ZUS wysyła pisma do milionów Polaków. W środku jest superważna informacja
REKLAMA
REKLAMA
Nikt tego nie lubi, ale każdy co roku musi się rozliczyć z fiskusem. Na przełomie stycznia i lutego ZUS zaczyna wysyłać deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Co ważne, w tym roku Zakład nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Otrzymają PIT 11A, a zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Mogą się tego spodziewać w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli ktoś nie miał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36.
REKLAMA
Kiedy zwrot nadpłaty?
REKLAMA
Ponad 460 tysięcy emerytów i rencistów, dla których podatek jest naliczany wyłącznie od trzynastej i czternastej emerytury, otrzyma wraz z PIT-em ulotkę informacyjną oraz wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 tysięcy zł (EPD-21). Złożenie tego wniosku może zabezpieczyć przed nadpłatą podatku.
- Do końca lutego ZUS wyśle deklaracje podatkową do wszystkich, którzy w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz pobrali świadczenie z ZUS. Z blisko 10,4 mln wysyłanych deklaracji, zdecydowaną większość otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią między innymi do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze – wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.
Dla kogo deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11
REKLAMA
- PIT-40A otrzymają emeryci, renciści, a także ci, którzy korzystali ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego i nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, jeśli pobierały świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy. Dotyczy to również emerytów i rencistów zamieszkałych w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którymi emerytury i renty z ZUS podlegają opodatkowaniu w Polsce, wyjaśnia rzeczniczka.
PIT-11A to informacja o dochodach tych, którzy pobierały inne niż wymienione świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) i tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklaracje te otrzymają też między innymi ci, które złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem albo wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.
PIT-11 trafi z kolei do osób, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli pomiędzy małżonkami ustanowiono rozdzielność majątkową.
Ważny termin w urzędzie skarbowym
ZUS przypomina, że emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub podatku, powinni to zrobić w PIT-37 lub PIT-36 i złożyć je w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Każdy emeryt i rencista może przekazać 1,5 proc. podatku do organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, trzeba złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA