca 2025 r. Zapłacony podatek jest podstawą obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP.

Źródło: Na podstawie informacji z Ministerstwa Finansów

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian.

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

REKLAMA

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

REKLAMA