REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

75% podatku od ukrytych dochodów: Skarbówka patrzy, skąd masz pieniądze na mieszkanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zakup mieszkania. Czy skarbówka może sprawdzać, skąd masz pieniądze?
Zakup mieszkania. Czy skarbówka może sprawdzać, skąd masz pieniądze?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakup mieszkania lub domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Warto jednak wiedzieć, że skarbówka ma prawo sprawdzić, skąd pochodzą środki na taką transakcję. W szczególności zainteresowanie urzędu skarbowego budzą zakupy dokonywane za gotówkę lub te, gdzie wartość nieruchomości znacznie przewyższa oficjalne dochody kupującego. Sprawdź, na jakich zasadach działa kontrola skarbowa oraz jak przygotować się, aby uniknąć problemów.

Urząd skarbowy ma prawo sprawdzać, skąd pochodzą pieniądze na zakupu nieruchomości, żeby upewnić się, że są legalne. Jeśli ktoś kupi coś drogiego, a jego dochody na to nie wskazują, urząd może nałożyć aż 75% podatku od tych niewyjaśnionych pieniędzy. Prawo do takich kontroli wynika z przepisów o podatku dochodowym, Ordynacji podatkowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Chodzi o to, żeby ograniczyć “szarą strefę” i sprawdzić, czy ktoś nie ukrywa dochodów. Urząd zwraca szczególną uwagę na zakupy za gotówkę i te, które nie pasują do zarobków kupującego.

REKLAMA

Dochody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach są opodatkowane stawką aż 75%

Urząd skarbowy ma prawne podstawy do weryfikacji źródeł finansowania zastosowanych przy zakupie nieruchomości. Odpowiednie regulacje znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie przepisami tej ustawy, dochody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach są opodatkowane stawką aż 75%. Przepis ten pozwala organom podatkowym na ustalenie wysokości przychodów, które nie znajdują pokrycia w oficjalnych źródłach, na podstawie poniesionych przez podatnika wydatków oraz wartości zgromadzonego majątku w danym roku podatkowym.

Ważne

Podatek od przychodów bez pokrycia

Od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych, z zastrzeżeniem art. 25g postępowaniu w zakresie przychodów bez pokrycia ust. 7, zryczałtowany podatek dochodowy wynosi 75% podstawy opodatkowania. (Art. 25e ustawy o PIT)

Dodatkowo, przepisy o kontroli pochodzenia środków na zakup nieruchomości wynikają z:

  • ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, która precyzuje uprawnienia organów skarbowych do przeprowadzania kontroli skarbowych;
  • ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która szczegółowo określa obowiązki podatników dotyczące udokumentowania legalnego pochodzenia środków.

Podstawowym celem tych przepisów jest uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie zjawiska "szarej strefy". Organy podatkowe mogą wymagać od podatników wyjaśnień dotyczących źródeł finansowania większych zakupów, w tym nieruchomości. W praktyce kontrola jest bardziej prawdopodobna w przypadku zakupów za gotówkę oraz wtedy, gdy wartość nieruchomości nie odpowiada oficjalnym dochodom podatnika.

Jak wygląda mechanizmy kontroli urzędu skarbowego?

Urząd skarbowy dysponuje różnorodnymi mechanizmami weryfikacji źródeł finansowania nieruchomości. Organy podatkowe mogą monitorować transakcje na rynku nieruchomości, analizować deklaracje podatkowe obywateli oraz porównywać je z faktycznymi wydatkami. Szczególną uwagę poświęca się zakupom za gotówkę, które mogą budzić większe wątpliwości co do legalności źródeł finansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrole skarbówki mogą być inicjowane na podstawie m.in.:

  • doniesień od osób trzecich,
  • ogłoszeń o zakupie nieruchomości w prasie czy internecie,
  • rutynowej analizy danych podatkowych.

REKLAMA

W przypadku nieruchomości zakupionych na rynku wtórnym, gdzie nabywca musi zapłacić 2% podatku PCC od rynkowej wartości nieruchomości, urząd ma dodatkowe możliwości sprawdzenia transakcji. Wartość rynkowa nieruchomości powinna bowiem odpowiadać cenom, które można uzyskać w obrocie między osobami niezależnymi w danym miejscu i czasie.

Skarbówka ma prawo do weryfikacji prawidłowości zadeklarowanej wartości nieruchomości, jeśli uzna, że jest ona zaniżona. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli organ podatkowy stwierdzi, że zadeklarowana wartość odbiega od wartości rynkowej, może wezwać podatnika do jej podwyższenia. W przypadku dalszych wątpliwości, urząd ma prawo powołać biegłego rzeczoznawcę do oszacowania rzeczywistej wartości nieruchomości, co może skutkować zwiększeniem podstawy opodatkowania oraz koniecznością dopłaty podatku przez kupującego.

Ważne

Podatek od zakupu nieruchomości

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. (Art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych)

Jakie są okoliczności zwiększające ryzyko kontroli urzędu skarbowego?

REKLAMA

Istnieją określone sytuacje, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo kontroli ze strony urzędu skarbowego. Zakup nieruchomości za gotówkę jest jedną z takich okoliczności. Wynika to z faktu, że transakcje gotówkowe mogą budzić wątpliwości co do legalności pochodzenia środków. Z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wynika, że instytucje obowiązane, w tym notariusze, mają obowiązek zgłaszania Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej transakcji, których wartość przekracza równowartość 15 000 euro, zwłaszcza gdy są one przeprowadzane w formie gotówkowej. Takie transakcje mogą być sygnałem dla organów podatkowych do przeprowadzenia kontroli w celu weryfikacji źródła pochodzenia środków.

Drugim czynnikiem ryzyka jest wyraźna dysproporcja między oficjalnymi dochodami podatnika a wartością zakupionej nieruchomości. Zgodnie z art. 25b ust. 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, jeżeli organ podatkowy stwierdzi, że wydatki podatnika znacznie przewyższają jego dochody, może wezwać go do złożenia wyjaśnień dotyczących źródeł finansowania tych wydatków. Przykładowo, gdy młoda osoba lub osoba o niskich udokumentowanych dochodach nabywa nieruchomość o wysokiej wartości, urząd skarbowy może zażądać udokumentowania źródeł finansowania takiej transakcji. Brak możliwości wykazania legalnego pochodzenia środków może skutkować nałożeniem sankcji podatkowych.

Oto czynniki ryzyka mogące prowadzić do kontroli skarbówki:

  • zakup nieruchomości przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, szczególnie w branżach o wysokim ryzyku nadużyć podatkowych;
  • posiadanie majątku, który nie ma pokrycia w oficjalnych dochodach wykazanych w deklaracjach podatkowych;
  • sytuacje, w których środki na zakup nieruchomości są przechowywane w gotówce bez śladu bankowego.

Poradnik „PIT-y i ulgi podatkowe 2024”

Jak przygotować się do kontroli skarbowej?

Aby uniknąć problemów związanych z kontrolą źródeł finansowania zakupu nieruchomości, warto odpowiednio się przygotować. Najważniejsze jest gromadzenie i przechowywanie dokumentów potwierdzających legalne źródła dochodów i oszczędności. Dotyczy to w szczególności wyciągów bankowych, potwierdzeń przelewów, umów o pracę czy działalność gospodarczą, dokumentów potwierdzających otrzymane darowizny lub spadki.

Poniżej zestaw zaleceń, których na pewno warto przestrzegać:

  • korzystanie z rachunków bankowych zamiast przechowywania gotówki "w domu",
  • zachowanie wszystkich dokumentów potwierdzających źródła dochodów przez okres co najmniej 5 lat,
  • formalne dokumentowanie darowizn i pożyczek,
  • prowadzenie ewidencji odkładanych kwot w przypadku wieloletnich oszczędności,
  • przygotowanie się na konieczność wyjaśnienia źródeł finansowania.

Jak unikać ryzyka kontroli?

Urząd skarbowy ma prawo i techniczne możliwości sprawdzania źródeł finansowania zakupu nieruchomości. Kontrole te nie są przeprowadzane przy każdej transakcji, ale większe ryzyko kontroli występuje przy zakupach za gotówkę oraz gdy istnieje wyraźna dysproporcja między oficjalnymi dochodami a wartością zakupu.

Odpowiednie przygotowanie dokumentacji i przestrzeganie obowiązków podatkowych znacząco zmniejsza ryzyko negatywnych konsekwencji kontroli podatkowej związanej z zakupem nieruchomości.

zakup <a class=mieszkania skarbówka">

zakup mieszkania skarbówka

Shutterstock

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

„Społeczność szkolna idąc w skupieniu stacja po stacji rozważała Mękę Pańską” – czy szkoła jest właściwym miejscem dla organizacji obrządków religijnych?

W okolicy świąt Wielkanocnych – rokrocznie – powraca temat rekolekcji i związanych z nimi obrządków religijnych, organizowanych przez niektóre szkoły i na terenie tychże szkół. Wiele osób (uczniów i rodziców) – zwłaszcza tych, którzy są innego wyznania lub nie wyznają żadnej religii – zadaje sobie wówczas pytanie czy odbywa się to zgodnie z prawem i czy nie stanowi to przejawu ich dyskryminacji z powodu religii lub przekonań w sprawach religii przez instytucje wykonujące zadania publiczne, jakimi są szkoły, w państwie świeckim, jakim jest Polska.

Skarbówka sprawdza to teraz bez litości. Prześwietlają wszystkich. Trzeba będzie zwracać ogromne sumy

Niepokój zapanował wśród handlujących w sieci. Skarbówka bierze pod lupę tych wszystkich, którzy regularnie sprzedają w internecie, ale zyskami z fiskusem się nie dzielą. Na baczność muszą się mieć także streamerzy. Skończyło się dla nich eldorado z darowiznami. I jedni i drudzy, jeśli nie rozliczają się z dochodów z internetu, mogą zostać wezwani do zapłaty podatku.

W Sejmie rząd o drugim dodatku do renty. Tym razem dla niezdolnych do pracy

Od pół roku osoby niepełnosprawne, renciści i ich rodziny stale pytają wszędzie, gdzie to ma sens o dodatek dopełniający dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy. Kierują pisma do rządu, Sejmu, Senatu i także naszej redakcji Infor.pl. Jest to drugi dodatek dla rencistów. Pierwszym jest dodatek do renty socjalnej. Niestety przedłużają się analizy wewnątrz rządu co do kształtu projektu odpowiedniej ustawy dla drugiego dodatku (tym razem do renty chorobowej). I trwają negocjacje z Ministerstwem Finansów skąd wziąć pieniądz na drugi dodatek, które prawdopodobnie zgłasza ograniczenia budżetowe na najbliższe 2– 3 lata. Pytania o drugi dodatek do renty formułują posłowie w Sejmie pytając o to rząd. W artykule omawiamy najnowszą odpowiedź Ministerstwa Rodziny na takie zapytanie.

REKLAMA

Obowiązki rodzinne a spadek i zachowek. Przepisy po zmianach

Niedopełnianie obowiązków rodzinnych może wpływać na późniejsze kwestie dotyczące dziedziczenia. Niekiedy jednak odsunięcie krewnych od spadku nie należy do najłatwiejszych. Trzeba pamiętać o szeregu wymogów.

Życie z długami. Polacy zmagają się z długami niemal przez całe życie, od młodości aż po czasy seniora

Nie tylko z powodu wieloletnich kredytów hipotecznych na zakup mieszkania lub budowę domu, Polacy żyją z długami przez całe życie. Największe obciążenia przypadają przy tym na okres dojrzałego etapu życia, gdy konieczność ich spłaty pozbawia wielu przyjemności życia.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Edukacja seksualna i prorodzinna. Rozporządzenie MEN wejdzie w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców i pełnoletnich uczniów już od roku szkolnego 2025/2026

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie treści dotyczących życia seksualnego, rodziny i prokreacji w podstawie programowej. Ma ono wejść w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców uczniów niepełnoletnich i dla uczniów pełnoletnich.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

REKLAMA