REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski podatnik wygrywa z fiskusem: Emiracki adres bez certyfikatu wystarczy

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Polski podatnik wygrywa z fiskusem: Emiracki adres bez certyfikatu wystarczy
Polski podatnik wygrywa z fiskusem: Emiracki adres bez certyfikatu wystarczy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polak mieszkający na stałe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie musi potwierdzać adresu lokalnym certyfikatem rezydencji, aby unikać opodatkowania globalnych dochodów w Polsce. Dyrektor KIS wydał przełomową interpretację na korzyść podatnika.

Polak, który wyjechał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich do pracy z zamiarem stałego tam zamieszkiwania podlega opodatkowaniu w Polsce tylko od dochodów osiąganych na terytorium RP. Będzie tak nawet jeśli nie jest w stanie potwierdzić swojego emirackiego adresu zamieszkania tamtejszym certyfikatem rezydencji. Taką precedensową interpretację wydał Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

REKLAMA

Problem z potwierdzeniem rezydencji podatkowej w ZEA

REKLAMA

Dlaczego ta opinia (a dokładniej indywidualna interpretacja podatkowa) Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest tak wyjątkowa? Chodzi o specyficzne zasady potwierdzania adresu zamieszkania dla celów podatkowych w Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ta destynacja kusi i przyciąga przedsiębiorców, inwestorów, influencerów, artystów, i pracowników z całego świata, niskimi podatkami i bardzo przyjaznym, liberalnym system gospodarczy. Dotyczy to również Polaków. mimo, że w praktyce niemożliwością jest uzyskanie obywatelstwa ZEA. Od tego uzależnione jest zaś uzyskanie przez Polaków potwierdzenia posiadania tamtejszej rezydencji podatkowej na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej i niedawno znowelizowanej przez oba kraje.

Jak przyznał w jednej z interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, obywatelstwo ZEA przysługuje jedynie osobom pochodzenia arabskiego urodzonym na ich terytorium i posiada je tylko ok. 20 procent ludności. Pozostała ludność to cudzoziemcy, którzy nie mają możliwości uzyskania obywatelstwa Emiratów, bez względu na to, jak długo tam przebywają i pracują (sygn. IBPBII/1/415-908/14/ASz z 4 lutego 2015 r.).

Polsko-emiracka umowę ws. unikania podwójnego opodatkowania

REKLAMA

Do 30 kwietnia 2014 r. art. 4 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) zawartej między rządem RP a rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowił, że w rozumieniu tej umowy osobą mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie może być każda osoba, która zgodnie z prawem tego państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na miejsce zamieszkania, jej miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze. Od 1 maja 2015 r. zmieniono brzmienie tego przepisu i odtąd za osobą mającą miejsce lub siedzibę w ZEA może być uznana wyłącznie osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania w Emiratach i jest ich obywatelem.

Ta zmiana sprawiła, że choć polscy obywatele wyjeżdżają na stałe do ZEA, to niejasna jest ich sytuacja co do konieczności rozliczania się przed polskim fiskusem z osiąganych dochodów. Skoro cudzoziemcy, przybysze z innych państw, w tym z Polski, nie mogą uzyskać obywatelstwa ZEA, to nie mogą powoływać się przed polską administracją skarbową na polsko-emiracką umowę ws. unikania podwójnego opodatkowania, wskazując do celów opodatkowania Emiraty jako miejsce swojej siedziby lub zamieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Postanowiliśmy to ugryźć z innej strony – wyjaśnia mec. Robert Nogacki, radca prawny z Kancelarii Prawnej Skarbiec. – Zapytaliśmy organ podatkowy, czy w obliczu praktycznej niemożliwości uzyskania obywatelstwa ZEA, nasz klient, Polak (osoba fizyczna), który od lutego 2024 r. mieszka, żyje i pracuje w Abu Dhabi i podpisał tam dwuletni kontrakt na pracę, w rzeczywistości przeniósł do Emiratów ośrodek swoich interesów życiowych, a zatem utracił polską rezydencję podatkową?

Argumentacja prawna dotyczące rezydencji podatkowej

Przepis art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie stanowi, że jeśli ktoś nie ma miejsca zamieszkania na terytorium RP, to podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce tylko w zakresie dochodów uzyskiwanych w Polsce. A zgodnie z art. 3 ust. 1a, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP uważa się kogoś, kto posiada tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywa dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Rozdzielenie spójnikiem „lub” oznacza, że wystarczy spełnienie tylko jednego z tych warunków by zakwalifikować podatnika jako podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Ergo, niespełnianie żadnego z nich spod tego obowiązku wyłączy.

- Nasz klient wyprowadził się do Emiratów, zawarł z tamtejszym pracodawcą umowę o pracę. Do Polski zamierza wracać maksymalnie 5 razy do roku, każdorazowo na nie dłużej niż tydzień, stąd jego pobyt w kraju nie przekroczy 183 dni w roku. Nie posiada w Polsce żadnych nieruchomości. Choć ze wskazanych przyczyn nie jest w stanie uzyskać od administracji podatkowej ZEA certyfikatu rezydencji, to posiada Resident Identity Card UAE, czyli dokument będący odpowiednikiem polskiego dowodu osobistego, oraz inne dokumenty, m.in. ZAP-3 z emirackim adresem zamieszkania.

Otwarty katalog dowodów na potwierdzenie rezydencji

Z argumentacją prawników zgodził się organ podatkowy. Dyrektor KIS w wydanej 17 września 2024 r. interpretacji indywidualnej przyznał również, że polskie przepisy podatkowe przerzucają na podatnika ciężar udowodnienia swojej rezydencji podatkowej. Nie wskazują przy tym żadnego zamkniętego katalogu dopuszczalnych dowodów. A jak stanowi art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dyrektor KIS podzielił również stanowisko pełnomocników podatnika, że dowodami wskazującymi na miejsce zamieszkania i jednocześnie rezydencję podatkową, oprócz lub w miejsce zagranicznego certyfikatu rezydencji, mogą być także: zagraniczne zeznania podatkowe, zagraniczne potwierdzenie zameldowania, umowy o prace, umowa najmu nieruchomości lub formularz ZAP-3 z nowym adresem zamieszkania. Takimi dowodami mogą również przelewy potwierdzające fakt dokonywania regularnych opłat za media, dowody rejestracyjne pojazdów czy zawierane dla nich polisy ubezpieczeniowe.

Należy zauważyć, że DKIS w wydanej interpretacji wypowiedział się jedynie co do obowiązków Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wynikających z polskiej ustawy o PIT, czy o możliwości zastosowania w analizowanej sprawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej pomiędzy Polską a ZEA. Nie odniósł się zaś do w żaden sposób o uzyskania przez Polaka adresu zamieszkania dla celów podatkowych w ZEA.

„PODATKI 2025”. Komplet 11 publikacji o zmianach w podatkach

Podsumowanie: Podatnik będzie mógł opodatkowywać osiągane przez siebie dochody tylko tam, gdzie je uzyska, przede wszystkim w ZEA

Co ta dopiero co wydana interpretacja oznacza dla Polaków mieszkających w ZEA, którzy przenieśli swoje interesy i „życie” do Abu Dhabi czy innego z emiratów? – Dzięki uzyskanej interpretacji nasz klient wreszcie może spać spokojnie – komentuje mec. Nogacki. - Będzie mógł opodatkowywać osiągane przez siebie dochody tylko tam, gdzie je uzyska, przede wszystkim w ZEA. Podatek w Polsce zapłaci tylko i wyłącznie od dochodów, które osiągnie w Polsce.

Generalnie to dobra wiadomość dla Polaków będących w podobnej sytuacji jak ta opisana we interpretacji, wydanej właśnie przez DKIS dla Klienta Kancelarii Skarbiec. Trzeba mieć na względzie, że interpretacja podatkowa wydana na wniosek innej osoby zwykle nie chroni innych podatników. By taki parasol podatkowy uzyskać należy zdobyć od Dyrektora KIS rozstrzygnięcie we własnej sprawie.

Chyba, że chcemy i możemy powołać się na tzw. dominujące stanowisko DKIS. Z ordynacji podatkowej wynika, że z utrwaloną praktyką interpretacyjną mamy do czynienia wtedy gdy uda wykazać, że w danym okresie rozliczeniowym oraz w terminie 12 miesięcy przed rozpoczęciem tego okresu dominujące było wydawane tożsamych interpretacji dla takich samych stanów faktycznych lub w odniesieniu do takich samych zdarzeń przyszłych oraz w takim samym stanie prawnym.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zastąpienie ubezwłasnowolnienia instrumentami wspieranego podejmowania decyzji: umowa asysty prawnej, kurator wspierający i reprezentujący, pełnomocnictwo rejestrowane. [Projekt ustawy]

Zastąpienie ubezwłasnowolnienia instrumentami wspieranego podejmowania decyzji: umowa asysty prawnej, kurator wspierający i reprezentujący, pełnomocnictwo rejestrowane. W czwartek, 12 grudnia 2024 r. do uzgodnień i konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji.

MOPS i NSA. Przez sądy przetaczają się setki spraw o zasiłek pielęgnacyjny. A nawet świadczenie pielęgnacyjne

To zła wiadomość dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. NSA wydał niekorzystny dla nich wyrok w sprawie roszczeń MOPS o zwrot zasiłków pielęgnacyjnych, świadczeń pielęgnacyjnych i innych świadczeń. Osoby niepełnosprawne i opiekunowie mogą stracić od 3500 zł do nawet 90 000 zł.

Ceny drewna opałowego – grudzień 2024 r. Zakup drewna u leśniczego: jak to zrobić?

Masz w pobliżu siedzibę nadleśnictwa? To twój sposób na tanie drewno opałowe z pewnego, legalnego źródła. Wyjaśniamy krok po kroku jak się za to zabrać. Ile kosztuje drewno u leśniczego?

ZUS: Renta wdowia - ankieta, która da odpowiedź, czy masz prawo do świadczenia

ZUS szykuje się do renty wdowiej. Na swojej stronie internetowej udostępnił ankietę, która pomaga ustalić zainteresowanej osobie, czy ma prawo do nowego świadczenia. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać już od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Cyberprzestępcy polują na nasze pieniądze i dane. Dzięki tym zasadom można uniknąć cyberzagrożeń

Wcześniej czy później każdy spotka się z próbą cyberprzestępstwa. Cyberprzestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby, żeby wyłudzić pieniądze i dane. Niestety, sposób postępowania w podejrzanej sytuacji nie jest oczywisty. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia kilka sposobów, jak uniknąć cyberzagrożeń, a nawet pomóc z nimi walczyć - pomoże w tym aplikacja mObywatel.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r. Czym jest zasiłek wyrównawczy? Komu przysługuje? Ile wynosi? Kiedy przysługuje z ubezpieczenia wypadkowego, a w jakich przypadkach przysługuje z ubezpieczenia chorobowego?

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Webinar: Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025 + certyfikat gwarantowany

Webinar „Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025” poprowadzi Mirosław Siwiński, doradca podatkowy i radca prawny, ekspert INFORAKADEMII. Uczestnicy dowiedzą się, jakie korzyści, ale również ryzyka niesie ze sobą wykorzystywanie w organizacji rozwiązań wspomaganych sztuczną inteligencją. Ekspert podsumuje także obowiązki, o których pracodawcy powinni pamiętać w 2025 roku. Uczestnicy otrzymają imienny certyfikat i dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

REKLAMA

Polski podatnik wygrywa z fiskusem: Emiracki adres bez certyfikatu wystarczy

Polak mieszkający na stałe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie musi potwierdzać adresu lokalnym certyfikatem rezydencji, aby unikać opodatkowania globalnych dochodów w Polsce. Dyrektor KIS wydał przełomową interpretację na korzyść podatnika.

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA