ZUS wysyła pisma do milionów Polaków. W środku jest superważna informacja

Maja Retman
rozwiń więcej
zus płatnik / zus płatnik / ShutterStock

Te listy trafią do ponad dziesięciu milionów Polaków. Zakład ubezpieczeń Społecznych ruszył z wysyłką deklaracji podatkowych PIT za 2024 rok. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego.

Nikt tego nie lubi, ale każdy co roku musi się rozliczyć z fiskusem. Na przełomie stycznia i lutego ZUS zaczyna wysyłać deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Co ważne, w tym roku Zakład nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Otrzymają PIT 11A, a zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Mogą się tego spodziewać w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli ktoś nie miał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36.

Kiedy zwrot nadpłaty?

Ponad 460 tysięcy emerytów i rencistów, dla których podatek jest naliczany wyłącznie od trzynastej i czternastej emerytury, otrzyma wraz z PIT-em ulotkę informacyjną oraz wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 tysięcy zł (EPD-21). Złożenie tego wniosku może zabezpieczyć przed nadpłatą podatku.

- Do końca lutego ZUS wyśle deklaracje podatkową do wszystkich, którzy w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz pobrali świadczenie z ZUS. Z blisko 10,4 mln wysyłanych deklaracji, zdecydowaną większość otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią między innymi  do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze – wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.

Dla kogo deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11

- PIT-40A otrzymają emeryci, renciści, a także ci, którzy korzystali ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego i nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, jeśli pobierały świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy. Dotyczy to również emerytów i rencistów zamieszkałych w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którymi emerytury i renty z ZUS podlegają opodatkowaniu w Polsce, wyjaśnia rzeczniczka. 

PIT-11A to informacja o dochodach tych, którzy pobierały inne niż wymienione świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) i tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklaracje te otrzymają też między innymi ci,  które złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem albo wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

PIT-11 trafi z kolei do osób, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli pomiędzy małżonkami ustanowiono rozdzielność majątkową.

Ważny termin w urzędzie skarbowym

ZUS przypomina, że emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub podatku, powinni to zrobić w PIT-37 lub PIT-36 i złożyć je w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Każdy emeryt i rencista może przekazać 1,5 proc. podatku do organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, trzeba złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

 

Infor.pl
Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega
27 sty 2025

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

Renta wdowia ZER MSWiA. Zasady, warunki i wnioski
27 sty 2025

ZER MSWiA informuje o nowych zasadach dotyczących tzw. renty wdowiej, które obowiązują od 2025 roku. Świadczenie umożliwia łączenie renty rodzinnej po zmarłym małżonku z własnym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Sprawdź, kto może skorzystać, jak złożyć wniosek i jakie są limity wypłacanych kwot.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?
27 sty 2025

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Jak opodatkować przychody z najmu? Kluczowe zasady i przepisy
27 sty 2025

Przychody z najmu można opodatkować ryczałtem lub w ramach działalności gospodarczej. Wybór odpowiedniego sposobu zależy od rodzaju najmu i decyzji podatnika. Sprawdź, jakie zasady obowiązują, jakie stawki podatkowe mają zastosowanie oraz kiedy najem kwalifikuje się jako odrębne źródło przychodów.

Renta rodzinna 2025
27 sty 2025

Renta rodzinna to comiesięczne świadczenie wypłacane najbliższym krewnym osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać rentę rodzinną? Jest to istotne zagadnienie, bowiem posiadanie prawa do renty rodzinnej jest niezbędne do uzyskania nowego świadczenia – renty wdowiej.

Teraz lekcje w szkołach tylko od poniedziałku do czwartku? Czterodniowy tydzień pracy dla nauczycieli to tylko cztery dni nauki dla uczniów?
27 sty 2025

Lekcje w szkołach tylko od poniedziałku do czwartku: dziś to brzmi mało prawdopodobnie, ale wszystko może się zmienić gdy w kodeksie pracy czas pracy zostanie zadekretowany jako czterodniowy tydzień pracy. Czy da się jednak proces edukacji dzieci i młodzieży skrócić z pięciu do czterech dni w tygodniu, by dostosować go do czasu pracy nauczycieli?

Wszystko o pieniądzach dla emerytów w 2025 roku: o tyle wzrosną emerytury, a tyle seniorzy dostaną trzynastki i czternastki
27 sty 2025

Emeryci, renciści i inne osoby pobierające pieniądze z ZUS niecierpliwie czekają na ostateczne decyzje rządu w sprawie corocznego wskaźnika waloryzacji świadczeń od marca 2025 roku. Od tego jaki on będzie zależą nie tylko poszczególne stałe świadczenia, ale np. trzynaste i czternaste emerytury. Wszyscy liczą, że będzie to wskaźnik wyższy od zapisanego w budżecie na 2025 rok.

Od 27 stycznia 2025 roku można wnioskować o bony na laptopy. Dla kogo laptop za darmo?
26 sty 2025

Już od 27 stycznia można składać wnioski o bony na laptopy. Nauczyciele będą mogli wnioskować o taką formę wsparcia w ciągu 30 dni od dnia 27 stycznia 2025 roku.

Nagroda jubileuszowa ma wynosić 300 proc. wynagrodzenia, nagroda po 45 latach pracy wynosząca 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego oraz rozszerzenie grupy nauczycieli uprawnionej do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Będą zmiany w Karcie Nauczyciela
26 sty 2025

Nagroda jubileuszowa ma wynosić 300 proc. wynagrodzenia, nagroda po 45 latach pracy wynosząca 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego oraz rozszerzenie grupy nauczycieli uprawnionej do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Będą zmiany w Karcie Nauczyciela. Sprawdź co jeszcze się zmieni!

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
27 sty 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...