Podatek zapłacisz kartą. Skarbówka wprowadza nowe udogodnienia w e-US

Podatek zapłacisz kartą. Skarbówka wprowadza nowe udogodnienia w e-US / ShutterStock

Od marca 2025 roku w e-Urzędzie Skarbowym zapłacisz podatek kartą płatniczą! Krajowa Administracja Skarbowa planuje wdrożenie nowych funkcji, które ułatwią życie podatnikom. Oprócz płatności kartą, osoby posługujące się językiem migowym będą mogły skorzystać z wideorozmów z ekspertem KAS. To kolejny krok ku uproszczeniu i usprawnieniu kontaktu z administracją skarbową.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zapowiada dalszy rozwój usług skierowanych do obywateli na lata 2024-2028. Wśród zaplanowanych zmian, które mają zostać wdrożone w 2025 roku, znajduje się m.in. możliwość płacenia podatków kartą płatniczą za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Z kolei aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, udostępniona w styczniu, zyska nowe funkcje, umożliwiając m.in. dostęp do kont organizacji. KAS zapowiada również wprowadzenie usługi dla osób posługujących się językiem migowym, umożliwiając im wideo rozmowy z ekspertami administracji skarbowej.

Płatności podatków kartą płatniczą w serwisie e-US

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że w perspektywie 2024-2028 planuje kontynuowanie budowy i rozwoju usług pro-klienckich. Wskazała, że zmiany planowane do wdrożenia w I i II kwartale 2025 r. to m.in. płatności w e-Urzędzie Skarbowym (e-US).

"Planujemy usprawnić proces płatności w serwisie e-US tak, aby klienci mogli wygodnie wpłacać podatki korzystając z różnych narzędzi, w tym z płatności kartą. Termin wdrożenia płatności kartą płatniczą zaplanowaliśmy na marzec 2025 r." - poinformowała KAS.

Aplikacja e-US z nowymi możliwościami

Przypomniała, że w styczniu br. udostępniła aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy na smartfony. "Każdy użytkownik aplikacji ma łatwy, szybki i bezpieczny dostęp do usług e-Urzędu Skarbowego. Aplikacja będzie wdrażana w kilku etapach. Obecnie użytkownicy mają dostęp do wszystkich usług na koncie osoby fizycznej" - podała KAS. W czerwcu 2025 r. planuje natomiast rozszerzyć zakres funkcjonalności aplikacji o dostęp do konta organizacji. "Już dziś z użyciem aplikacji e-US można rozliczyć PIT" - zaznaczyła KAS.

Osoby posługujące się językiem migowym skorzystają z wideo rozmowy

Urząd planuje również wdrożenie nowej usługi w ramach Multikanałowego Centrum Komunikacji. "Osoby ze szczególnymi potrzebami, posługujące się językiem migowym, będą mogły umówić się na wideo rozmowę z ekspertem Krajowej Administracji Skarbowej" - poinformowała KAS.

Czym jest e-Urząd Skarbowy? Do czego służy?

e-Urząd Skarbowy to serwis na podatki.gov.pl, w którym klienci Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) szybko, łatwo i kompleksowo załatwią swoje sprawy podatkowe. Zrobią to w dowolnym momencie i korzystając z dowolnego urządzenia. Aby z niego skorzystać, wystarczy zalogować się przez login gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną), danymi podatkowymi lub aplikacją mObywatel. Dzięki personalizacji danych w e-Urzędzie Skarbowym zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych dla niego informacji i usług.

W e-Urzędzie Skarbowym znajdziesz takie usługi jak:

  • Twój e-PIT (czyli zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38),
  • e-mikrofirma (bezpłatną aplikację do generowania i wysyłania JPK),
  • Mandaty - wykaz twoich mandatów karnych,
  • Płatności online,
  • Zwroty podatków,
  • Akty notarialne,
  • Historia deklaracji,
  • Pełnomocnictwa.

W eUS uzyskasz dostęp do:

  • swoich aktualnych danych, a jeśli prowadzisz działalność, to również danych tej działalności,
  • informacji o swoim indywidualnym rachunku podatkowym, tzw. mikrorachunku podatkowym, na który wpłacisz należne podatki,
  • złożonych i otrzymanych dokumentów,
  • historii płatności,
  • historii logowania,
  • informacji o udzielnych pełnomocnictwach.

Złożysz do urzędu skarbowego:

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach, o dochodach, o wysokości dochodu i składkach, a także:

  • Zgłoszenie ZAP-3,
  • Pismo ogólne,
  • Wniosek o stwierdzenie nadpłaty
  • Pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczania wpłaty,
  • Wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań,
  • Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal),
  • Zawiadomienie ZAW-NR,
  • Pełnomocnictwo UPL-1/Zawiadomienie OPL-1.

Złożysz do Krajowej Informacji Skarbowej pismo WIS.

Platforma zapewni również pełną transakcyjność (m.in. przez elektroniczne płatności online) dla wszystkich udostępnianych e-usług, funkcjonalności. W e-Urzędzie Skarbowym systematycznie będą się pojawiać nowe usługi, co umożliwi kompleksową obsługę użytkowników.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Infor.pl
W Polsce skrócenie tygodnia pracy i dłuższe urlopy (postulaty). W Azji wymiar tygodniowej pracy 64 godziny
13 kwi 2025

W Azji pracownicy z 64 godzinami pracy w tygodniu. Takie zasady wprowadzono w dziale badań i rozwoju jednego ze światowych koncernów. Tydzień pracy z 52 godzin tygodniowo zwiększono do 64 godzin. Zdarzenie jest dzisiaj szeroko komentowane w polskim Internecie. Jeżeli informacja jest prawdziwa, to ten model pracy stoi w opozycji do dyskusji w Europie o stopniowej redukcji tygodniowego czasu pracy tak, aby normą stał się czterodniowy tydzień pracy (albo 5 dni pracy po 7h dziennie, czyli 35 h tygodniowo). Alternatywnym pomysłem na skrócenie czasu pracy w Europie miało było wydłużanie urlopu wypoczynkowego (W Polsce zamiast 26 dni do 36 dni dla pracowników ze stażem 25 lat).

Jak szybko wypłacić pieniądze z konta zmarłego bez postępowania spadkowego. To może być nawet 160 tys. złotych. Jest na to sposób
13 kwi 2025

Jak nie przysporzyć bliskim finansowych kłopotów po własnej śmierci? Niektórzy już za życia wykazują się dużą zapobiegliwością. Nie tylko stawiają sobie nagrobki, ale także wydają dyspozycje dotyczące bankowego konta, dzięki czemu, bez postępowania spadkowego, rodzina zyskuje szybki dostęp do dużej sumy pieniędzy. Nie wszyscy o takiej możliwości wiedzą. Jak to zrobić?

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły
13 kwi 2025

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

„W piątek w naszej szkole odbyła się Droga Krzyżowa. (…) Społeczność szkolna idąc w skupieniu stacja po stacji rozważała Mękę Pańską” – czy szkoła jest właściwym miejscem dla organizacji obrządków religijnych?
13 kwi 2025

W okolicy świąt Wielkanocnych – rokrocznie – powraca temat rekolekcji i związanych z nimi obrządków religijnych, organizowanych przez niektóre szkoły i na terenie tychże szkół. Wiele osób (uczniów i rodziców) – zwłaszcza tych, którzy są innego wyznania lub nie wyznają żadnej religii – zadaje sobie wówczas pytanie czy odbywa się to zgodnie z prawem i czy nie stanowi to przejawu ich dyskryminacji z powodu religii lub przekonań w sprawach religii przez instytucje wykonujące zadania publiczne, jakimi są szkoły, w państwie świeckim, jakim jest Polska.

Skarbówka prześwietla absolutnie wszystkich. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie! Nikt się przed fiskusem nie ukryje
13 kwi 2025

Niepokój zapanował wśród handlujących w sieci. Skarbówka bierze pod lupę tych wszystkich, którzy regularnie sprzedają w internecie, ale zyskami z fiskusem się nie dzielą. Na baczność muszą się mieć także streamerzy. Skończyło się dla nich eldorado z darowiznami. I jedni i drudzy, jeśli nie rozliczają się z dochodów z internetu, mogą zostać wezwani do zapłaty podatku.

W Sejmie rząd o drugim dodatku do renty. Tym razem dla niezdolnych do pracy
12 kwi 2025

Od pół roku osoby niepełnosprawne, renciści i ich rodziny stale pytają wszędzie, gdzie to ma sens o dodatek dopełniający dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy. Kierują pisma do rządu, Sejmu, Senatu i także naszej redakcji Infor.pl. Jest to drugi dodatek dla rencistów. Pierwszym jest dodatek do renty socjalnej. Niestety przedłużają się analizy wewnątrz rządu co do kształtu projektu odpowiedniej ustawy dla drugiego dodatku (tym razem do renty chorobowej). I trwają negocjacje z Ministerstwem Finansów skąd wziąć pieniądz na drugi dodatek, które prawdopodobnie zgłasza ograniczenia budżetowe na najbliższe 2– 3 lata. Pytania o drugi dodatek do renty formułują posłowie w Sejmie pytając o to rząd. W artykule omawiamy najnowszą odpowiedź Ministerstwa Rodziny na takie zapytanie.

Obowiązki rodzinne a spadek i zachowek. Przepisy po zmianach
11 kwi 2025

Niedopełnianie obowiązków rodzinnych może wpływać na późniejsze kwestie dotyczące dziedziczenia. Niekiedy jednak odsunięcie krewnych od spadku nie należy do najłatwiejszych. Trzeba pamiętać o szeregu wymogów.

Życie z długami. Polacy zmagają się z długami niemal przez całe życie, od młodości aż po czasy seniora
11 kwi 2025

Nie tylko z powodu wieloletnich kredytów hipotecznych na zakup mieszkania lub budowę domu, Polacy żyją z długami przez całe życie. Największe obciążenia przypadają przy tym na okres dojrzałego etapu życia, gdy konieczność ich spłaty pozbawia wielu przyjemności życia.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości
11 kwi 2025

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Edukacja seksualna i prorodzinna. Rozporządzenie MEN wejdzie w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców i pełnoletnich uczniów już od roku szkolnego 2025/2026
11 kwi 2025

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie treści dotyczących życia seksualnego, rodziny i prokreacji w podstawie programowej. Ma ono wejść w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców uczniów niepełnoletnich i dla uczniów pełnoletnich.

pokaż więcej
Proszę czekać...